- O KLUBIE EUROPEJSKIM
- ERASMUS+ 2018-2021: MUSEUMHOLICS
- ERASMUS+ 2014-2016: MATHS IS EVERYWHERE!
- ETWINNING 2011-2022
- DZIEŃ EUROPEJSKI 2011-2016
- KONKURS NA KARTKĘ W J. OBCYM 2011-2021
- GMINNY KONKURS J. ANGIELSKIEGO 2011-2020
- OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO PANDA
- ANGIELSKI DLA KLAS 0 - III
- KONKURSY JĘZYKOWE
- ANGIELSKI - KLASY IV - VIII
- KLASY VII-VIII - MATERIAŁY DODATKOWE Z ANGIELSKIEGO
- GET READY - REVISE FOR THE CONTEST!!!
- KONKURS PRZEDMIOTOWY - LINKI DO ZADAŃ TRENING
- KONKURSY JĘZYKOWE KLASY VII-VIII - WIOSNA 2024
- GET READY FOR THE CONTESTS - CULTURE, GEOGRAPHY, HISTORY
ERASMUS+ 2014-2016: MATHS IS EVERYWHERE!
Zespół Szkół w Rudkach był partnerem w międzynarodowym projekcie
Erasmus + 2014 - Główne działanie 2 (KA2) pt.
"Maths Is Everywhere" (Matematyka jest wszędzie) 2014-2016.
Projekt został przygotowany we współpracy z koordynatorem z Wielkiej Brytanii (szkoła Pendle Community High School) oraz partnerami z Rumunii (SCOALA GIMNAZIALA „SFANTA VINERI”), Turcji (Balikesir Karesi Ortaokulu) i Włoch (SCUOLA MEDIA STATALE MARIO PLUCHINOTTA). W naszej szkole projekt koordynuje p. Marzena Kozłowska.
Realizacji projektu ERASMUS+ 2014-2016: Maths is Everywhere towarzyszyły
działania na platformie eTwinning oraz blogu w ramach projektu o tej samej nazwie.
Zapraszamy do odwiedzenia blogu projektu: http://erasmusmaths.blogspot.com/p/our-partners.html
TwinSpace dla projektu "Maths Is Everywhere": http://twinspace.etwinning.net/872/home
Ogólne informacje o programie Erasmus+: http://erasmusplus.org.pl/edukacja-szkolna/akcja-2/
Oto odznaka projektu eTwinning:
Maths_Is_Everywhere_-_eTwinning_-_08-10-2014.pdf
REGULAMINY OBOWIĄZUJĄCE UCZESTNIKÓW PROJEKTU
ERASMUS+ 2014-2016 MATHS IS EVERYWJHERE!
Regulamin_udzialu_uczniow_w_projekcie_ERASMUS__2014-2016-Maths_Is_Everywhere.doc REGULAMIN_UCZESTNICTWA_W_WYJAZDACH_ERASMUS_.doc
Konkurs na logo projektu Erasmus+ - relacja:ERASMUS__-_konkurs_na_logo_-_relacja.pdf
Ewaluacja projektu Erasmus+ (dokonana przez uczniów):
ERASMUS__2014-2016-EWALUACJA_DZIALAN_-_UCZNIOWIE.pdf
ROK 2014/2015
ZADANIA DLA UCZNIÓW - INSTRUKCJE
(Instrukcje znajdują się także w zakładce z zadaniami:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9&)
ZADANIE 1 - MATHS AROUND US:
Erasmus__Maths_is_everywhere_-_ZADANIE_1_-_INSTRUKCJA_DLA_UCZNIOW.docx
WSKAZÓWKA DLA UCZNIÓW: MATEMATYCZNE_SLOWKA.doc
ZADANIE 2 - MATHS AROUND US:
Erasmus__Maths_is_everywhere_-_ZADANIE_2_-_INSTRUKCJA_DLA_UCZNIOW.docx
ZADANIE 3 - MATHS AND TRAVELLING:
ZADANIE 4 - MATHS AND ART:
ZADANIE 5 - MATHS AND MY CREATIVITY:
ZADANIE 6 - MATHS AND GAMES:
Sprawozdanie z działań zrealizowanych w roku 2014/2015 jest zamieszczone
w zakładce Klubu Europejskiego:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=11&
Raport z ewaluacji działań (opinie uczniów):
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=12&
ROK 2015/2016
ZADANIA DLA UCZNIÓW - INSTRUKCJE
(Instrukcje znajdują się także w zakładce z zadaniami:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9&)
ZADANIE 7 - MATHS IN SCHOOL RESEARCH:
ZADANIE 8 - MATHS & PE:
ZADANIE 9 - MATHS & HEALTH:
ZADANIE 10 - MATHS & FUNDRAISING:
ZADANIE 11 - MATHS & LOGIC
ZADANIE 12 - EUROPEAN LIFE
KALENDARIUM DZIAŁAŃ PROJEKTU ERASMUS+ 2014-2016: MATHS IS EVERYWHERE:
ROK SZKOLNY 2014/2015
Wrzesień 2014 - Prezentacja projektu dla uczniów, pracowników, rodziców i społeczności lokalnej, projektowanie logo lub plakatu na temat projektu i stworzenie gazetki informacyjnej w szkołach. Rozpoczęcie współpracy na platformie TwinSpace w projekcie eTwinning pod tym samym tytułem.
