https://zsrudki.edupage.org/album/?#gallery/192
Poloneza czas zacząć!
Świętowanie 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja cała społeczność Zespołu Szkół w Rudkach uczciła 5 maja 2016r wspólnym wykonaniem Poloneza do współczesnej muzyki Wojciecha Kilara. Uroczystość otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach p. Alina Cieśla, która powitała zaproszonych gości w osobach: wicewójta p. Włodzimierza Zarębę, sekretarza gminy p. Agnieszkę Lewandowską, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Roberta Klefasa, radnego Jana Czaję, przewodnicząca Rady Rodziców p. Barbarę Kowalską, dyrektora Centrum Dziedzictwa Gór Świetokrzyskich p. Piotra Sepiołę. Konferansjerzy Dominika Przygoda i Michał Kozłowski przypomnieli historię Konstytucji 3 Maja, która miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. Po krótkim fragmencie Pana Tadeusza- „Razem ze strun wiela
Buchnął dźwięk, jakby cała
Janczarska kapela ozwała się
Z dzwonkami, z zelami,
Z bębenki.
Brzmi Polonez 3 Maja” -społeczność szkolna ruszyła w takt Poloneza. W rytm muzyki taniec prowadzili: Maria Niebrzydowska z p. Przemysławem Stelmaszczykiem-nauczycielem historii; Michalina Kowalska z p. Robertem Klefasem wiceprzewodniczącym Rady Gminy, nauczycielem w-f; dyrektor p. Alina Cieśla z Wiktorem Siepetowskim ; wicedyrektor p. Bożena Jop z Maćkiem Kowalskim; sekretarz gminy p. Agnieszka Lewandowska z wicewójtem p. Włodzimierzem Zarebą, pMarzena Zbrożyna-nauczyciel matematyki z Krzysztofem Białoskórskim, a za nimi pozostali uczniowie klas III, II i I Gimnazjum oraz VI i V SP. Całość zamykali p. Barbara Jadwidzic-nauczyciel religii i p. Marek Kozłowski-nauczyciel informatyki. Wokół nich wspaniale poloneza tańczyły młodsze dzieci z klas 0-IV wraz ze nauczycielami. Rangę uroczystości podniósł galowy strój uczniów. Ta forma radosnego świętowania i kunszt tańczących zaimponował widzom, którzy licznie zgromadzili się na boisku szkolnym i nagrodzili tańczących owacją na stojąco. Taniec został przygotowany pod kierunkiem pani Izabeli Pańtak- instruktora GOK ,a pomysłodawcą tanecznego świętowania była pani Ewa Klefas.
W trakcie tej uroczystości p. Ewa Klefas podsumowała program edukacji ekonomicznej „Na własne konto” organizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, który prowadziła wraz ze studentem KUL p. Andrzejem Błachem.
W ramach projektu uczniowie klas I-III gimnazjum uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii poprzez gry symulacyjne i ekonomiczne. Zajęcia wzbogacone były krótkimi filmami rysunkowymi dotyczącymi ekonomii. W ramach zajęć grupa odwiedziła firmę państwa Jolanty i Jerzego Skrabaczów - Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji "Gołoborze" w Rudkach a także oddział banku PKO S.A. w Ostrowcu. Ze strony organizatora uczniowie otrzymali przydatne gadżety i materiały ekonomiczne. Były to pendrive w formie karty bankowej, planer finansowy, przewodnik po ekonomii.
Podczas II semestru uczniowie wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce przygotowali pracę konkursową –Teczkę Spółdzielni Uczniowskiej oraz wykonali dodatkowe zadanie –reklamę spółdzielni.
W dniach 5-15 maja każdy internauta, posiadający konto na profilu Facebook, będzie mógł oddać w ciągu doby jeden głos na reklamę spółdzielni uczniowskiej- GIMBAZA SZOP.
Reklama, która uzyska najwięcej głosów internautów, otrzyma „Nagrodę publiczności”.
Każdy z uczniów uczestniczących w projekcie, który uczestniczył w 80% zajęć w I i II etapie projektu, mógł wziąć udział w konkursie na najlepszy artykuł ekonomiczny.
- „Moja przedsiębiorcza gmina" - reportaż
- „Finanse osobiste moje i mojej rodziny - czy może być lepiej?" - esej
- „Sukces przedsiębiorcy w mojej gminie" – wywiad
Do wygrania są stypendia naukowe na roku szkolny 2016/17. Nasi uczniowie Weronika Kozłowska I Tomasz Cedzyński napisali eseje.
Podsumowaniem całej pracy był Konkurs na Najlepszego Ucznia 2016r. Zwyciężyli-Szymon Życiński, Patryk Lipiński i Tomasz Cedzyński oni wg. regulaminu konkursu uzyskali największą liczbę punktów za I i II etap i wygrali gry Monopol. Pozostali uczestnicy programu odebrali certyfikaty z rak p. dyrektor Aliny Cieśli.
Ale to nie wszystkie nagrody jakie uzyskali uczniowie. Pani Wiesława Lasota podsumowała XXIV Tydzień Kultury Języka Polskiego, który obchodziliśmy pod hasłem : Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo. Był on przygotowany przez nauczycieli j. polskiego, plastyki i biblioteki.
Celem TKJ bylo:
- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,
stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia.
Rok 2016 jest ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę- Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Pod takim samym tytułem odbył się również jeden z konkursów. Laureatami zostali :
- Kowalska Michalina i Przemyski Maciej z III a
- Niebrzydowska Maria z III a
- Wrona Karolina z III B
Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w konkursie plastycznym –Postać z utworu Henryka Sienkiewicza. Laureatami konkursu zostali:
- Kozłowska Dominika z Ia
- Bernat Sara z Ib
- Mazur Kinga z Ia
W konkursie Sprawności Językowej dla klas I-ch i Poprawnej polszczyzny dla klas II-III zwyciężyli:
1 . Klasa Ia –Mazur Kinga i Linek Kamila
Z klasy Ib brali udział: Łach Damian , Gołyga Paweł , Chyliński Jakub
W Konkursie Poprawnej polszczyzny zwyciężyli:
Im.- IIIa Kwiecień Agnieszka , Paulina Sala i Maciej Kowalski
II a- Kałuża Kinga, Kucharczyk Piotr i Sasak Jakub
IIm. -II b Gąsior Maja, Bis Klaudia, Przygoda Dominika.
IIIm.- IIIb Gąsior Julia, Jakub Klusek, Wrona Karolina
Wybrano Szkolnego Mistrza Ortografii, którym została Maria Niebrzydowska z III a.
Wicemistrzami zaś Maciej Cedzyński z IIIb i Bartosz Chamera z IIIb.
Pani dyrektor Alina Cieśla oraz nauczyciele Wiesław Lasota i Ewa Klefas serdecznie pogratulowali zwycięzcom, którzy wykazali się znajomością trudnych reguł rządzących ortografią, interpunkcją i umiejętnościami w zakresie stosowania poprawnej polszczyzny i nagrodzili ich książkami, dyplomami i gadżetami Erasmusa+ .
Kolejne nagrody z Nadleśnictwa Łagów za konkurs plastyczny związany z dokarmianiem ptaków wręczyła p. dyrektor dla Karoliny Kalisty z klasy Ib i Weroniki Kozieł z klasy II.
Radosne, taneczne świętowanie zakończyła p. dyrektor Alina Cieśla i konferansjerzy dziękując wszystkim za przybycie, zaangażowanie i przygotowanie uroczystości.