WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA”
W dniu 15 maja w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Rudkach odbyła się szkolna uroczystość ekologiczna, która stanowiła podsumowanie edukacyjnego projektu interdyscyplinarnego realizowanego przez klasę II a „Woda”.
Była ona uwieńczeniem wielu godzin wytrwałej pracy, poszukiwań i prób odpowiedzi na pytania: „Dlaczego wodę określa się jako najwspanialszą ciecz?, dlaczego ma ona smak życia na ziemi? - dlaczego bez niej nic by nie istniało.
Młodzież szkolna i nauczyciele obejrzeli efekty współpracy uczniów. Opowiedzieli oni o wodzie za pomocą wierszy, prozy, piosenek i tańca oraz za pomocą przedstawionych prezentacji medialnych, plakatów i innych form swojej pracy.
W czasie realizacji projektu uczniowie wyszukiwali przysłowia i powiedzenia o wodzie, frazeologizmy, które wykorzystali w konkursie „Kalambury”, opisywali cząsteczkę wody, badali jej właściwości, wykonując liczne doświadczenia, których opisy i efekty zaprezentowali na wystawce, opisywali wodę w 3 stanach skupienia, szukali odpowiedzi na pytanie” skąd się wzięła woda?” i gdzie występuje, gromadzili również ciekawostki o wodzie, opisywali zanieczyszczenia rzek, jezior, mórz i oceanów i ich wpływ na zdrowie ludzi.
Nie zabrakło tańca w rytm „deszczowej piosenki” według układu p. Iwony Zarosa oraz piosenek: „cicha woda” i „ciągle pada” „Kaczka – sprzątaczka” oraz „Eko – eko ekologia”. Prezentację zakończył dekalog gimwodniaka, czyli 10 przykazań oszczędzania wody.
Uczniowie pracowali w zespołach: biologów, pod opieką Pani Doroty Adamskiej, chemików i fizyków, których wspierała i wspomagała Pani Barbara Chrobot, geografów, pod czujnym okiem Pani Jolanty Cholewińskiej, artystyczno – literackiej, pod opieką Pani Wiesławy Lasoty i Pani Jolanty Jakubowskiej
Działania młodzieży wspierała wychowawczyni klasy II a Pani Marzena Kozłowska
W czasie prezentacji uczniowie częstowali zgromadzonych źródlaną wodą, zasponsorowaną przez „Nałęczowiankę” zachęcając do szanowania jej zasobów.
Kontynuacją działań ekologicznych był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy II a przygotowany pod opieką Pani Wiesławy Lasota na podstawie scenariusza opracowanego przez Panią Barbarę Chrobot i Panią Wiesławę Lasotę z oprawą muzyczną chóru szkolnego pod opieką Pana Jakuba Kusińskiego.
Było to przedstawienie łączące wszystkie grupy zadaniowe. Jego tytuł to „ Z Ekologią nie zginiesz ”. Świadomy zagrożeń współczesnego Świata Ekoludek odbywa szereg spotkań, rozmawia z wieloma postaciami na temat konieczności ochrony naturalnego środowiska. Jego rozmówcami są między innymi uosobione Ziemia i Woda, które w krótkiej, jednak bardzo wymownej wypowiedzi przekonują do dbałości o czystość przyrody i wody. Pojawiają się także zatrute różnymi ściekami Rybki, które skarżą się na swój smutny los. Nieoczekiwanie na pomoc dewastowanej przyrodzie przybywają postacie ze znanych bajek. To czarownice – Świętokrzyskie Baby Jagi oraz Kaczka Dziwaczka zmuszają krnąbrnych młodych wandali – uczniów, którzy w poszukiwaniu wrażeń udają się na wagary – nie tylko do uprzątnięcia najbliższego otoczenia, ale również do refleksji nad tym, że szkodzenie naturze to szkodzenie samym sobie.
Wzmocnieniem prezentowanych treści była satyryczna scenka, w której Wędkarz, Turysta i Policjantka pokazują w „ krzywym zwierciadle ” podstawowe „ grzechy ” współczesnych ludzi wobec środowiska naturalnego, a wyznanie „ Wandala ” uczynione w trakcie dialogu z Ziemią nie tylko bawi, ale także zmusza do przemyśleń.
W przedstawieniu tym wzięła udział cała klasa II a, która w ten sposób zintegrowała wszystkie treści i wiadomości na temat wody opracowana w trakcie wielomiesięcznej pracy nad projektem.
Spotkanie było również okazją do podsumowania wyników szkolnego konkursu „woda” opracowanego i przeprowadzonego przez Panią Barbarę Chrobot i Panią Dorotę Adamską.
Miał on charakter międzyprzedmiotowy, a uczestnikami byli wytypowani uczniowie klas I - III gimnazjum. Konkurs przeprowadzany był metodą praktyczną w 4 kategoriach:
-
Konkurs podstawowej wiedzy o wodzie
-
Konkurs na najciekawszy model cząsteczki wody wykonany dowolną techniką i przy użyciu dowolnych materiałów
-
Konkurs na hasło lub reklamę promującą oszczędne gospodarowanie wodą
-
Konkurs – odgadnij powiedzenie o wodzie „kalambury”
Został rozstrzygnięty w każdej kategorii grupowej przez jury złożone z uczniów i nauczycieli. Pytania do I konkursu ułożyli uczniowie klasy II a wraz z Panią Barbarą Chrobot w zespole fizyków i chemików w ramach działań projektowych. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowała Rada Rodziców i Pani Chrobot.
Laureatami konkursu wiedzy o wodzie zostali uczniowie
-
klasy III b: Michał Janus i Mateusz Gąsior,
-
II miejsce zajęła klasa I a, reprezentowana przez Martynę Kończak i Annę Czechowską,
-
III – klasa III c, a z niej: Ewa Kozłowska i Joanna Gałązkiewicz.
W konkursie na najciekawszy model cząsteczki wody faworytem okazała się
-
klasa II c reprezentowana przez Wiktorię Kowalską i Zuzannę Ozgę
-
II miejsce zajął Krzysztof Tokarski i Kamil Mierzejewski z III a
-
III nagrodę otrzymują Dominika Kluzek i Angelika Gulba z klasy Ia
W konkursie na hasło lub reklamę promującą oszczędne gospodarowanie wodą zwyciężyli uczniowie klasy I b: Lena Maliszewska i Dominika Błędzińska
II miejsce przypadło klasie I c reprezentowanej przez Krzysztofa Koniarskiego i Mateusza Mazura, a III – Piotrowi Gąsior i Mateuszowi Prędota z klasy IIIc Dodatkową nagrodą dla uczestników są „ +” z chemii, biologii, fizyki, geografii, j.polskiego, plastyki a dla finalistów dodatkowo oceny bardzo dobre z chemii.
Uczniowie klasy IIa oraz koordynatorzy projektu bardzo serdecznie dziękują firmie „Nałęczowianka” za ufundowanie wody mineralnej, którą mogli poczęstować wszystkich zebranych gości, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań edukacyjnych.
Pozostała woda zostanie wykorzystana podczas festynu rodzinnego z okazji „Dnia Dziecka”, który odbędzie się w dniu 2 czerwca 2013 roku.
Koordynator projektu
Barbara Chrobot
Zapraszamy do galerii zdjęć