Październik 2014 - 1) Wizyta w Polsce – tylko nauczyciele. Spotkanie organizacyjne, wymiana informacji na temat historii krajów partnerskich, aspektów, podobieństw, różnic etnicznych i religijnych oraz zaprezentowanie własnej szkoły; 2) Wybór logo projektu. Dyskusja na temat zarządzania projektem w poszczególnych krajach i planowanie przyszłych działań / ankiet / planów rozpowszechniania.
Październik-listopad 2014 - Zadanie „Maths around us -Matematyka wokół nas”- Uczniowie odnajdują wokół siebie wzory i kształty (SEN) numery ulic, wzory i kształty na budynkach, domach, szkole itp. Uczniowie robią zdjęcia i rozróżniają kształty / wzory a następnie tworzą wystawę lub prezentacje.
Grudzień 2014 - Zadanie „Maths around us -Matematyka wokół nas”- na podstawie kształtów odnalezionych wcześniej, studenci mają za zadanie stworzyć własny projekt (budynku / pokoju itp) lub próbują zrekonstruować słynny budynek z danego kraju. Najlepsze projekty zostaną umieszczone na platformie Twinspace.
Luty 2015 - Zadanie „Maths and travelling” – Matematyka i podróżowanie”. Uczniowie mają za zadanie przekalkulować i przedstawić najlepsze sposoby podróżowania do szkół partnerskich w pozostałych krajach (najszybszy / najtańszy / najbardziej ekonomiczny transport).
Marzec 2015 - Wizyta partnerska we Włoszech dla uczniów i nauczycieli. Warsztaty matematyczno - artystyczne z uczniami. Odnajdywanie połączenia między matematyką i sztuką poprzez identyfikację kształtów w dziełach sztuki / odnajdywanie symetrii lub koloru za pomocą liczb ( tangram/ plakaty teselacji itp.) Prezentacje i wystawy zdjęć z działań dotychczasowych.
Kwiecień / maj 2015 - Zadanie – „Matematyka i moja twórczość” Tworzenie wiersza, piosenki lub rap o matematyce.
Czerwiec 2015 – Wizyta w Turcji – tylko nauczyciele - międzynarodowe spotkanie projektowe w Turcji w celu dalszego działań przeprowadzonych do tej pory oraz przyszłe plany i upowszechnianie wiedzy.
Czerwiec 2015 - Zadanie „Maths and Games” - Matematyka i Gry - Studenci uczestniczą razem w działaniach grupowych - na przykład projektują mapę ze wskazówkami „Poszukiwanie skarbów”. Wskazówki będzie składać się z rozwiązań matematycznych, puzzli, zagadek matematycznych, itp. Uczniowie organizują poszukiwanie skarbów.
ROK SZKOLNY 2015/2016
Wrzesień 2015 - Zadanie „Maths in School Research - Matematyka w szkolnych badaniach” - Uczniowie mają za zadanie zorganizować badania w szkołach, aby dowiedzieć się: np.: jak lubią spędzać wolny czas / jaki jest ich ulubiony program TV itp. Wybór tematów znajdzie się na stronie internetowej e-Twinning. Wyniki ankiety będą później interpretowane i publikowane na platformie / E-Twinning.
