14 września uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach ruszyli ponownie na świętokrzyskie szlaki turystyczne i tym samym rozpoczęli szkolny sezon turystyczny 2017/2018.
Tradycyjnie najpopularniejszym celem pieszych wędrówek okazał się Świety Krzyż, na który wspięły się klasy IV i VII SP oraz II a i III a Gimnazjum wraz z wychowawcami, czyli p. Marzeną Kozłowską, Beatą Cieślik i Renatą Lasotą-Lenart oraz Eweliną Radek i Magdaleną Mazur-Młynarczyk.
Klasy VII SP i III a Gimnazjum obrały urokliwą trasę wiodącą z Rudek przez Podchełmie, Nową Słupię, a potem Drogą Królewską na Święty Krzyż. Młodzież bardzo szybko i sprawnie pokonała całą trasę, zatrzymując się na krótkie postoje u stóp Emeryka i w górnej części lasu, a potem w klasztorze.
Wyprawa klasy II a Gimnazjum rozpoczęła się przejazdem linią 207 do Bielin. Stamtąd młodzież pomaszerowała na czerwony szlak wiodący ze Św. Katarzyny do Św. Krzyża. Po przebyciu kilku kilometrów w przepięknej scenerii leśnej nasi wędrowcy mogli podziwiać szerokie obniżenie - Przełęcz Hucką. Po dalszej wędrówce dotarli na platformę widokową na Łysej Górze, gdzie spotkali kolegów z klasy IV. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć udali się do klasztoru na Św. Krzyżu, a po krótkim odpoczynku ruszyli w drogę powrotną wiodącą przez Nową i Starą Słupię do Rudek.
Klasy IV A i B SP przemierzyły trasę niebieskim szlakiem z Trzcianki na Święty Krzyż przez rezerwat ścisły "Święty Krzyż", w którym nie prowadzi się żadnej gospodarki leśnej. Powalone i obumarłe drzewa tworzą tu plątaninę gałęzi i pni. Niektóre z nich, zmurszałe ze starości, pokryte są jakby zielonym welonem - warstwą mchów i porostów. Wędrując tym odcinkiem szlaku uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądały dawne puszcze. W trakcie tej wyprawy wędrowali Szlakiem Mamucich Jodeł. Zobaczyli najstarsze jodły na terenie Parku, z racji swych rozmiarów zwane „mamucimi. Ich wysokość wynosi często ponad 35m, a u najstarszych nawet 45 m. Obwód pnia takiej jodły (na wysokości do 130 cm) może wynosić nawet 370 cm. Najstarsze jodły w Parku mają ponad 200 lat. Uczniowie zatrzymywali się przy każdym punkcie obserwacyjnym, a były to: Co to jest Park Narodowy, Mrowisko, Grzyby, Strumień Słona Woda oraz Mamucie Jodły. Dzieci wędrując obsrwowały faunę i florę i wypełniały karty pracy z przyrody. Po wejściu na Świety Krzyż - Łysą Górę niektórzy po raz kolejny, a niektórzy pierwszy raz podziwiali z platformy widokowej i wieży kasztornej naszą okolicę. Z Łysej Góry do Nowej Słupi schodzili ukrytą w lesie tak zwaną zieloną drogą – prawdopodobnie najstarszą ścieżką , czyli śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek. Młodzi obserwatorzy przyrody wrócili do domów zmęczeni, ale zadowoleni.
Niepokonana ekipa podróżników, czyli p. Agnieszka Cedzyńska, p. Marek Kozłowski i p. Sylwester Spelak, poprowadzili uczniów klas VI a i VI b SP czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny, przez Łysicę, Kakonin, Szklaną Hutę i Świety Krzyż aż do Nowej Słupi. Na zakończenie 16-kilometrowej wędrówki wszyscy skosztowali najlepszych lodów. Do Rudek powrócili autobusem linii 207.
Wędrując młodzi ludzie obserwowali piękno przyrody, która już pomału szykuje się do zmian wynikających z nadchodzącej jesieni. Gimnazjaliści z kl. II a Gimnazjum zaobserwowali węża, który korzystał z ostatnich już tego lata promieni słonecznych. Bez problemu rozpoznali też wszystkie grzyby rosnące przy szlaku 😊
Inne grupy rajdowców udały się też do Grzegorzowic i Jeleniowa. Klasa II b Gimnazjum wędrowała na trasie: Rudki – Cząstków – Pokrzywianka – Grzegorzowice - Stara Słupia – Rudki. Pierwszy dłuższy postój odbył się na placu zabaw w Pokrzywiance, gdzie czterech uczniów klasy II b będących absolwentami Szkoły Podstawowej w Pokrzywiance spotkało byłych kolegów i nauczycieli. Podczas drugiego postoju, w Grzegorzowicach, młodzież oglądała z zewnątrz zabytkowy Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i zwiedziła cmentarz. Trzeci postój miał miejsce na placu zabaw w Starej Słupi. Tym razem ośmiu absolwentów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi ponownie spotkało się z kolegami i nauczycielami. Wszyscy uczestnicy rajdu, także wychowawca – p. Marzena Zbrożyna, z wielkim entuzjazmem oczekują kolejnych wędrówek 😊
Także klasa V SP wraz z p. Bożeną Jop i p. Grażyną Gąsior wybrała Grzegorzowice jako cel swojej wyprawy i, podobnie jak starsi koledzy, dzieci obejrzały średniowieczny kościół, park podworski i czworaki - zabudowania należące do dawnego dworu. Nie zabrakło też bliskich spotkań z przyrodą, m.in. lessowymi wąwozami i pięknymi krajobrazami, zwłaszcza widocznymi z Górnej Pokrzywianki.
Uczniowie klasy III b Gimnazjum wraz z wychowawcą, p. Dorotą Adamską, udali się do Jeleniowa, wsi pięknie położonej u stóp Góry Jeleniowskiej. Zatrzymali się na terenie zespołu parkowo-dworskiego, z którego do dziś zachowały się ruiny spalonego w czasie II wojny światowej dworu pochodzącego z I połowy XVIII w. oraz odrestaurowana kapliczka. Po trudach drogi odpoczęli przy ognisku i stawie rybnym.
Natomiast nasi najmłodsi wyruszyli na krótszą wędrówkę po najbliższej okolicy - podziwiali widoki Gór Świętokrzyskich oraz hodowle danieli. Mieli także okazję pomóc w karmieniu zwierząt.