Zapraszamy do fotorelacji
z uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025:
Zapraszamy do fotorelacji
z uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025:
"Kończy się rok, kolejny krok wykonać czas.
Zamykam drzwi, żeby otworzyć się na świat.
To, co już znam, nowym zastąpi teraz los...."
Grupa 5 latków "Bławatki" zakończyła przygodę w przedszkolu. Podczas zakończenia roku przedszkolnego dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, który rozpoczęły pięknie wykonanym tańcem polonez oraz wierszami i piosenkami. Młodsze grupy przedszkolne życzyły starszym kolegom i koleżankom sukcesów w szkole oraz udanych wakacji.
26 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania
Absolwentów Szkoły Podstawowej
im. Stanisława Staszica w Rudkach.
Zapraszamy do obejrzenia poloneza (muz. Wojciech Kilar)
w wykonaniu naszych Absolwentów
i fotorelacji z uroczystości:
Drodzy Uczniowie,
Zapraszamy Was do lajkowania naszego bloga SKO SP RUDKI:
https://www.szkolneblogi.pl/blogi/?page=3&blog_type=1&province=swietokrzyskie
Zgodnie z harmonogramem rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych, Komisja Rekrutacyjna informuje, iż kandydaci z kl. VI a i VI b, którzy złożyli stosowne dokumenty, zostali przyjęci do oddziału dwujęzycznego w klasach VII - VIII na lata 2025/2026 i 2026/2027 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach.
Rekrutacja została przeprowadzona zgodnie z:
- Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tj. Dz. U. z 2019 r., poz.1149),
- Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2019 r. poz.1737),
- Zarządzeniem nr 16/2025 Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia z dnia 20 stycznia 2025 r. w sprawie ustalenia harmonogramu i ogólnych zasad rekrutacji uczniów do oddziałów dwujęzycznych w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach prowadzonych przez Urząd Gminy Nowa Słupia.
Od 4 sierpnia 2025 r. przeprowadzimy rekrutację uzupełniającą dla uczniów spoza naszej szkoły, którzy są zainteresowani naszą ofertą formalnej edukacji dwujęzycznej.
Komisja Rekrutacyjna
Magdalena Mazur-Młynarczyk
Marzena Kozłowska
Agnieszka Jankowska
Drodzy Uczniowie,
Pamiętajcie o bezpieczeństwie w trakcie wakacyjnych przygód. Oto kilka plakatów przygotowanych przez Straż Pożarną z poradami na temat bezpiecznych wakacji:
Szczegółowe informacje są także dostępne na stronie:
Źródła grafik: https://www.gov.pl/web/kwpsp-poznan/bezpieczne-wakacje
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła w tym roku po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiego programu Trzymaj Formę, mającego na celu propagowanie zdrowego stylu życia - zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Działania podjęte w ramach programu mają na celu rozwijanie zainteresowań uczniów i kształtowanie ich prozdrowotnych nawyków.
Klasy 6 pracowały metodą projektu, a wszyscy uczniowie brali udział w naszych prozdrowotnych działaniach.
Nasza praca została uwieńczona otrzymaniem certyfikatu.
Szczegółowe informacje na temat programu edukacyjnego "Trzymaj Formę" są także dostępne na stronie internetowej: https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-11
Nie tylko rajdy, ale i wycieczki...
W ramach projektu Nowa Perspektywa dla Zespołu Szkół w Rudkach w dniu 18 czerwca 2025 r.
zorganizowana była wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, połączona ze zwiedzaniem
miasta dla uczniów klas 2 i 3. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim
Województwa Świętokrzyskiego.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, gdzie przebywaliśmy w strefie eksperymentowej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nam nowych wrażeń, a także wiedzy.
Niezwykle ciekawym doświadczeniem było planetarium, które wyposażone jest w ekran sferyczny o średnicy aż 16 m. Uczestnicy sesji mogą doświadczyć wirtualnego podboju kosmosu, ale także zobaczyć wnętrze wulkanu czy oceaniczne głębie. Kosmos jeszcze nigdy nie był dla nas tak bliski! Tym bardziej, że byliśmy tam w przeddzień wylotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naszego rodaka. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik zakończyła się wspólnym obiadem i zakupami pamiątek w sklepiku.
