• O KOLE TEATRALNYM - DZIAŁANIA

UWAGA!!!

Masz talent aktorski, duszę artysty, masz ciekawe pomysły?

Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystają z cudownej umowy, na mocy której, jedni wchodzą na scenę a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem.
          Krystyna Janda

Uczestnictwo w zajęciach teatralnych wspomaga rozwój myślenia, wyobrażni, wrażliwości na piękno, aktywizuje do twórczego działania, dlatego zapraszamy do udziału w zajęciach wszystkich, dla których wymienione wyżej wartości są istotne.

„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są".

Tove Jansson

Prowadząca KOŁO TEATRALNE p. Wiesława Lasota i młode artystki - Paulina Sala,

Dominika Dąbrowska, Kamila Sala i Iza Wójcik - na scenie.

CELE DZIAŁALNOŚCI KOŁA TEATRALNEGO

W GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W RUDKACH

CELE OGÓLNE:

1. Wszechstronny rozwój osobowości ucznia.
          2. Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

CELE SZCZEGÓLOWE:

• Kształcenie umiejętności pracy w zespole.
          • Wywoływanie pozytywnych emocji i przeżyć u ucznia. Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
          • Kształcenie w zakresie pięknego czytania, poprawnego wysławiania się i swobody wypowiadania się.
          • Dbanie o kulturę żywego słowa, wzbogacanie słownictwa uczniów.
          • Stworzenie możliwości rozwoju uzdolnień teatralnych.
          • Pobudzanie twórczej aktywności. Wyzwalanie postaw kreatywnych wśród uczniów.
          • Budowanie więzi emocjonalnych z rówieśnikami i nauczycielem.
          • Rozwijanie wyobraźni i fantazji młodego człowieka.
          • Wyposażenie uczniów w umiejętności, umożliwiające im amatorską działalność teatralną.
          • Prezentacja uzdolnień podczas występów szkolnych, środowiskowych. Kształcenie sprawności mówienia, słuchania, czytania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.
          • Motywowanie do poznawania kultury regionalnej, narodowej i europejskiej;
            tworzenie więzi uczuciowych z tradycji, budzenie szacunku dla innych kultur
          • Wdrażanie do kreatywnej pracy w zespole z przestrzeganiem zasad dyscypliny
          • Pokazywanie pozytywnych zachowań- propagowanie zachowań zgodnych z przyjętymi normami społecznymi w różnych sytuacjach, między innymi podczas uroczystości szkolnych
          • Kształtowanie nawyku systematycznego i planowego wzbogacania wiedzy, obserwowania świata z pasją poznawczą.
          • Kształcenie umiejętności uważnego słuchania czyichś wypowiedzi i rozpoznawania intencji mówiącego
          • Rozwijanie umiejętności nazywania własnych uczuć, wrażeń oraz formułowania sądów, ze świadomością odpowiedzialności za słowo
          • Kształcenie umiejętności aktywnego uczestnictwa w dialogu, uzasadniania własnego stanowiska, argumentowania; kulturalne słuchanie wypowiedzi innych osób
          • Uczenie wypowiadania się na temat przeczytanej książki oraz innych dzieł kultury
          • Doskonalenie techniki głośnego czytania oraz recytacji z odpowiednią artykulacją, akcentem, tempem, rytmem i intonacją
          • Zapoznanie się z niektórymi tekstami należącymi do polskiej klasyki literackiej, z tekstami kultury regionalnej
          • Kształcenie umiejętności odczytywania ogólnego sensu utworu literackiego oraz dostrzegania i rozumienia uniwersalnych wartości zawartych w dziełach literackich

METODY PRACY:

• Metoda inscenizacji (umożliwia realizację wielu ćwiczeń w czytaniu i opracowywaniu tekstów, mówieniu, ćwiczeń słownikowo-frazeologicznych i syntaktycznych. Przygotowanie inscenizacji wymaga zaangażowania wszystkich uczestników, a przez to umożliwia każdemu zapewnienie poczucia sukcesu, ośmielenie i aktywizowanie.)
          • Drama (rozwija wyobraźnię, fantazję, wrażliwość emocjonalną, a także plastykę ciała. Stosowanie dramy pozwala na wykorzystanie spontanicznej ekspresji aktorskiej. Jest metodą wszechstronnego i harmonijnego rozwoju osobowości.)
          • Doświadczenia poszukujące (technika ta polega na uczeniu się przez samodzielne działanie, poszukiwanie, rozwiązywanie problemów. Młodzież rozwija swoje zainteresowania i aktywność twórczą, zaspokaja naturalną ciekawość.)

FORMY PRACY:

• Praca z tekstem literackim
          • Rozmowa
          • Drama
          • Gry dydaktyczne

Grupa teatralna SHOCK podczas przygotowań do przedstawienia "Zbrodnia prawie doskonała" - rok szkolny 2013/2014.

Przedstawienie z okazji pożegnania absolwentów Gimnazjum 2014/2015.

Program artystyczny w ramach akcji "Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza" - 2015/2016.

Program artystyczny z okazji "Dnia Ziemi" - 2017/2018.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO - Pod tym linkiem można obejrzeć przykładowe zdjęcia grupy teatralnej z roku 2013/2014.

Każdego roku szkolnego relacje z kolejnych przedstawień są zamieszczane na naszej stronie internetowej

wraz z fotoalbumami. W blogu Koła Teatralnego są też zebrane relacje z kolejnych lat. Zapraszamy!