Podobnie, jak w roku ubiegłym, w naszej szkole realizowany był projekt „BohaterON”. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Na początku uczniowie klas biorących udział w projekcie dowiedzieli się o akcji BohaterON a nauczyciele wyjaśnili, dlaczego uczniowie biorą w niej udział i wskazali pod jakim adresem znajduje się strona internetowa projektu. Uczniowie mieli także możliwość wysłania na specjalnie utworzony portal dumnizpowstancow.pl wpisu do powstańców. Z naszej szkoły z takiego sposobu podziękowań dla powstańców warszawskich skorzystało około 45-50 uczniów.
W ten sposób mogliśmy wyrazić wdzięczność i pamięć o bohaterach i wydarzeniach sprzed 78 lat.
Zadania projektowe realizowane były w dwóch grupach. W klasach IV, w klasie V i w klasie VI tytułem zadania był „Mały” roznosiciel nadziei”. Uczniowie wysłuchali słuchowiska radiowego i poznali historię Pana Stanisława. Przenieśli się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byli świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Posłuchali o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonali się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń. Później odpowiadali na pytania:
1. Jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”,
2. Czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać,
3. Określić relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.
Następnie uczniowie wspólnie z całą klasą zastanawiali się jakie emocje/uczucia, towarzyszyły głównemu bohaterowi w każdym z wydarzeń oraz wypełniali tabelę emocji.
Wynik pracy uczniów można zobaczyć na wystawkach na korytarzu szkolnym.
Drugą grupą klas zaangażowaną w projekt były klasa VII i klasy VIII. Tytuł zadania dla tych klas to „Co za historia”.
Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Odpowiedzi na te pytania mieli uzyskać uczniowie po realizacji swojego zadania.
Po obejrzeniu odcinka programu „Co za historia” - Powstanie Warszawskie, uczniowie podzieleni na grupy wybrali jedno z zagadnień:
1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania
2. Godzina „W” i pierwsze dni powstania
3. Brak pomocy ze strony sojuszników
4. Życie codzienne i sprawa kobiet
5. Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania
6. Spór o powstanie warszawskie
Następnie każda z grup miała za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wybranego
zagadnienia.
Efekty pracy poszczególnych zespołów również można zobaczyć na wystawkach na korytarzu szkolnym.
Szkolny koordynator projektu serdecznie dziękuje wszystkim uczniom zaangażowanym w zajęcia projektowe i gratuluje zdobycia nowych wiadomości oraz nabytych umiejętności. Dziękuję także nauczycielom, wychowawcom klas za pomoc w realizacji projektu
Przy pisaniu tekstu korzystałem z informacji zawartych w scenariuszach zajęć oraz ze strony internetowej https://bohateron.pl/
Przemysław Stelmaszczyk