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik minął nam nieubłaganie szybko. Centrum Nauki Kopernik to miejsce,
do którego warto wracać na każdym etapie nauki i konieczne do odwiedzenia przy zwiedzaniu stolicy.
Było super!
Kolejnym punktem naszego pobytu w stolicy była wycieczka piesza po mieście wraz z przewodnikiem.
Idąc w kierunku Starego Miasta zwiedziliśmy jeszcze Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin.
Kolejne punkty naszego spaceru to Plac Zamkowy, Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta III Wazy, a potem
urocze uliczki Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki.
Spacerując wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania.
Idąc Krakowskim Przedmieściem, zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem. Niektórzy z nas obejrzeli też zmianę warty. Później spacerkiem przez Ogród Saski dotarliśmy do autobusu.
Wszystko co wspaniałe, szybko się kończy. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wraz
z opiekunami p. Moniką Chamerą, Magdaleną Mazur-Młynarczyk, Pauliną Brozińską, Gabrielą Fryszkiewicz i Ewą Klefas dotarliśmy do Rudek.
E. Klefas
W dniu 18 czerwca 2025 r. uczniowie klasy II i III pod opieką p. M. Chamery, p. E. Klefas oraz p. B. Cieślik udali się na rajd pieszy po najbliższej okolicy.
Wędrówkę poprzedziła zbiórka, na skraju lasu, obok stylowego budynku leśniczówki w Jeleniowie. Następnie grupa ruszyła w kierunku Przełęczy Jeleniowskiej, skąd czerwonym szlakiem rozpoczęła podejście na szczyt Góry Jeleniowskiej (533 m n.p.m.).
Po zdobyciu szczytu, dalej trzymając się czerwonych oznaczeń, piechurzy zeszli do Paprocic, gdzie czekało już na nich kolejne podejście, tym razem na zalesione wzniesienie, leżące między Łysogórami a Pasmem Jeleniowskim, zwane Kobylą Górą (391 m n.p.m.).
Po krótkim odpoczynku oraz wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wszyscy zeszli do wsi Trzcianka, skąd wędrując dalej ścieżką edukacyjną, dotarli do Nowej Słupi, gdzie czekała na wszystkich nagroda w postaci smacznych lodów.
Po degustacji u naszych dzielnych wędrowców, pojawiła się nowa energia, pozwalająca kontynuować wyprawę. Wszystkim udało się o własnych siłach dotrzeć do Rudek :).
W tym dniu nasi początkujący wędrowcy przebyli dystans 18 km, którego pokonanie zajęło im 6
godzin. Rajd zrobił pozytywne wrażenie na młodych wędrowcach - warto podkreślić, iż wielu z nich już planuje kolejne wyprawy :)
Jesteśmy z Was bardzo dumni :)
Szkolny Klub Turystyczny
16-17 czerwca uczniowie klas VI-VII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Roztoczu.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Krasnobrodu, nadwieprzańskiego miasteczka, które leży w sercu Roztocza. Zachwyciło nas niepowtarzalnym urokiem, piękną przyrodą i czystym powietrzem. Na szlaku zwiedziliśmy Sanktuarium Krasnobrodzkie, zobaczyliśmy liczne kapliczki na wodzie oraz cudowne źródła słynące z licznych uzdrowień. Wiemy już, dlaczego miasteczko to nazywane jest „małą Częstochową”. Dużym zainteresowaniem cieszył się także Zalew Krasnobrodzki z długim molo i szeroką piaszczystą plażą oraz Szumy na Tanwi w Suścu.
W Zwierzyńcu, gdzie nocowaliśmy, główną atrakcją był Kościółek na Wodzie. Niestety było zbyt gorąco i nie udało się zobaczyć koników polskich, które schroniły się w okolicznych lasach.