Październik 2015 - Wizyta w Rumunii – nauczyciele i uczniowie - Podczas wizyty będzie realizowane zadanie „Maths and PE - Matematyka i WF - Uczniowie będą brać udział w różnych zawodach sportowych, takich jak bieg (50m), skoki w worku, sztafeta itp Wyniki zostaną obliczone, porównane i opublikowane na TwinSpace w postaci wykresów.
Listopad 2015 - Zadanie „Maths & Health” – „Matematyka i zdrowie” – Uczniowie będą prowadzić notatki na temat swoich nawyków żywieniowych. Na koniec każdego dnia będą obliczać ilość kalorii oraz obliczać procent zdrowej żywności w porównaniu do niezdrowej żywności. Uczniowie stworzą zdrowe codzienne menu / dania i ich korzyści (witaminy, energia). Tydzień profilaktyczno-zdrowotny. Każdy z uczniów deklaruje, że spróbuje jednego ze zdrowych dań proponowanych przez ich kolegów i wyrazi własną opinię. Propagowanie nawyku „jedno jabłko na dzień”. (SEN szkoła (UK) będzie na kalorie w zdrowej i niezdrowej żywności, ale nie będzie przygotowywać dania i będzie miała konkurencję, które klasy zjedzą jak najwięcej owoców w tygodniu).
Grudzień 2015- styczeń 2016 - Zadanie Fundraising – Przedsiębiorczość – Szkoły organizują akcję zbierania pieniędzy na rzecz lokalnego funduszu charytatywnego lub szkoły. Muszą obliczyć koszty, i ilość pieniędzy podniesiony na wydatki oraz zarobioną kwotę, itp.
Luty 2016 - Zadanie „Maths and Logics” - Matematyka i logika” – Uczniowie mają za zadanie stworzyć własne łamigłówki, zagadki, gry logiczne lub szyfry i kody powiązane z matematyką.
Marzec 2016 - Zadanie „Maths and Logics” - Matematyka i logika” – uczniowie zamieszczają zaprojektowane wcześniej łamigłówki na portalu Twinspace, a partnerzy je rozwiązują.
Kwiecień 2016 - Zadanie „Maths and Everyday Life - Matematyka i Życie Codzienne” – Uczniowie tworzą pamiętnik, w którym obliczają czas jaki poświęcają na wykonywanie różne codziennych działania. Pod końca miesiąca będą zastanawiać się jak poprawić swoją codzienną rutynę i poprawić organizację własnego czasu.
Maj 2016 - Zadanie „Maths and European Way of Life – Matematyka i europejski sposób życia” – uczniowie zamieszczają swoje wyniki i wnioski na Twinspace. Następnie następuje omówienie różnic kulturowych, oraz jak spędzają czas ludzie z innych krajów i kultur. Tworzona jest prezentacja, która pokaże różnice między formami spędzania czasu dzieci z różnych kultur.
Czerwiec 2016 - Wizyta w Wielkiej Brytanii – nauczyciele i uczniowie - Wystawa zdjęć z wszystkich działań. Debata - najlepsze działania / czynności, najbardziej zabawne - uczniowie przygotowują razem prezentację i wyjaśniają własne wybór. Tworzony jest produkt i raport końcowy projektu „Maths is everywhere” - Matematyki jest wszędzie.Sierpień 2016 - Spotkanie podsumowujące w Wielkiej Brytanii - Koordynatorzy projektu opracowują sprawozdanie końcowe oraz dyskutują na temat trwałości projektu i dalszego rozpowszechniania wyników.
PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ W RAMACH PROJEKTU
ERASMUS+ 2014-2016: Maths Is Everywhere!
Rok szkolny 2014/2015
JAK POWSTAŁ NASZ PROJEKT?
Od kilku lat Zespół Szkół w Rudkach jest zaangażowany w różne projekty międzynarodowe za pośrednictwem platformy eTwinning. W 2013 r. szkolnym koordynator projektu p. Marzena Kozłowska oraz kilku nauczycieli z Wielkiej Brytanii, Turcji, Rumunii i Włoch nawiązali współpracę przez platformę eTwinning, która zaowocowała projektem ERASMUS+ 2014-2016: Maths Is Everywhere!
NA CZYM POLEGA WSPÓŁPRACA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+?
