- O KLUBIE EUROPEJSKIM
- ERASMUS+ 2018-2021: MUSEUMHOLICS
- ERASMUS+ 2014-2016: MATHS IS EVERYWHERE!
- ETWINNING 2011-2022
- DZIEŃ EUROPEJSKI 2011-2016
- KONKURS NA KARTKĘ W J. OBCYM 2011-2021
- GMINNY KONKURS J. ANGIELSKIEGO 2011-2020
- OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO PANDA
- ANGIELSKI DLA KLAS 0 - III
- KONKURSY JĘZYKOWE
- ANGIELSKI - KLASY IV - VIII
- KLASY VII-VIII - MATERIAŁY DODATKOWE Z ANGIELSKIEGO
- GET READY - REVISE FOR THE CONTEST!!!
- KONKURS PRZEDMIOTOWY - LINKI DO ZADAŃ TRENING
- KONKURSY JĘZYKOWE KLASY VII-VIII - WIOSNA 2024
- GET READY FOR THE CONTESTS - CULTURE, GEOGRAPHY, HISTORY
O KLUBIE EUROPEJSKIM
"Europejskość nie polega na zlaniu się z Europą,
lecz na tym, aby być jej częścią składową -
specyficzną i nie dającą się niczym zastąpić"
Witold GombrowiczSzkolny Klub Europejski
W Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół w Rudkach od wielu lat działa KLUB EUROPEJSKI prowadzony przez ZESPÓŁ PRZEDMIOTOWY NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH: p. Marzenę Kozłowską, Renatę Lasotę-Lenart, Agnieszkę Jankowską, Ewę Klefas i Magdalenę Mazur-Młynarczyk.
KLUB EUROPEJSKI realizuje inicjatywy promujące naukę języków obcych, rozwijające wiedzę o innych kulturach, umiejętności językowe uczniów, a także społeczne, artystyczne i informatyczne.
Nasz Klub Europejski liczy ponad 15 lat i jego początki są związane z Publicznym Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Nr 2 w Rudkach. Klub zainicjował swą działalność organizacją trzech edycji "Powiatowych Spotkań Europejskich" pod kierunkiem opiekunów Klubu - pani Renaty Lasoty-Lenart i Marzeny Kozłowskiej.
Na zdjęciach: Warsztaty z Japończykiem Keigo Kondo w 2014 r.
Spotkanie z wolontariuszami EVS
z Centrum Wolontariatu w Kielcach w 2016 r.
Spotkanie z wolontariuszami EVS
z Centrum Wolontariatu w Kielcach 2018 r.
Spotkanie z wolontariuszami EVS
z Centrum Wolontariatu w Kielcach 2019 r.
DZIEŃ EUROPEJSKI / EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Szkolne obchody Dnia Europejskiego lub Europejskiego Dnia Języków to imprezy i działania obejmujące konkursy językowe, plastyczne, przedstawienia, pokazy tańca i śpiewu, a także promujące kulturę krajów anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznych. DZIEŃ EUROPEJSKI stanowił sztandarową imprezę Klubu Europejskiego i odbywał się pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca. W ramach obchodów uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach promujących naukę języków obcych i wiedzę o krajach anglo, niemiecko i rosyjskojęzycznych, zaś zwycięzcy byli nagradzani drobnymi upominkami (książkami w językach obcych i gadżetami). Dużą atrakcją były też przedstawienia promujące naukę języków obcych i zagraniczne piosenki wykonane przez młodych artystów z naszej szkoły.
Na zdjęciu: Prace uczniów na konkurs plakatów
z okazji Dnia Europejskiego w 2012 r.
Od kilku lat Klub Europejski organizuje szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków, który przypada na 26 września. Działania obejmują warsztaty plastyczno-językowe promujące naukę języków lub inne inicjatywy, np. wymianę ciasteczek z aforyzmami w języku angielskim.
Na zdjęciach: Prace uczniów z okazji obchodów
EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW w 2016, 2017 i 2018 r.KONKURS KLUBU EUROPEJSKIEGO
Od ponad dziesięciu lat opiekunowie Klubu co roku organizują Szkolny konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Zwycięskie kartki są przesyłane do rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii, Kanclerz Niemiec, Księcia Lichtensteinu oraz ambasad.
