19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie w Warszawie. Nasza szkoła ponownie wzięła udział w akcji Żonkile, którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń. Hasłem naczelnym tegorocznej akcji było słowo „ODWAGA”.
Tego dnia, 19 kwietnia 1943 roku oddziały SS wkroczyły do warszawskiego getta, by dokonać jego likwidacji a ludność żydowską wywieść do obozów koncentracyjnych lub wymordować. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli nierówną walkę, ponieważ nie chcieli biernie czekać na śmierć. Woleli zginąć w walce. Jeden z przywódców powstania Marek Edelman powiedział „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? [...] Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”.
W klasie IV uczniowie oglądali film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny
Jackowskiej - Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego oraz Kariny Paciorkowskiej.
Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z
bohaterką Krysią uczniowie odbyli podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Uczniowie i uczennice rozwijali świadomość w temacie emocji przeżywanych w trudnych chwilach, pogłębiali swoją wiedzę na temat kultury żydowskiej i poznali podstawowe informacje na temat II wojny światowej i powstania w getcie warszawskim.
Klasy V realizowały scenariusz, którego podstawę stanowiło opowiadanie "Szuflada" Zuzanny
Orlińskiej. Jest to historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Przybliża słuchaczom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie oraz tęsknoty.
Uczniowie i uczennice poznali podstawowe informacje na temat II wojny światowej, omówili temat
powstania w getcie warszawskim oraz rozwijali empatię i wrażliwość wobec innych a także próbowali zrozumieć wydarzenia z różnych perspektyw starając określić emocje, które towarzyszyły chłopcu w różnych miejscach zamieszkania.
W klasach VI uczniowie obejrzeli film "Będę pisać". Opowiada on o losach dwójki żydowskich nastolatków, których historia splata się z losami współczesnej dziewczyny z Muranowa. Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej Warszawie, przedstawia codzienne życie bohaterów, utworzenie getta i wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie mieli możliwość do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Marek Edelman jeden z przywódców powstania był bohaterem scenariusza realizowanego w klasie VII. Nosił on tytuł „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Uczniowie obejrzeli animowany film pod takim właśnie tytułem. Narracja w filmie oparta jest na
motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall i toczy się w trzech płaszczyznach
czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie przedstawiono losy młodego Edelmana: gońca
szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall i opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana była osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić...
Celami zajęć było poznanie historii powstania w getcie warszawskim widzianą oczami Marka Edelmana, poznanie podstawowych faktów historycznych związanych z przebiegiem powstania w getcie warszawskim, rozwijanie umiejętność interpretowania tekstów kultury.
Uczniowie klasy VIII obejrzeli film „Muranów – dzielnica północna”. Film ten to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Dzięki temu uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej, Zagłady oraz powstania w getcie warszawskim. Uczniowie mogli dokonać refleksji na temat pamięci o historii i społeczności żydowskiej w Polsce.
Koordynatorzy szkolnej akcji dziękują pani Dyrektor Alinie Cieśla oraz wychowawcom klas. Paniom Wiesławie Lasocie, Agnieszce Jankowskiej, Anecie Kluzek, Marzenie Kozłowskiej i Agnieszce Cedzyńskiej za realizację scenariuszy. Oraz panu Jakubowi Kusińskiemu za wykonanie wspólnie z uczniami żonkili.
Największe podziękowania należą się uczniom, którzy w sposób poważny i odpowiedzialny podeszli do omawianych, niełatwych zagadnień.
Szczegółowe informacje na temat akcji są także dostępne na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach
P. Stelmaszczyk
Grafika: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury