19 kwietnia 1943 roku oddziały SS wkroczyły do warszawskiego getta, by dokonać jego likwidacji a ludność wywieść do obozów koncentracyjnych lub wymordować. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli walkę, ponieważ nie chcieli biernie czekać na śmierć. Woleli zginąć w walce. W czasie powstania zginął jeden z jego przywódców Mordechaj Anielewicz. Zginął wraz z członkami dowództwa ŻOB w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej 18. Zaś inny przywódca powstania Marek Edelman powiedział „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? [...] Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”.
Nasza szkoła ponownie wzięła udział w akcji Żonkile, która ma upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń. I właśnie Marek Edelman był bohaterem scenariusza realizowanego w klasie VII i w klasach VIII. Nosił on tytuł „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Uczniowie obejrzeli animowany film pod takim właśnie tytule. Narracja w filmie oparta jest na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall i toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie przedstawiono losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall i opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana była osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić...
Celami zajęć było poznanie historii powstania w getcie warszawskim widzianą oczami Marka Edelmana, poznanie podstawowych faktów historycznych związanych z przebiegiem powstania w getcie warszawskim, rozwijanie umiejętność interpretowania tekstów kultury.
W akcji udział wzięły także klasy 4-8. Klasy czwarte zajęły się tworzeniem papierowych żonkili a następnie zrealizowały na zajęciach scenariusz związany z opowiadaniem Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”. Marcin Szczygielski, autor m.in. "Arki Czasu" stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Celami tych zajęć było: pogłębianie wiedzy na temat II wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do Zagłady. Budowanie pamięci o Żydach i Żydówkach w Polsce oraz zwiększanie świadomości na temat mechanizmu wykluczenia. Ten sam scenariusz realizowała klasa piąta.
Klasa VI również robiła papierowe żonkile a później zrealizowała scenariusz lekcji wokół filmu animowanego autorstwa Hi-Story „Będę pisać”. Celami tych zajęć było poznanie podstawowych informacji na temat II wojny światowej, zdobycie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim oraz poszerzenie przestrzeni do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Nasza szkoła jako instytucja otrzymała podziękowanie za udział w akcji Żonkile 2023. „Za nami 11. akcja Żonkile! W tym roku wzięło w niej udział ponad siedem tysięcy szkół, bibliotek i instytucji kultury! W imieniu całego Zespołu dziękujemy, że włączyliście się Państwo w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. To dzięki Wam akcja Żonkile każdego roku jest coraz większa i wspólnie udowadniamy, że Łączy Nas Pamięć!
Pozdrawiamy serdecznie,
Agnieszka Bąder-Chudy”
Koordynatorzy szkolnej akcji dziękują pani Dyrektor Alinie Cieśla oraz wychowawcom klas. Paniom Anecie Kluzek, Marzenie Kozłowskiej, Agnieszce Cedzyńskiej, Wiesławie Lasocie i Agnieszce Jankowskiej za realizację scenariuszy.
Największe podziękowania należą się uczniom, którzy w sposób poważny i odpowiedzialny podeszli do
omawianych, trudnych zagadnień.
Bożena Jop i Przemysław Stelmaszczyk
Źródło grafiki: https://polin.pl/pl/zonkile