KLUB EUROPEJSKI podejmuje także inne inicjatywy promujące naukę języków obcych wśród uczniów poprzez organizację spotkań z wolontariuszami z zagranicy (współpraca z Centrum Wolontariatu w Kielcach) czy przygotowanie uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych, Gminnym Konkursie Języka Angielskiego. Nasi uczniowie brali także udział w Konkursie Poezji w Języku Angielskim i Przeglądzie Teatrów w Języku angielskim oraz Konkursie Języka Angielskiego dla kl. III SP (organizowanym przez ŚCDN w Kielcach).
Na zdjęciach: Kartki naszych uczniów i otrzymane podziękowania
od rodziny królewskiej i z Ambasady Szwajcarii z 2014, 2016 i 2017 r.PROGRAM ETWINNING I ERASMUS+
Od roku szkolnego 2011/2012 Klub Europejski wzbogacił swoją działalność o realizację projektów międzynarodowych eTwinning na platformie TwinSpace. Program „eTwinning” promuje międzynarodową współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), oferując wsparcie i narzędzia, dzięki którym szkoły mogą w prosty sposób realizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin tematycznych.
Na zdjęciu: Wymiana ciasteczek z aforyzmami
z okazji Dnia Języków w 2017 r.
Dotychczas zrealizowano następujące projekty eTwinning: "Have a Nice Holiday in Our Country!" w roku 2011/2012. Potem nasi uczniowie wzięli udział w projektach tj. "Finding Out About Each Other" w roku 2012/2013, "Broaden Your Mind", "Our Town", "Let's Celebrate 'Fun Days' in Our School" i "Let's Celebrate the Centenary of the First World War" w roku 2013/2014, w roku 2015/2016 we współpracy z fińską szkołą z Tervoli zrealizowaliśmy projekt "Finnish-Polish Penpal Project, w roku 2016/2017 "Let's Walk from Our Past to Our Future", "Food Box Twinning", "My Pen Pol/My Pen French", "Me, You and the Others", w roku 2017/2018 "A Fortune Cookie Project to Celebrate European Day of Languages", "Pen Pal Exchange", "Love Has More than One Name", "Christmas and Valentine Cards", "Let's Speak the World!", zaś w roku 2018/2019 "Let's Get Together via eTwinning!" i "Let's Speak the World 2.0!" Szczegóły na temat projektów są dostępne w jednej z zakładek Klubu Europejskiego: https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=3
W latach 2014 - 2016 Klub Europejski zainicjował i przewodniczył realizacji interdyscyplinarnego projektu Erasmus+ 2014-2016: Maths Is Everywhere! Od roku 2018 trwa realizacja kolejnego projektu - Erasmus+ 2018-2020: Museumholics. Zestawienie działąń i linki do bloga i TwinSpace projektu są dostępne w jednej z zakładek Klubu Europejskiego: https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=2
Na zdjęciach: Prezentacja w ramach programu Erasmus+ 2014-2016: Maths Is Everywhere! p
podczas spotkania międzynarodowego w Rudkach w 2015 r.
oraz grupa uczestników międzynarodowego spotkania we Włoszech w 2015 r.
Na zdjęciach: Wyjazdy do Włoch, Rumunii i Wielkiej Brytanii
w ramach programu Erasmus+ w latach 2015-2016.
Aktualnie Zespół Szkół w Rudkach realizuje kolejny projekt w międzynarodowym programie ERASMUS+. Tym razem nasza szkoła współpracuje z partnerami z Włoch, Litwy, Rumunii, Turcji i Hiszpanii w ramach projektu pt. "MUSEUMHOLICS". Realizacja projektu rozpoczęła się 3 września 2018 i potrwa 2 września 2020 r. Inicjatorem i koordynatorem projektu jest pani Marzena Kozłowska. Zestawienie działąń i linki do bloga i TwinSpace projektu są dostępne w jednej z zakładek Klubu Europejskiego: https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=1
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z POSZCZEGÓLNYMI DZIAŁANIAMI KLUBU
ORAZ REALIZACJĄ PROJEKTU ERASMUS+ 2018-2021: MUSEUMHOLICS
W ZAKŁADKACH NASZEGO KLUBU.