ERASMUS+ kontynuuje tradycje programu COMENIUS i między innymi obejmuje międzynarodową współpracę szkół mającą na celu podniesienie jakości kształcenia poprzez wprowadzenie długofalowych zmian, innowacji i dobrych praktyk. Jak wskazuje jego nazwa, „Maths Is Everywhere!”, czyli „Matematyka jest wszędzie!”, nasz projekt koncentruje się na matematyce, ale też na rozwijaniu umiejętności językowych, informatycznych, kulturowych i społecznych. Międzynarodowa współpraca, wymiana doświadczeń i spotkania z nauczycielami z innych krajów umożliwiają także naszej kadrze pedagogicznej rozwijanie umiejętności zawodowych i podnoszenie jakości pracy szkoły. Szkolny koordynator projektu, p. Marzena Kozłowska, pilnuje, aby wszystkie działania zostały zrealizowane zgodnie z planem. Koordynatorem merytorycznym projektu jest nauczyciel matematyki - p. Marzena Zbrożyna, która regularnie czuwa nad matematyczną stroną projektu. Także inni nauczyciele matematyki, p. Jolanta Krupa i p. Marek Kozłowski, znacząco wspierali realizację zadań projektowych.
JAKIE DZIAŁANIA ZREALIZOWANO W RAMACH PROJEKTU
„MATHS IS EVERYWHERE!”?
Realizacja projektu „Maths Is Everywhere!” zaczęła się konkursem na logo projektu – najpierw na etapie szkolnym, a potem międzynarodowym. Gimnazjaliści i uczniowie klasy VI przygotowali własne propozycje logo. Ostatecznie, w międzynarodowym głosowaniu, logo zaprojektowane przez turecką uczennicę zostało oficjalnym logo naszego projektu.
Pierwsze zadanie w projekcie polegało na poszukiwaniu matematyki wokół nas. Uczniowie ruszyli z aparatami w teren, a potem wykorzystali zdjęcia do przygotowania prezentacji multimedialnych o liczbach, figurach i bryłach reprezentujących matematykę w otaczającym nas świecie.
Drugie zadanie było w pewnym sensie zabawą w architekta – uczniowie musieli przygotować model lub projekt jakiegoś budynku. Prace były niezwykle ciekawe, precyzyjne i kolorowe. Nadal można je podziwiać w sali matematycznej w Gimnazjum. Uczniowie przygotowali m.in. modele naszej szkoły, kościołów, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, własnych domów i innych budowli. Na specjalną uwagę zasługują też prace naszych młodszych kolegów z VI klasy.
Kolejnym wydarzeniem w trakcie realizacji projektu była wizyta kilkunastu nauczycieli z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Turcji i Włoch w naszej szkole w lutym tego roku. Nauczyciele wzięli udział w spotkaniu w GOKu, gdzie obejrzeli przedstawienie Koła teatralnego, prezentacje multimedialne o Polsce, krajach partnerskich i zadaniach z projektu. Niezwykłą atrakcję stanowiły prezentacje muzyczne chóru uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum i absolwentki Oliwii Ozgi oraz grupy tanecznej pod kierunkiem p. Anity Cieślik i p. Anety Kluzek oraz uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej, przygotowanych przez p. Renatę Lasotę-Lenart, p. Mariannę Brzezińską i p. Agnieszkę Rogulę. W kolejnej części spotkania goście zostali też zapoznani z kulturą i kuchnią naszego kraju i regionu - serdeczne podziękowania kierujemy do dyrektora GOKu p. Piotra Sepioło, p. Izabeli Pańtak, która przygotowała Zespół Pieśni i Tańca „Świętokrzyskie Diabliki”, Kół Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki”, „Modrzewianki”, „Wesołe Kumoszki” i Kół Gospodyń Wiejskich z Mirocic i Baszowic. Na scenie pojawili się też - formacja tańca jazz-funky-hip-hop „CNT” prowadzona pod kierunkiem p. Bartosza Wójcika i dziecięcy zespół muzyczny p. Piotra Wrzosowskiego. Kluczowym wydarzeniem podczas wizyty była interdyscyplinarna lekcja poprowadzona przez p. Beatę Cieślik i p. Marzenę Zbrożynę. Pod okiem międzynarodowej grupy nauczycieli uczniowie przygotowywali się do realizacji zadania trzeciego.
