Czym jest edukacja dwujęzyczna? Jaką metodą pracujemy?
Edukacja dwujęzyczna to jeden z najbardziej popularnych trendów w nauczaniu języków w Europie i na świecie, choć na świecie bywa raczej używana nazwa CLIL – co oznacza „zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe”.
W polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych istnieje możliwość tworzenia oddziałów dwujęzycznych według ściśle określonych zasad. Zgodnie z tymi zasadami edukacja dwujęzyczna, czyli w języku obcym i polskim, może być prowadzona na wybranych lekcjach. W naszej szkole edukacja dwujęzyczna jest prowadzona na lekcjach biologii i geografii w klasie.
Klasy VII i VIII z taką edukacją dwujęzyczną są tzw. formalnymi oddziałami dwujęzycznymi.
Dwujęzyczne lekcje biologii i geografii są prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania tych przedmiotów. W naszej szkole są to jednocześnie nauczyciele języka angielskiego – p. Agnieszka Jankowska i p. M. Kozłowska.
Na czym polega dwujęzyczna lekcja biologii i geografii w oddziale dwujęzycznym w klasie VII i VIII?
W naszej szkole wybraliśmy system, w którym na każdej lekcji geografii i biologii ok. 10 minut jest poświęcone prezentacji zagadnień w j. angielskim, utrwaleniu wybranych zwrotów z lekcji w j. angielskim, itd., ponieważ regularny, intensywny kontakt z językiem ma kluczowe znaczenie.
Przykłady zajęć z biologii i geografii z udziałem j. angielskiego:
- zapoznanie ze słowami lub zwrotami związanymi z tematem lekcji (np. w formie prezentacji, filmu, plakatu),
- obejrzenie filmu lub prezentacji na wybrany temat,
- opracowanie plakatu, prezentacji, pokazu w parach lub grupach,
- inne zadania zapoznające i utrwalające słownictwo/zwroty związane z tematyką lekcji.
Poziom języka na zajęciach dwujęzycznych jest dostosowany do poziomu grupy. Co ważne, poza 10-minutowym etapem lekcji w j. angielskim, podstawa programowa z biologii i geografii jest realizowana w j. polskim i uczniowie są oceniani tradycyjnie, w j. polskim.
Jaki jest cel edukacji dwujęzycznej?
Uczenie się biologii i geografii przy pomocy języka angielskiego ma na celu poszerzenie horyzontów językowych uczniów, rozwijanie ich kompetencji językowych, zasobu słownictwa, ale także wiedzy z przedmiotu, zlikwidowanie bariery językowej. Bardzo ważną umiejętnością trenowaną na takich zajęciach jest tzw. przełączanie się między językami – angielskim i polskim, polskim i angielskim, a jest do jedna z umiejętności testowanych na egzaminie ósmoklasisty.
Jakie korzyści przynosi naszym uczniom edukacja dwujęzyczna?
Wielkim plusem edukacji w oddziale dwujęzycznym jest oczywiście zwiększona liczba godzin języka angielskiego – zamiast 3, uczniowie mają 5 godzin j. angielskiego tygodniowo. Dzięki temu podstawa programowa jest realizowana w spokojniejszym tempie, w warunkach tzw. imersji, czyli zanurzenia w języku poprzez codzienny kontakt z angielskim, częstsze interakcje w parach i grupach, tak kluczowych do rozwoju kompetencji językowych i społecznych.
W ten sposób nasza młodzież także otrzymuje solidne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty i szkoły ponadpodstawowej, a także używania języka w różnych sytuacjach rodzinnych, towarzyskich, turystycznych, zawodowych…
Zachęcamy do zapoznawania się z tematem dwujęzyczności i kontaktu w razie pytań. Szczegółowe informacje są także dostępne na naszej podstronie poświęconej dwujęzyczności:
https://zsrudki.edupage.org/a/dwujezycznosc-w-szkole
Szkolny Klub Europejski