Z radością informujemy, że klasa IIIa zakończyła realizację I modułu projektu CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki.
Swoją pierwszą podróż przez czytanie rozpoczęliśmy od przeczytania książki Julity Godek „Mania, dziewczynka inna niż wszystkie” Poznaliśmy historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii, najważniejsze fakty, a także trudne pojęcia z nią związane, m.in. radioaktywność. Nie zabrakło także ciekawostek, np. informacji na jakich monetach, banknotach i znaczkach można znaleźć podobiznę Marii, a także jak przebrać się za noblistkę. Po przeczytaniu lektury przystąpiliśmy z zapałem do realizacji kolejnych zadań. Założyliśmy Lekturniki, uzupełniliśmy strony związane z pierwszą przeczytana lekturą. Przygotowaliśmy i wywiesiliśmy na szkolnym korytarzu plakaty zachęcające do przeczytania wybranej książki. W grupach wykonaliśmy i graliśmy w gry planszowe związane z treścią lektury. Przez cały czas realizacji I modułu wkładaliśmy do samodzielnie ozdobionych pudełek różne rzeczy, które kojarzyły nam się z przeczytaną lekturą, a następnie prezentowaliśmy nasze „Lektury w pudełku” Zorganizowaliśmy także akcję bookrosingową w klasie „Książki w podróży”. W tym celu zaprojektowaliśmy klasowy kącik Czytam z klasą- książki w podróży, do którego przynosimy własne książki, wymieniamy się nimi, zabieramy do domu i po przeczytaniu przynosimy z powrotem. Najwięcej radości sprawiła nam wizyta w laboratorium Marii Curie- Skłodowskiej i w wirtualnym Laboratorium przyszłości do których zaprosiła nas nauczycielka chemii w naszej szkole, p. Aneta Kluzek. Badaliśmy spalanie siarki, węgla drzewnego, magnezu. Obserwowaliśmy działanie różnych odczynników chemicznych w kontakcie z kwasami i zasadami. W Laboratorium przyszłości wykrywaliśmy obecność dwutlenku węgla i sprawdzaliśmy jego właściwości. Już dzisiaj nie możemy się doczekać kolejnych lekcji chemii, mamy nadzieję, że spotkamy się wcześniej niż w klasie siódmej. W scenerii laboratorium zrealizowaliśmy kolejne zadanie- sesję zdjęciową w przebraniach za bohaterów przeczytanej lektury. Była Maria Skłodowska z mężem Piotrem Curie, a nawet przyjaciel Marii- Albert Einstein.
Obowiązkowym ostatnim zadaniem do realizacji w I module było-PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę „Warszawski spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie" Uczyliśmy się jak zaplanować i przygotować się do wycieczki, poznaliśmy tajniki pakowania .
Realizacja wszystkich zadań dostarczyła nam wiele radości, pozwoliła zdobyć nam wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym, a także rozbudziła w nas ciekawość wobec świata i jego zasobów. Wkrótce ruszamy z kolejnym modułem.
Monika Chamera