• NA CZYM POLEGA DWUJĘZYCZNOŚĆ W SZKOLE?

“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.”

Roger Bacon

O DWUJĘZYCZNOŚCI W SZKOLE
          Nauczanie dwujęzyczne (bilingwalne) w szkole:
          • polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów zarówno w języku polskim jak i w języku obcym nowożytnym i może się odbywać formalnie (np. w specjalnie pod tym kątem utworzonych oddziałach dwujęzycznych w klasach VII-VIII) jak i nieformalnie (w postaci innowacji pedagogicznej we wszystkich klasach).
          • jest prowadzone metodą CLIL (Content and Language Integrated Learning) - nowoczesną i innowacyjną formą nauczania języka obcego, która oznacza zintegrowane nauczanie przedmiotowo – językowe.
          • W oddziale dwujęzycznym przynajmniej 20% zajęć lub więcej powinno być prowadzone w języku obcym.
          • CLIL ma na celu rozwijanie u uczniów umiejętności swobodnego posługiwania się w mowie i piśmie dwoma językami: językiem ojczystym i językiem obcym na zbliżonym poziomie, rozwijanie świadomości międzykulturowej.
          ZALETY EDUKACJI W ODDZIAŁACH DWUJĘZYCZNYCH I METODy CLIL:
          • CLIL wspomaga naukę języka obcego i umożliwia opanowanie go na wyższym poziomie (oczekiwany poziom kompetencji językowych to A2+/B1).
          • CLIL pomaga uczniom poszerzyć horyzonty językowe i naukowe, oswaja ich z językiem z różnych dziedzin.
          • Uczniowie są lepiej przygotowani do wykorzystywania materiałów edukacyjnych w językach obcych.
          • CLIL jest także metodą nauczania rekomendowaną przez Komisję Europejską.