Przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie ,, Kreatywne Przedszkole – Twórczy Maluch'', który trwał od 19 marca 2019 r. do 30 października 2019 r. Celem głównym było kształtowanie kompetencji kluczowych dzieci w wieku przedszkolnym, ukazanie ich roli i znaczenia w procesie uczenia się przez całe życie oraz przygotowanie dzieci do życia społecznego i funkcjonowania w dorosłym życiu.
Realizując powyższe założenia przeprowadzono cykl zajęć, podczas których dzieci przygotowały i wykorzystywały kącik badawczy, zaopatrzony w różne przyrządy i pojemniki ( butelki,słoiczki o różnej wielkości itp.), przyrządy miernicze (linijki,ekierki, miary krawieckie, termometry, wagi), sprzęty i urządzenia (mikroskop, lupy, kalkulator, lornetka itp.), kształtując kompetencje matematyczne. Dzieci wykonywały doświadczenia, eksperymentowały, liczyły, segregowały, ważyły, klasyfikowały. Podczas np. warsztatów mydlarskich obserwowały zachodzące procesy topnienia i zastygania mydła. Wyciągały wnioski kształtując podstawowe kompetencje naukowo – techniczne.
Kolejne zrealizowane zadanie dotyczyło kreowania kultury regionalnej i narodowej, ukazywania różnorodności zasobów i tradycji kulturowych. Zwyczaje, tradycje np. związane z wielkanocą, niedzielą palmową zostały przepięknie przekazane dzieciom podczas spotkania z Chełmowiankami -zespołem ludowym prężnie działającym w lokalnym środowisku. Podczas warsztatów dzieci poznały cały proces powstawania palem wielkanocnych. Wielką radość sprawiło im samodzielne wykonanie palmy.
Wiele zajęć, imprez przeplatanych było treściami regionalnymi. Dzieci uczyły się piosenek , zabaw oraz tańców, np. kujawiaka, krakowiaka czy poloneza. Słuchały opowiadań, baśni, bajek, wierszy czytanych przez nauczycieli czy zaproszonych gości w ramach innowacji pedagogicznej.
Kultywowano szczególnie treści narodowe – dzieci potrafią i pięknie śpiewają hymn narodowy, podczas ważnych uroczystości przedszkolnych. Znają utwory o treściach patriotycznych np. ,,Katechizm polskiego dziecka'' Władysława Bełzy. Szanują symbole narodowe godło i flagę. Brały udział w przemarszu z okazji Dnia Flagi. Podczas zajęć przekazywano im treści związane z regionem i krajem. Znają legendy krakowskie i warszawskie. Rozpoznają symbole i potrafią je powiązać z danym regionem, np. Syrenkę kojarzą z Warszawą, Smoka z Krakowem. Znają nazwę stolicy Polski, najdłuższej rzeki, znają piosenki o danej tematyce. Ćwicząc motorykę małą i dużą wykonywały prace plastyczne i techniczne. Wyklejały, wycinały, darły kolorowy papier i kleiły, tworząc piękne prace, które były ozdobą kącików ,,Nasze prace''. Realizując to zadanie zwracano uwagę także na wzbogacanie kącików regionalnych w salach i na hollu głównym. Materiały pozyskiwane przy współpracy z Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.
Kształtowano kompetencje świadomości i ekspresji kulturalnej podczas uroczystości przedszkolnych np. dnia rodziny, imprez typu powitanie wiosny podczas, których dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, teatralne, taneczne czy ruchowe ( np. udział w Gminnej Przedszkoliadzie ).
Kolejnym zadaniem w projekcie był ,,Mały wolontariat''. Realizując to zadanie współpracujemy ze Stowarzyszeniem ,,Pomagając masz wpływ''. Dzieci zbierają plastikowe zakrętki, które przeznaczane są na cele charytatywne, np. zakup sprzętu medycznego. Braliśmy także udział w akcji ,,Góra grosza''. Poprzez te działania kształtowałyśmy kompetencje społeczne i obywatelskie.
Kształtując kompetencje inicjatywności i przedsiębiorczości zaangażowałyśmy dzieci do udziału w konkursie plastycznym,,Ja za 20 lat''. Dzieci samodzielnie wykonały prace plastyczne i techniczne, wykorzystując różne techniki i materiały także surowce wtórne. Tu zwracałyśmy uwagę na potrzebę dbania o środowisko naturalne. Kilkoro dzieci odniosło sukces.
JESTEŚMY DUMNI!