Program „Klubu Europejskiego”
w Zespole Szkół w Rudkach
Spis treści
Wstęp
I. Założenia programu
II. Cele główne programu
III. Cele szczegółowe
IV. Metody i formy realizacji
V. ZadaniaVI. Spodziewane Efekty
VII. Ewaluacja
WSTĘP
Młodzi Europejczycy coraz bardziej potrzebują wykształcenia mającego na celu rozwijanie "europejskiej świadomości" opartej na wspólnym dziedzictwie duchowym , tradycji, wierze w wolność, które zawsze wpływały na historię Europy. Jednakże ta "świadomość europejska" nie może zaistnieć bez zaangażowania ze strony wszystkich, mających udział w procesie edukacyjnym. Kształcenie to powinno zawierać takie wartości jak poszanowanie różnic kulturowych, solidarność, współpraca i duch zgody.
Szkoła powinna włączyć się więc w zmianę kształcenia przyszłych obywateli Europy. Uczniom należy przybliżyć różne aspekty geograficzne, kulturowe i polityczne Europy. Tylko wtedy będą w stanie zrozumieć, jakie struktury zjednoczonej Europy mogą wpływać na ich własne życie oraz życie społeczności lokalnych, regionów, krajów czy całego świata.
I. ZAŁOŻENIA PROGRAMU
1. Program przeznaczony jest do realizacji w Zespole Szkół w Rudkach w formie nieobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny miesięcznie oraz cotygodniowych zajęć prowadzonych w formie online z uczniami należącymi do „Klubu Europejskiego”.
2.Tematyka zajęć jest ukierunkowana na edukację europejską oraz naukę języków obcych.3. Treści zawarte w programie mają na celu:
- wspomaganie rozwoju uczniów
- podniesienie poziomu wiedzy uczniów
- zachęcenie uczniów do zwiększenia wysiłku w uczeniu się języków obcych
- przygotowanie uczniów do komunikowania się w języku obcym
- uczenie się języka poprzez zabawę- poznawanie przez uczniów obyczajów i tradycji metodami aktywizującymi, uczącymi krytycznego i twórczego myślenia, samodzielnego podejmowania decyzji i współpracy w grupie.
- kształtowanie umiejętności dzielenia się wiedzą i umiejętnościami oraz kojarzenia spostrzegania a także wnioskowania.
- stworzenie uczniom szansy wychowania w duchu tolerancji dla odmiennej kultury
4.W zajęciach mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach.
5.Sposób prowadzenia zajęć jest dostosowany do możliwości szkoły oraz wieku uczniów.
Cele edukacyjne programu znajdują oparcie w Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego dla Szkół Podstawowych i są powiązane z Programem Wychowawczym Szkoły.
II. CELE GŁÓWNE PROGRAMU
- rozwijanie wśród młodzieży świadomości europejskiej.- kształtowanie umiejętności porozumiewania się
- rozwijanie uzdolnień i talentów
- kształtowanie umiejętności wyszukiwania i wykorzystania informacji
- uświadamianie uczniom istnienia różnic kulturowych
- wskazywanie nowoczesnych źródeł informacji w nauczaniu języka obcego
- rozwijanie umiejętności korzystania z komputera jako środka dydaktycznego ułatwiającego opanowanie języka obcego
- zachęcanie uczniów do udziału w konkursach z języka obcego
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie i pozytywnej rywalizacji
- podniesienie jakości pracy szkoły
- rozwijanie motywacji uczenia się języka obcego
III. CELE SZCZEGÓŁOWE
1. Wzbogacanie wiedzy na temat krajów Europy - geografia, historia, kultura.
2.Przyczynianie się do uświadomienia współzależności świata i Europy oraz potrzeby współpracy.
3.Poszerzenie wiedzy na temat integracji Polski oraz innych krajów z Unią Europejską.