Zadanie trzecie obejmowało opracowanie w grupach planu podróży za granicę przy jak najniższych kosztach i w jak najkrótszym czasie. Efekty swojej pracy przedstawili na lekcjach geografii w postaci prezentacji multimedialnych lub plakatów.
W marcu p. Marzena Kozłowska, p. Marzena Zbrożyna i p. Magdalena Mazur-Młynarczyk i sześcioro uczniów wyruszyło na międzynarodową wymianę do szkoły w Sant’Agata Li Battiati na Sycylii we Włoszech. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w zadaniach projektowych i zobaczyli, jak wygląda życie we włoskiej szkole. Zwiedzili też okoliczne atrakcje tj. zabytki Catanii, Taorminy, Syrakuz, Ortygi i wulkan Etna oraz skosztowali lokalnych specjałów. Ważną częścią tej wizyty była realizacja zadania czwartego – uczniowie poszukiwali matematyki w sztuce. Na podstawie swoich odkryć opracowali prezentację multimedialną na ten temat.
Następnie gimnazjaliści zajęli się zadaniem piątym – tym razem tworzyli matematyczne teksty – piosenki i wiersze, które prezentowali na zajęciach matematycznych. Chętni zaśpiewali i lub wyrecytowali swoje matematyczne utwory na letniej scenie podczas Dnia Dziecka.
Ostatnie zadanie zrealizowane w tym roku, czyli szóste, zostało również zaprezentowane w Dniu Dziecka. Gimnazjaliści przygotowali serie zagadek matematycznych dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej – klasy zero, pierwszej, drugiej i trzeciej. Grę poprowadziła p. Marzena Zbrożyna z gimnazjalistkami. Maluchy świetnie sobie poradziły z rozwiązaniem zagadek, a w nagrodę odnalazły cukierkowy skarb.
Najmłodsi są też zapoznawani z projektem ERASMUS+ na zajęciach świetlicowych. P. Ewa Lipiec poprowadziła zajęcia o krajach partnerskich. Dzieci między innymi poznały flagi krajów partnerskich i namalowały je. Sprawdziły też położenie tych krajów na mapie i globusie.
W czerwcu p. dyrektor Alina Cieśla, p. Marzena Kozłowska, p. Ewa Klefas i p. Agnieszka Jankowska wzięły udział w międzynarodowym spotkaniu w szkole w Balikesir w Turcji. Reprezentanci czterech krajów partnerskich zostali gorąco przyjęci przez gospodarzy, zapoznani z turecką kulturą, obyczajami i kuchnią. Zwiedzili też miasta Ayvalik, Assos i Stambuł. A przede wszystkim opracowali dalsze plany działania i wzięli udział w różnych zajęciach projektowych z dziećmi.
GDZIE ZAMIESZCZAMY INFORMACJE O PROJEKCIE ERASMUS+?
Szczegółowe informacje na temat projektu ERASMUS+ 2014-2016: Maths Is Everywhere! Są zamieszczane na stronie szkoły – pod adresem zsrudki.edupage.org, a zwłaszcza w zakładce Klubu Europejskiego.
Informacje są też dostępne w języku angielskim na portalu eTwinning – TwinSpace, do którego mają dostęp uczniowie i nauczyciele, oraz na blogu projektu – linki do obu stron są dostępne w zakładce Klubu Europejskiego.
Także na szkolnym facebook’u można obserwować kolejne działania związane z projektem ERASMUS+. Zapraszamy wszystkich do ich „lajkowania”.
Ponadto staramy się promować nasz projekt na stronie Urzędu Gminy Nowa Słupia i gminnym periodyku "Kronika Świętokrzyska" oraz w innych mediach regionalnych, tj. Telewizja Świętokrzyska, Echo Dnia, Gazeta Starachowicka - na stronie szkoły zamieszczone są linki do artykułów na temat projektu.
JAK PRACUJEMY REALIZUJĄC PROJEKT?
Podkreślamy, że w realizację projektu ERASMUS+ byli zaangażowani wszyscy nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Rudkach – pomagali między innymi w organizowaniu zadań projektowych, ich dokumentowaniu i przygotowaniu spotkań międzynarodowych.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom składamy serdeczne podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę i liczymy na kontynuację.