• DWUJĘZYCZNOŚĆ W SZKOLE - INFORMACJE

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681 i 1818), szkoła podstawowa może otworzyć oddziały dwujęzyczne dla klas VII – VIII, co zapewnia uczniom formalną dwuletnią edukację dwujęzyczną na wybranych przedmiotach w języku angielskim i polskim.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
          (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681 i 1818):

ZASADY ORGANIZACJI ODDZIAŁÓW DWUJĘZYCZNYCH W KLASACH VII - VIII W SKRÓCIE:

Według przepisów, szkoła jest zobowiązana wybrać język obcy nowożytny, w którym będzie realizowane nauczanie dwujęzyczne oraz przynajmniej dwa przedmioty nauczane dwujęzycznie, przy czym co najmniej jeden musi być wybrany spośród zajęć tj. biologia, chemia, fizyka, geografia (część dotycząca geografii ogólnej), historia (część dotycząca historii powszechnej) lub matematyka. Nauczaniem dwujęzycznym mogą być też objęte inne przedmioty tj. wychowanie fizyczne, plastyka lub informatyka.

Klasy realizujące nauczanie dwujęzyczne otrzymują także dwie dodatkowe godziny lekcyjne języka obcego tygodniowo (w przypadku naszej szkoły angielskiego), co oznacza, że w klasach VII - VIII nasza młodzież może szlifować swoje kompetencje językowe na 5 lekcjach angielskiego w tygodniu. Zajęcia te są także okazją do utrwalenia słownictwa i zwrotów wykorzystywanych na lekcjach dwujęzycznej biologii i geografii.

NASZE PIERWSZE ODDZIAŁY DWUJĘZYCZNE - ROK SZKOLNY 2020/2021 - 2023/2024:

Mając na uwadze potrzeby uczniów i zasoby, jakimi dysponujemy, w tym kwalifikacje naszych nauczycieli, podjęliśmy decyzję o otworzeniu oddziałów dwujęzycznych w klasach VII od roku szkolnego 2020/2021.

25 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie informacyjne na temat oferty utworzenia oddziałów dwujęzycznych w od roku 2020/2021 dla klas VII. Nasza oferta została zaakceptowana przez rodziców i uczniów. Młodzież wzięła udział w wiosennej rekrutacji i od września 2020 r. z powodzeniem uczęszcza do naszych dwujęzycznych oddziałów. Zajęcia prowadzone dwujęzycznie to biologia i geografia, co oznacza, że min. 20% każdej lekcji odbywa się po angielsku. Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli języka angielskiego, którzy posiadają także kwalifikacje do nauczania biologii i geografii. Edukacja dwujęzyczna będzie kontynuowana w klasach VIII.

Poniżej załączamy prezentację, w której przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat dwujęzyczności - podstawy prawne, wymagania dla klas dwujęzycznych w podstawie programowej, przydział godzin z języka angielskiego według Ramowego Planu Nauczania, a także ogólne zasady rekrutacji i prowadzenia zajęć w oddziałach dwujęzycznych. Rodzice zostali też poinformowani o wyborze języka obcego - języka angielskiego do nauczania dwujęzycznego i przedmiotów, które będą realizowane metodą CLIL - biologii i geografii.

O_dwujezycznosci_-_Informacje_dla_uczniow_i_rodzicow.pd

NASZE DWUJĘZYCZNE PLANY NA KOLEJNE LATA SZKOLNE 2024/2025-2025/2026 - OFERTA DLA UCZNIÓW KLASY VI:

Nasza dwujęzyczna oferta jest skierowana także do uczniów, którzy aktualnie uczęszczają do klasy VI i będą uczniami klas VII-VIII w latach szkolnych 2024/2025 - 2025/2026.

Oto harmonogram rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych, który został opublikowany
          na stronie Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia 24 stycznia 2024 r.:

Kierując się zasadami i terminami określonymi w rozporządzeniach MEN, Zespół Szkół w Rudkach przeprowadzi rekrutację uczniów do tych oddziałów w drugim półroczu roku 2022/2023 według wspomnianego harmonogramu. Informacje na ten temat są publikowane na bieżąco na stronie internetowej Zespołu Szkół w Rudkach oraz przekazywane podczas spotkań z rodzicami.

Zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkołą - telefon: 41 3177179 lub na e-mail: sekretariat.rudki@wp.pl.

Oto Regulamin Rekrutacji do Formalnych Oddziałów Dwujęzycznych:

Regulamin_Rekrutacji_SP_Rudki_2024-2025.docx

DOKUMENTACJA OBOWIĄZUJĄCA KANDYDATÓW DO FORMALNYCH ODDZIAŁÓW DWUJĘZYCZNYCH:

Dokumenty należy złożyć w dniach od 1.02.2024 - 26.02.2024 r. w sekretariacie szkoły lub skan dokumentów drogą elektroniczną na email szkoły: sekretariat.rudki@wp.pl

Dokumenty do pobrania dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach:

Zgloszenie_do_oddzialu_dwujezycznego(5).odt

Oswiadczenie_-_funkcjonowanie_oddzialow_dwujez(4).odt

klasy_dwujezyczne_-_Klauzula_informacyjna_RODO.docx

Po złożeniu świadectwa promującego ucznia do klasy VII:

POTWIERDZENIE_WOLI_ZAPISU.docx

Dokumenty do pobrania dla pozostałych kandydatów do oddziałów dwujęzycznych (uczniów, którzy aktualnie nie uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Rudkach):

Wniosek_o_przyjecie_do_szkoly.docx