4 Kształtowanie postaw pro europejskich przy jednoczesnym propagowaniu kultury ojczystej-regionalnej.
5. Rozbudzanie wśród młodzieży tolerancji i szacunku dla innych.
6.Rozwijanie zainteresowań obcymi językami.
7.Rozwijanie u uczniów, jako młodych obywateli Europy, poczucia odpowiedzialności - zwłaszcza za pokój, obronę praw człowieka oraz ochronę środowiska i spuścizny kultury.
8.Budowanie wśród uczniów poczucia własnej godności w oparciu o wartości duchowe, tradycje regionalne, ojczyste i europejskie oraz świadomość językową.
9.Pobudzanie kreatywności, rozwijanie asertywności, twórczego rozwiązywania problemów i samodzielności.
10.Integracja młodzieży zainteresowanej problematyką europejską.11. Doskonalenie umiejętności językowych uczniów z zakresu:
• czytania
• mówienia
• sprawności rozumienia ze słuchu
• pisaniaW zakresie rozumienia ze słuchu
Uczeń:
- lepiej rozumie wypowiedzi rodzimych użytkowników języka obcego, dotyczące kultury i spraw życia codziennego
- rozumie sens wypowiedzi w różnych warunkach odbioru,
- potrafi domyślać się znaczenia wypowiedzi z kontekstu zdania,
- potrafi wyselekcjonować informacje oraz sprawdzić ich prawdziwość
W zakresie mówienia
Uczeń:
- formułuje płynne wypowiedzi na określone tematy
- efektywnie używa języka obcego w sytuacjach życia codziennego
- wzbogaca wiadomości na temat historii, geografii, zwyczajów w krajach europejskich i potrafi o nich opowiedzieć
- zna zasady gramatyczne w stopniu zapewniającym zrozumiałość wypowiedzi
- potrafi inicjować i podtrzymywać rozmowę w sytuacji bezpośredniego kontaktu z rozmówcą
- stosuje odpowiednie środki językowe dla wyrażenia intencji, uczuć, emocji
W zakresie rozumienia tekstu czytanego
Uczeń:
- potrafi wykorzystywać materiały źródłowe
- rozumie ogólny sens tekstu
- umie wyszukać w tekście o przewidywalnej treści interesujące go informacje
- potrafi sprawdzić prawdziwość informacji na podstawie przeczytanego tekstu
W zakresie pisania
Uczeń:
- potrafi formułować zróżnicowane wypowiedzi pisemne
IV. METODY I FORMY REALIZACJI
Realizacja zadań klubu europejskiego oparta jest na metodach aktywizujących, dzięki którym młodzież wdraża się do planowania, organizowania i oceniania własnej pracy a także nabywa umiejętności współdziałania w zespole.
1.Spotkania dyskusyjne. Luźne wypowiedzi „burza mózgów”
2.Konkursy szkolne i pozaszkolne.
3.Inscenizacje. Techniki teatralne.
4.Wystawy prac plastycznych w szkole i poza nią.
5.Prezentacje multimedialne.
6.Korespondencja w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Praca z Internetem
7.Spotkania okolicznościowe.
8.Projekty- stworzenie uczniom możliwości dzielenia się swoimi osiągnięciami z kolegami.
9. Wdrażanie do samodzielności, systematyczności
10. Praca indywidualna, w grupach oraz umożliwienie pracy innymi technikami np. przez Internet
11. Pomoc w zdobywaniu materiałów do samodzielnej pracy (książki, programy komputerowe, itp.)
12. Portofolio – teczka z dokumentami
V. ZADANIA
1.Organizowanie spotkań i uroczystości o charakterze dydaktycznym poświęconym krajom Europy - historia, kultura, geografia oraz Unii Europejskiej.
2.Gromadzenie materiałów dotyczących regionu, Polski oraz państw UE.
3.Prowadzenie kampanii informacyjnej związanej z działalnością klubu – informacje na stronie internetowej szkoły i stronnie gminnej.4.Przygotowanie i udział w konkursach dotyczących wiedzy o Europie i Polsce a także konkursach języka obcego.
5.Korespondencja z młodzieżą z innych krajów europejskich. Udział w projektach eTwinning i Erasmus+.
