„Człowiek jest twórczy, gdy nie ogranicza się do powtarzania i naśladowania lecz gdy daje coś od siebie”
W. Tatarkiewicz
Po omówieniu lektur na lekcjach języka polskiego stosuję różne formy utrwalania wiadomości. Jedną z nich jest tworzenie przez uczniów lapbooków.
Lapbook to swego rodzaju obrazkowa mapa myśli, na której uczeń umieszcza materiały na dany, interesujący go temat. Swoim wyglądem przypomina książkę z mnóstwem sekretów i mobilnych elementów. Właśnie te i elementy są dla ucznia atrakcyjne. Sprawiają, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek. Tworzenie lapbooka uczy również, jak organizować sobie pracę i jak wykorzystać wiedzę już zdobytą lub jak skutecznie po nią sięgać. Gotowe lapbooki mogą uczniom służyć do powtórki materiału, jak również do jego pogłębienia.
Lapbooki zatem to formy kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Są czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości o wybranej lekturze.
Metoda aktywizacyjna w czytaniu, przyswajaniu wiedzy, rozumieniu tekstu. Przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych jako wsparcie w uczeniu, uczeniu się i zachęceniu do czytelnictwa. Angażuje polisensorycznie-wielozmysłowo, rozwija a jednocześnie może być świetną zabawą.
Ostatnio tą metodą pracowali uczniowie klas czwartych, którzy podsumowując pracę z lekturą "Akademia pana Kleksa", przygotowali piękne, bogate treściowo i atrakcyjne prace. Pomysłowość, staranność oraz oryginalność zostały ocenione celującymi i bardzo dobrymi ocenami.
Wcześniej w innych klasach powstały lapbooki do lektur: "Opowieść wigilijna", "Felix, Net i Nika" oraz "Quo vadis", na których wzorowali się czwartoklasiści, czerpiąc inspiracje i tworząc własne, niezwykle twórcze lapbooki. Zapraszam do galerii!
W. Lasota