Program "Zielonej Szkoły" był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami. Nikt nie mógł narzekać na nudę.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Muzeum Minerałów. Przeszliśmy przez „Chodnik Śmierci”, skarbiec, laboratorium alchemika oraz „Sztolnię Gertrudy.” Widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad.
Następnie przejechaliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Abis”.
W drugim dniu zwiedziliśmy Kłodzko. Spacerowaliśmy najstarszymi ulicami miasta. Zobaczyliśmy Most Gotycki – wzorowany na moście Karola w Pradze. Najbardziej znanym i charakterystycznym obiektem Kłodzka jest górująca nad miastem potężna twierdza, zajmująca wzniesienie zwane Forteczną Górą. Jest to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji obronnych. Wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie króla pruskiego Fryderyka II na miejscu dawnych fortyfikacji austriackich, po zwycięskich dla Prus wojnach śląskich. Twierdza zajmuje łączną powierzchnię ok. 30 ha. Składa się na to Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra oraz zachowane fragmenty obwarowania miejskiego oraz urządzenia polowe. Od strony północno-zachodniej i zachodniej Twierdzy teren przedpola jest bardzo płaski, bez przeszkód terenowych. Stwarzało to poważne zagrożenie dla obrońców twierdzy. Aby wzmocnić obronę tego odcinka, kilka metrów pod ziemią znajduje się gęsta sieć korytarzy minowych, umożliwiających wysadzenie każdej części stoku wraz ze stanowiskami atakującego wroga. Szacuje się, że długość tych korytarzy wynosi kilka kilometrów. Dotąd spenetrowano je tylko częściowo, a dla turystów przygotowano trasą o długości ok. 1 km, którą pokonaliśmy odważnie, bez większych przeszkód.
Po południu odbyliśmy wycieczkę do Międzygórza, gdzie Szlakiem Krasnala dotarliśmy do Ogrodu Bajek. Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 - 710 m n.p.m. otoczony jest przez świerkowy las i górskie łąki. Powstał w latach 20-tych XX wieku poprzez starasowanie zbocza i poprowadzenie w jego obrębie licznych ścieżek. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych.
Następnie zeszliśmy nad Zaporę wodną na rzece Wilczka, która wywarła na nas niesamowite wrażenie. Ten ogromny zbiornik przeciwpowodziowy wzniesiony został na początki XX wieku. Kamienna zapora ma ponad 29 metrów wysokości i 108 metrów długości. Zbiornik może pomieścić prawie milion metrów sześciennych wody, ale podczas „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku okazało się to za mało i nadmiar wody przelewał się ponad górną krawędzią zapory. Tama była bliska rozszczelnienia,a jego skutki byłyby tragiczne dla całego regionu. Na szczęście budowla wytrzymała zagrożenie, a następnie została gruntownie odnowiona, wzmocniona i udostępniona dla turystów.
W Międzygórzu widzieliśmy także największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wielkości w Sudetach. Powstał on na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25metrów. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”
Trzeciego dnia pokonaliśmy Drogę Stu Zakrętów i powędrowaliśmy labiryntem Błędnych Skał. To niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w piaskowcach przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Nawet podczas deszczu przechodzi się znaczny odcinek drogi pod skalnymi parasolami. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 r. Poznaliśmy legendę o powstaniu tego labiryntu.
Po południu zwiedziliśmy Bystrzycę Kłodzką. To piękna, dość zaciszna miejscowość historyczna, leżąca na Dolnym Śląsku, w sercu KotlinyKłodzkiej, niedaleko Lądka Zdroju, Kłodzka i Polanicy Zdrój, około 15 km od granicy w Czechami. Przeszliśmy Miejską Trasą Turystyczną, wzdłuż dawnych murów obronnych, po drodze podziwiając zabytki miasteczka:
- Kościół Św. Michała Archanioła - pierwsza znacząca budowla powstała w Bystrzycy, kryjąca elementy od XIII-XX wieku.
- Średniowieczne obwarowania Bystrzycy- mury miejskie powstały w XIV wieku i do dzisiaj zachowały się znaczące elementy tych dawnych obwarowań, stanowiące dziś niemałą atrakcję. Są to Wieża Rycerska, Brama Kłodzka (udostępniona do zwiedzania) i Brama Wodna, początkowo zwana Dolną.
- Pręgierz w Bystrzycy, Mały Rynek - oryginalny zabytkowy pręgierz stojący niegdyś na głównym Rynku, dziś zdobi znajdujący się obok Mały Rynek. To przy nim wykonywano kary na przestępcach.
- Ratusz w Bystrzycy, Rynek - najbardziej okazała budowla na głównym placu Bystrzycy, stojąca w samym jego środku
- Kolumna Trójcy Świętej, Rynek - zabytkowa kolumna znacząca dla mieszkańców
W czwartek wybraliśmy się na Szlak Skalnych Grzybów- to skupisko skał pomiędzy Batorowem a Karłowem. Oryginalnie ukształtowane kamienie znajdują się na wysokości około 680-700 metrów n.p.m. i są rozciągnięte nieregularnie na długości około 2 km. Powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Cechą charakterystyczną tych skał jest ich piętrowe ustawienia na sobie, dzięki czemu tworzą przeróżne kształty takie jak: grzyby, maczugi, bramy... Część skał posiada swoje własne nazwy takie jak: „Głowa Psa”, „Żaba”, „Dwa Borowiki”, „Prawdziwek”, „Krucza Skała”, „Rogacz”... Nie jest to jedno wielkie skupisko skał, dlatego też należy ich "szukać" wśród rosnących drzew. Następnie odwiedziliśmy pobliską Szczytnę, gdzie spacerowaliśmy nowym deptakiem z Ławeczką Zagłoby i Ławeczka Szwejka, piękną fontanną. Spotkaliśmy także prehistorycznego Mamuta. Makieta naturalnej wielkości
została umiejscowiona niedaleko miejsca, w którym podczas prac archeologicznych natrafiono na
fragmenty tego dawno wymarłego gatunku ssaka. Następnie zdobyliśmy tajemnicze skaliste
wzgórze o nazwie Szczytnik (589 m n.p.m.), na którym powstał ciekawy zamek Leśna Skała.
Zamek Leśna reprezentuje styl neogotycki i zbudowany jest na wzór średniowiecznego zamku obronnego. To czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla z czterema narożnymi wieżami.
Ponadto budowlę otacza sucha fosa oraz mur obronny, na którym ponoć dawniej umieszczone były armaty. W zamku na Szczytniku znajduje się sala rycerska oraz kaplica MB Królowej Pokoju. Od 1929 roku wzgórze Szczytnik jest w posiadaniu księży Misjonarzy Św. Rodziny, ale z zabudowań
zamkowych pozstała im jedynie kaplica udostępniona dla turystów oraz zabudowania gospodarcze. W zamku natomiast mieści sie zakład dla osób głęboko upośledzonych. W pobliżu zamku znajduje się taras widokowy, przypominający taras na Szczelińcu Wielkim, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Gór Stołowych i okolicy.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy wrocławskie zoo i Afrykanarium, będące unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Zobaczyliśmy zwierzęta zamieszkujące plażę i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Wszystkie morskie stworzenia zrobiły na nas ogromne wrażenie kiedy przepływały dookoła, a my szliśmy szklanym tunelem.
Czas minął bardzo szybko. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.
https://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=289#gallery/289