W dniu 27.09.2013 roku odbyło się, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Publicznego gimnazjum Nr 2 w Rudkach, wspólne spotkanie młodzieży, nauczycieli, dyrekcji szkoły oraz instytucji i osób wspierających: przedstawicieli Samorządu lokalnego, Parafii, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu ludowego „Chełmowianki”, służby zdrowia, mieszkańców naszego regionu oraz przedstawicieli Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Była to inicjatywa obywatelska stanowiąca ostatni etap projektu „Kreatywny uczeń XXI wieku” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a organizowanego w roku szkolnym 2012/2013 wspólnie ze ŚCDN w Kielcach. Jej hasłem przewodnim było „Cudze chwalicie, swego nie znacie” a tematem „Nasza mała Ojczyzna, nasz Patron”. Celem realizowanego projektu było rozwijanie kompetencji społecznych w zakresie kooperatywności, komunikatywności i kreatywności u uczniów, Projekt obejmował 24 uczniów z klas IIa, IIb, IIc, Ib, Ia roku szkolnego 2012/2013.
Uczniowie w ramach tego projektu uczestniczyli w:
-
warsztatach z doradztwa edukacyjno-zawodowego MOJE MOCNE STRONY DROGĄ DO SUKCESU NA RYNKU PRACY, prowadzonych przez edukatora ŚCDN Panią Marię Sobowiec
-
w dodatkowych zajęciach dydaktycznych KOMPETENTNY I AKTYWNY OBYWATEL, prowadzonych przez nauczycieli: Jolantę Jakubowską (edukacja artystyczno – kulturalna), Panią Dorotę Adamską (edukacja medialna) i Pana Przemysława Stelmaszczyka(edukacja obywatelska)
-
w zajęciach warsztatowych prowadzonych w ramach działalności Centrum Edukacji Obywatelskiej, Medialnej i Animacji Kultury, organizowanych przez szkolnego koordynatora Panią Barbarę Chrobot.
-
w jednodniowych debatach edukacyjnych w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej,
-
w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Lat szkolnych naszego Patrona Stefana Żeromskiego oraz Parku Etnograficznego w Tokarni
Inicjatywa obywatelska to było spotkanie społeczności szkolnej i pozaszkolnej z elementami tradycji i kultury ludowej, z twórczością Patrona Gimnazjum- Stefana Żeromskiego, piewcy naszej pięknej małej Ojczyzny - Ziemi Świętokrzyskiej, stanowiło refleksję nad przeszłością szkoły i marzeniami o jej przyszłości. Obrzędy i tradycje świętokrzyskie były przedmiotem działań projektowych grupy artystyczno – kulturalnej w składzie: Aleksandra Kosiarska, Karolina Zieja, Ewa Bera, Zuzanna Ozga, Krzysztof Dziółko, Patryk Karpiński, Bartosz Gawlik, Mikołaj Zakrzewski i opiekun Jolanta Jakubowska. Efektem pracy zespołu stało się opracowanie scenariusza obrzędu darcia pierza i tematu mini- projektu pt. Kultywowanie tradycji regionalnych w naszej szkole. Ponadto uczniowie namalowali prace, które zostały wykorzystane do dekoracji podczas przedstawiania obrzędu. Przedstawiony obrzęd oraz gwara na długo zostaną w pamięci odbiorców i widzów a piosenka ludowa „kare konie, kare” oraz braci Golców ”Ściernisko” rozgrzała do wspólnej zabawy.
Wszyscy zebrani z uwagą i zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali prezentacji przygotowanych przez uczniów grupy medialnej, kierowanej przez p. Dorotę Adamską.
Skład grupy tworzyli następujący uczniowie: Klaudia Róg, Kamila Sala, Kinga Siepetowska, Weronika Waśkiewicz, Krystian Bartoszek, Kacper Woźniak z klasy, Arnold Bieluń i Oliwia Ozga. Były one zachętą do zwiedzania naszego regionu, ziemi ukochanej przez Patrona Gimnazjum – Stefana Żeromskiego. Przepiękne cytaty i fragmenty z utworów, które opisywały jego miłość i zachwyt nad pięknem rodzimej kultury i przyrody, zaprezentowała młodzież z koła teatralnego działającego pod opieką Pani Wiesławy Lasoty. Recytacji towarzyszyło piękne tło muzyczne oraz medialne prezentacje krajobrazów i przyrody świętokrzyskiej.
Podsumowaniem działań grupy kompetentnych i aktywnych obywateli pracującej w składzie: Daria Krzyżanowska, Magdalena Miernik, Anna Świstak, Kamil Sala, Patryk Skrzyński i Jakub Świstak oraz Igor Sala i Wiktor Trepka pod opieką Pana Przemysława Stelmaszczyka były prezentacje wywiadów, które przeprowadzili uczniowie z byłym dyrektorem szkoły i byłą uczennicą, drzewa genealogiczne rodzin uczniów oraz zebrane pragnienia i marzenia uczniowskie o szkolnej przyszłości.
Spotkanie uatrakcyjniły piosenki ludowe, zaśpiewane przez zespół „Chełmowianki”. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania piosenki „Świętokrzyskie, jakie cudne”. Inicjatywę zakończono biesiadą przy tradycyjnym świętokrzyskim bigosie i pierogach. Scenariusz inicjatywy opracowała Pani Barbara Chrobot - koordynator projektu a o oprawę muzyczną zadbał Pan Jakub Kusiński.
Inicjatywę podsumowała Pani Dyrektor Alina Cieśla wyrażając swoją radość ze spotkania i dumę z kreatywności uczniów i nauczycieli.