Podczas wycieczki czekała nas jeszcze wodna przygoda - spływ kajakowy na rzece Wieprz. Choć dla wielu był to pierwszy raz w kajaku, wszyscy poradzili sobie znakomicie. Współpraca w dwuosobowych załogach była kluczem do sukcesu, a także źródłem wielu zabawnych sytuacji. Niektórym zdarzyło się kręcić w kółko, inni płynęli od brzegu do brzegu a nie którzy tworzyli pociąg kajakowy, ale wszystko odbywało się w bezpiecznej i wesołej atmosferze. Trasa liczyła 7 kilometrów i prowadziła przez najpiękniejsze odcinki rzeki Wieprz, która okazała się spokojna i idealna dla początkujących kajakarzy.
Otoczenie pełne zieleni, śpiewu ptaków i szumiących drzew - sprzyjało relaksowi i integracji. Pogoda dopisała, humory były znakomite, a radość z dopłynięcia do mety bezcenna. Spływ był dla wszystkich uczestników niezapomnianą przygodą, która na długo zostanie w pamięci. Roztocze zachwyciło nas malowniczym krajobrazem, ciszą, spokojem. Wycieczka stanowiła też okazję do integracji uczniów. Wyjazd na Roztocze okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników. Pełni wrażeń oraz zdobytej wiedzy szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Aneta Kluzek, Marzena Kozłowska, Sylwester Spelak
Obserwacja ptaków to to nie tylko fascynujące hobby, ale także doskonała okazja do nauki o przyrodzie, rozwijania ciekawości świata i kształtowanie postawy szacunku wobec zwierząt.
9 czerwca w naszej szkole gościli edukatorzy ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którzy przeprowadzili ciekawe warsztaty o ptakach dla uczniów klasy VI a i VI b. Uczniowie mieli okazję poznać różnorodność gatunków ptaków występujących w okolicy, dowiedzieć się o ich budowie, zwyczajach i znaczeniu w przyrodzie. Na zakończenie odbył się konkurs z nagrodami na temat rozpoznawania ptaków po wyglądzie, głosach i śladach.
Dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie.
Aneta Kluzek
Z inicjatywy Szkolnej Kasy Oszczędności SKO RUDKI nasi uczniowie wzięli udział w "Teście Wiedzy Ekonomicznej SKO".
Test sprawdzał wiedzę ekonomiczną uczniów i jest jednym z kryteriów w tegorocznej edycji „Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli”. Do testu zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza członkowie SKO SP RUDKI do 13. roku życia.
Link do strony z testem: https://www.pkobp.pl/test-sko/ (kod udostępnia Opiekun SKO SP RUDKI - p. Iwona Zarosa).
Zapraszamy także do lajkowania naszego SKO-bloga: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/grosz-do-grosza/
I. Zarosa
Z przyjemnością prezentujemy galerię prac wykonanych przez nasze uczennice w ramach Konkursu plastycznego dla wychowanków przedszkola i uczniów klas 0-VIII szkół podstawowych pod hasłem „STOP-HEJT”. Organizatorem konkursu jest Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu (technika i format dowolny) wyrażającego sprzeciw wobec zjawiska hejtu, dlatego na plakatach znalazły się grafiki hasła nawołujące do kulturalnego zachowywania się w mediach społecznościowych i promujące pozytywne interakcje z innymi użytkownikami Internetu, a także reagowanie na zjawisko hejtu.
Szkolnym koordynatorem konkursu był p. Jakub Kusiński i Świetlica Szkolna.
12 czerwca 2025 r. został przeprowadzony egzamin praktyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klasy IV.
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
odbędzie się według następującego harmonogramu:
Uroczystość Pożegnania Absolwentów
odbędzie się 26 czerwca 2025 r. o godz. 10:00
w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Rudkach.
Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego pozostałych klas
odbędzie się 27 czerwca 2025 r.:
- godz. 8:00 Msza Święta w Kościele Parafialnym w Rudkach
- godz. 9:00 Akademia na placu przyszkolnym Zespołu Szkół w Rudkach
- godz. 12:00 Zakończenie Roku w Przedszkolu w Rudkach.
