Na zakończenie lata nasi uczniowie ponownie ruszyli na szlaki turystyczne, aby podziwiać piękno świętokrzyskiej przyrody, poznawać lokalne atrakcje i zabytki. Ponadto, w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, program tegorocznych pieszych wycieczek został wzbogacony o wizyty w lokalnych miejscach pamięci narodowej.
Klasy O a i O b odbyły wędrówkę do gospodarstwa agroturystycznego u podnóża Chelmowej Góry. Pod opieką wychowawczyń Iwony Zarosy i Małgorzaty Nietrzpiel dzieci obserwowały przyrodę oraz karmiły daniele hodowlane w gospodarstwie.
Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Marianną Brzezińską oraz rodzicami p. Agnieszką Mazur i p. Martą Gąsior wyruszyli na Górę Chełmową. Celem rajdu było poznanie rezerwatu modrzewia polskiego, podziwianie piękna przyrody – roślin i zwierząt w lesie, zwiedzanie miejsc pamięci narodowej.
Klasy II i III wspólnie z wychowawczyniami: p. Moniką Chamerą i p. Renatą Wojtasik uczestniczyły w rajdzie pieszym czarnym szlakiem do Nowej Słupi na "Skałkę". Po krótkiej lekcji historii minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych mieszkańców naszej gminy. W powrotnej drodze odwiedzili jeszcze pomniki upamiętniające poległych za wolność ojczyzny w powstaniu styczniowym i w czasie II wojny światowej znajdujące się na cmentarzu kościelnym.
Klasy IV a i b, V a i b oraz VI wędrowały pod opieką pani Agnieszki Jankowskiej, Anety Kluzek, Ewy Klefas, Bożeny Jop, Renaty Lasoty-Lenart, Magdaleny Mazur-Młynarczyk i pana Przemysława Stelmaszczyka. Uczniowie przeszli trasą wiodącą przez Serwis, Baszowice i Hucisko do miejsca pamięci narodowej - mogiły położonej na skraju lasu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przy mogile dzieci zamordowanych podczas II wojny światowej pan Stelmaszczyk zorganizował lekcję historii na temat wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Pamięć tragicznie zmarłych została uczczona minutą ciszy i zniczem zapalonym przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Druga część wycieczki została przeznaczona na wypoczynek i wspólne grillowanie na terenie rekreacyjnym w Baszowicach.
Klasy VII a i VII b wraz z wychowawcami - panią Agnieszką Cedzyńską i panem Sylwestrem Spelakiem i księdzem Markiem wybrały się w malownicze okolice Grzegorzowic. Tam, na leśnym cmentarzu uczniowie zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym w 1945 r. żołnierzom Armii Krajowej. Po chwili zadumy zapłonęło ognisko, przy którym wędrowcy piekli smakowite kiełbaski i wspólnie spędzili czas.
Klasy VIII i III b Gimnazjum wędrowały pod opieką pań - Marzeny Kozłowskiej, Marzeny Zbrożyny i Wiesławy Lasoty. Celem wycieczki był Święty Krzyż oraz pobliskie miejsca pamięci narodowej – Cmentarz Jeńców Radzieckich Bielnik i mogiła pomordowanych mieszkańców Nowej Słupi i okolicznych miejscowości na Skałce.
Klasa III a pod opieką wychowawczyni p. Beaty Cieślik oraz p. Marka Kozłowskiego i p. Jakuba Kusińskiego pokonała trasę z Bielin przez Wał Małacentowski do Nowej Słupi. Na tej trasie znalazły się dwa miejsca pamięci narodowej, pierwsze na Kobylej Górze, drugie w Wólce Milanowskiej – grób zbiorowy mieszkańców wsi rozstrzelanych przez hitlerowców dn. 29 czerwca 1942 r.
Zapraszamy do albumu zdjęć: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=422
Wychowawcy