W dniach 11-15 marca odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Museumholics”. 12 marca 2019 r. społeczność Zespołu Szkół w Rudkach powitała grupę gości z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Turcji - uczniów i nauczycieli, którzy przybyli do Polski z wizytą w ramach projektu. Uroczystość powitalną uświetnili również znakomici goście: Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Roman, Administrator Parafii w Rudkach Ksiądz Stanisław Zioło, Radna Rady Powiatu i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach Pani Agata Sałata, Radny Rady Gminy, a zarazem nauczyciel Zespołu Szkół w Rudkach Pan Robert Klefas, a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” i „Chełmowianki”.
Przedstawienie powitalne rozpoczęło się od oficjalnego powitania gości i wręczenia drobnych upominków związanych z naszym regionem i krajem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” oraz Pani Irena Gąsior z Koła „Chełmowianki” przybliżyły naszym gościom kulturę i tradycje polskie poprzez przepiękną prezentację utworów ludowych. Dla przemiłych gości młodzież Zespołu Szkół w Rudkach zaprezentowała szereg ciekawych pokazów i występów. Były to prezentacje multimedialne oraz filmy na temat naszej ojczyzny, województwa, gminy oraz szkoły. Chór szkolny uświetnił uroczystość prezentując utwory w języku polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Uczniowie zaprezentowali również układy taneczne i akrobatyczne do piosenek polskich, rumuńskich, litewskich i tureckich. Koło teatralne także przygotowało niespodziankę w postaci prezentacji zabawnej scenki sytuacyjnej obrazującej umiejętności językowe (...albo ich brak) przeciętnego Polaka, który za granicą radzi sobie tak, jak potrafi - wplatając polskie słowa w zdania wypowiadane po angielsku. Nasi partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Turcji również przybliżyli nam historię i kulturę swoich krajów poprzez krótkie prezentacje i filmy. Po przedstawieniu uczniowie klas VI, VII i VIII oprowadzili swoich zagranicznych gości po naszej szkole.
13 marca 2019 r. uczniowie goszczący w naszej szkole oraz uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach kreatywnych poprowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Chełmowianki", poznając przez to bliżej kulturę i tradycje wielkanocne naszego kraju. Następnie uczniowie klas III Gimnazjum poprowadzili zajęcia z kolegami i koleżankami goszczącymi w naszej szkole w ramach realizacji celów projektu Erasmus+ 2018-2020: Museumholics. Nasza młodzież przedstawiła prezentację o polskich zabytkach UNESCO, a następnie pomogła europejskim rówieśnikom opracować padlet na temat wybranych obiektów UNESCO z ich krajów. Opracowano również wspólną prezentację na temat wizyty uczniów w Muzeum Polin w Warszawie.
Wizyta obfitowała w wiele ciekawych zajęć skierowanych do naszych gości. Były to warsztaty przyrodnicze i interkatywne zabawy z kahootem, nauka polskiego tańca poloneza oraz pożegnalne spotkanie integracyjne dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli.
Nasi goście mieli także okazję poznać kulinarne dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej. Panie kucharki przygotowały bowiem pyszne posiłki dla goszczących u nas nauczycieli i uczniów. Świętokrzyska zalewajka i pierogi znalazły u wszystkich uznanie. Słodkim dodatkiem do obiadów były wyśmienite domowe ciasta. Noclegi, śniadania i kolacje dla młodych gości zapewniły rodziny naszych uczniów; dorośli uczestnicy projektu mieszkali w ośrodku "Gołoborze".
W dniach 11 – 15 marca nasi partnerzy oraz uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach realizowali podstawowe cele projektu, czyli poznawanie kultury, historii, dziedzictwa narodowego oraz tradycji krajów poprzez zwiedzanie muzeów. Program wizyty obfitował w wiele ciekawych i znaczących miejsc dla naszej Małej i Dużej Ojczyzny. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili: Warszawę - Stare Miasto, Wilanów, Muzeum Polin. W naszym regionie goście złożyli wizytę na Świętym Krzyżu, gdzie obejrzeli Klasztor, Muzeum Misjonarzy Oblatów i Muzeum Przyrodnicze oraz podziwiali widoki z platformy na Gołoborzu. Ponadto udali się do Kielc, gdzie zwiedzili centrum miasta, Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę oraz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w „Centrum Geoedukacji” w Kielcach. Ostatniego dnia zawitali do Krakowa i obejrzeli Stare Miasto, Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek oraz Muzeum Miasta Krakowa w podziemiach pod Sukiennicami.
Nasi goście byli zachwyceni pięknem zwiedzanych obiektów i miejsc oraz zapowiedzieli, że na pewno wrócą do Polski, aby jeszcze lepiej poznać nasz kraj.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej - Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom obsługi i administracji, Uczniom i ich Rodzicom, a także Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach i wszystkim innym zaangażowanym osobom za pomoc w przygotowaniach do wizyty naszych gości oraz realizację działań projektowych w trakcie ich pobytu w naszej szkole.
Szczególne podziękowania kierujemy do rodzin, które ugościły pod swoim dachem 20 dzieci z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Turcji:
Dziękujemy Pani Iwonie Zarosie, Państwu Joannie i Zbigniewowi Cebulom, Magdalenie i Jackowi Grzesikom, Marzenie i Sylwestrowi Kozłowskim, Annie i Sylwestrowi Kucharczykom, Patrycji i Dariuszowi Mazurom, Emilii i Sylwestrowi Spelakom, Annie i Dariuszowi Tumulcom oraz Marzenie i Krzysztofowi Zbrożynom.
Zainteresowanych projektem Erasmus+ 2018-2020: Museumholics zapraszamy do odwiedzenia Zespołu Szkół w Rudkach: http://zsrudki.edupage.org