6. Organizowanie imprez ogólnoszkolnych angażujących całą społeczność szkolną.
7.Obchody Dni Europejskich.Plan pracy „Klubu Europejskiego” w Zespole Szkół w Rudkach
rok szkolny 2022/2023
Lp.
Zadania
Termin
Odpowiedzialni
Adresaci działań
1.
Przygotowania do rozpoczęcia współpracy z innymi krajami w ramach programu unijnego e-Twinning.
- Realizacja zadań projektowych.
Wrzesień- Czerwiec
R. Lasota-Lenart
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
Uczniowie klas VI - VIII Szkoły Podstawowej
3.
Przygotowanie uczniów i udziału w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Języka Angielskiego (kl. VII - VIII)
Październik - Grudzień
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
Zainteresowani uczniowie Szkoły Podstawowej
4.
Przygotowania do Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z J. Angielskiego.
Wrzesień - Czerwiec
M. Kozłowska
M. Mazur
R. Lasota-Lenart
A. Jankowska
Zainteresowani uczniowie Szkoły Podstawowej
5.
Spotkanie z wolontariuszami Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Zajęcia odbywać się będą w Zespole Szkół w Rudkach w ramach realizacji podstawy programowej.
Październik - Czerwiec
R. Lasota-Lenart
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
Klasy VII - VIII Szkoły Podstawowej
6.
Konkursy plastyczno – językowe „Kartka świąteczna w języku obcym”
Grudzień
R. Lasota-Lenart
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
Zainteresowanych uczniów Szkoły Podstawowej
7.
Udział uczniów Szkoły Podstawowej w ogólnopolskich konkursach z języka angielskiego „Zuch” i „Panda”/"The Big Challenge".
Marzec - Maj
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
Zainteresowanych uczniów Szkoły Podstawowej
8.
Udział w Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim i Niemieckim w Kielcach.
Grudzień-Marzec
M. Kozłowska
M. Mazur-Młynarczyk
A. Jankowska
R. Lasota-Lenart
Zainteresowanych uczniów Szkoły Podstawowej
VI. SPODZIEWANE EFEKTY
Członkowie Klubu Europejskiego:
- posiadają wybrane wiadomości o krajach europejskich w zakresie geografii, historii i kultury,
- uświadamiają sobie potrzebę współpracy między krajami Europy,
- mają większe poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe,
- rozumieją znaczenie znajomości języków obcych w kontaktach z ludźmi innych krajów,- nawiązują kontakty z rówieśnikami z krajów z UE
- mają większą świadomość europejską z jednoczesnym poszanowaniem odrębności narodowej,
- potrafią dzielić się zdobytą wiedzą z innymi.
- mają poczucie własnej godności a także szacunku dla zachowań i postaw innych,
- umieją współpracować w grupie,
- umieją wykorzystywać zdobytą wiedzę na innych lekcjach w szkole
VII. EWALUACJA
Ewaluacja ma na celu sprawdzenie, czy działania były skuteczne, czy osiągnięto zamierzone cele.
Ewaluacja końcowa planowana jest na koniec roku szkolnego (czerwiec) i będzie miała na celu odpowiedzieć na następujące pytania:
1) Co jest mocną, a co słabą stroną programu?
2) W jakim stopniu zostały zrealizowane zaplanowane działania?
3) Czy zamierzone cele zostały osiągnięte? (skuteczność)
4) Jak program jest odbierany przez uczestników? (atrakcyjność)
5) Co można w nim ulepszyć?
Narzędzia ewaluacji:
- obserwacje,
- wywiady indywidualne i grupowe,
- krótka anonimowa ankieta,
- konkursy oraz wyniki osiągane w szkolnych i ogólnopolskich konkursach językowych
- zadania skierowane do uczniów, wymagające praktycznych umiejętności w ramach prowadzonych projektów ETWINNING.
- Uroczystość „Dzień Europejski” – prezentacja dorobku uczniów.
Ewaluacja powinna zakończyć się sporządzeniem sprawozdania zawierającego ocenę, wnioski i propozycje do przyszłych działań oparte na ich interpretacji.Opracowała:
Marzena Kozłowska
Opiekun Klubu Europejskiego