21 czerwca odbędzie się Festyn Rodzinny w Baszowicach (od godz. 16.00). W trakcie festynu zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "STOP-HEJT".
Informacje o imprezie są dostępne na stronie Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia:
https://nowaslupia.pl/aktualnosci/festyn-rodzinny-w-baszowicach-21-czerwca-2025-r.html
W dniu 16 czerwca 2025 r. w ramach realizacji projektu ekologicznego grupa uczniów udała się czarnym szlakiem na Chełmową Górę, szczyt, który liczy 351 m n.p.m.
Las porastający Chełmową Górę jest chroniony już od 1920 roku. To tu powstał jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat przyrody.
Największym przyrodniczym skarbem są naturalne stanowiska modrzewia polskiego. Najstarsze ponad 300-letnie okazy osiągają nawet 40 metrów wysokości.
Badania prowadził tu botanik, badacz modrzewia, profesor Marian Raciborski. To właśnie tutaj wyodrębnił on gatunek modrzewia polskiego. Na szczecie Chełmowej Góry stoi wykonany z czerwonego piaskowca pomnik poświęcony profesorowi Marianowi Raciborskimu. Pomnik postawiło Polskie Towarzystwo Leśne w roku 1963, w setną rocznicę urodzin odkrywcy modrzewia polskiego.
W lesie występują również buki, dęby, osika, brzozy, klony, lipy, grab, wiąz, jarząb pospolity, jesion oraz jodły i świerki.
Do osobliwości tego terenu należą także liczne mrowiska, około 500 kopców. Duża liczba mrowisk związana jest z występowaniem mszyc żerujących na modrzewiu i produkujących obficie spadź, która jest ulubionym pokarmem mrówek.
Wycieczka była udana, jej celem było poznanie przyrody najbliższej okolicy oraz promowanie wartości ekologicznych i ochrony środowiska.
D. Adamska
Dnia 16 czerwca uczniowie klasy I b z wychowawczynią - panią Małgorzata Nietrzpiel i panią Kamilą Sala uczestniczyli w pieszym rajdzie do gospodarstwa agroturystycznego w Baszowicach państwa Anety i Adama Salawa.
Głównym celem wycieczki było poznanie życia na wsi, obcowanie ze zwierzętami, a także aktywne spędzenie czasu na łonie natury oraz ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Największą atrakcją okazała się zagroda pełna zwierząt oraz przejażdżka na kucyku. Dzieci same karmiły konie i uczyły się właściwie z nimi obchodzić. Wycieczka była więc cenną formą spędzania czasu wolnego, łączącą przyjemność z nauką i rozwijaniem pożądanych postaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą gościnę i dzień pełen wrażeń Panu Adamowi Salawa :)
M. Nietrzpiel
Grupa starszaków "Bławatki" w tym roku szkolnym realizowało program edukacyjny "Mali Wielcy Odkrywcy". Celem programu było propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do poznawania otaczającego świata poprzez przeprowadzenie doświadczeń. Nasze przedszkole otrzymało Pakiet Naukowy, który pomógł w przeprowadzaniu zaplanowanych doświadczeń. Program podzielony był na trzy tematy:
Za przeprowadzenie trzech etapów programu przedszkolaki otrzymali medale Małych Wielkich Odkrywców, a przedszkole mikroskop.
Na zakończenie roku szkolnego w Przedszkolu rodzice dzieci z Grupy 5 latków "Bławatki" zorganizowali pożegnalny wyjazd do "Rogatego Rancza" w Podszkodziu k. Ostrowca Świętokrzyskiego.
Dzieci, rodzice i wychowawca spędzili czas w towarzystwie zwierząt gospodarskich tj.: kózek, królików, gęsi, kucyka oraz bawili się w zabawy integracyjne: skoki w workach, przeciąganie liny, strzelanie z łuku. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie.
Dziękujemy za mile spędzone chwile :)
Powered by aSc EduPage