Aktualności
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
RAPORT Z EWALUACJI - GIMNAZJUM 2016/2017
OGŁOSZENIE O PODRĘCZNIKACH NA ROK SZKOLNY 2017/2018
Na rok szkolny 2017/2018 podręczniki i ćwiczenia do wszystkich klas SP i Gimnazjum
zakupuje szkoła (oprócz podręczników do religii).
Wyprawka do klasy 0 na rok szkolny 2017/2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017:
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW: POLONEZA CZAS ZACZĄĆ!
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW
PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 2 W RUDKACH:
http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=296
FRAGMENT POLONEZA W WYKONANIU ABSOLWENTÓW: POLONEZ_ABSOLWENTOW_22-06-2017.mp4
KLUB EUROPEJSKI - PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
W minionym roku szkolnym Klub Europejski Zespołu Szkół w Rudkach kontynuował i poszerzał działania mające na celu rozwijanie zainteresowań i umiejętności językowych uczniów.
Uczniowie mogli wziąć udział w różnych konkursach z języka angielskiego tj. Przedmiotowy Konkurs z Języka Angielskiego dla klas IV – VI SP i Gimnazjum organizowany przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, V Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjum organizowany przez Zespół Szkół w Nowej Słupi, Konkursy z Języka Angielskiego ZUCH dla klas I – III SP organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej i PANDA dla klas IV – VI SP organizowany przez firmę Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI, Konkurs Języka Angielskiego dla klas III SP organizowany przez ŚCDN w Kielcach.
W tym roku nasi uczniowie wystartowali także w konkursach artystycznych, tj. VIII Wojewódzki Konkurs Poezji Recytowanej w Języku Angielskim oraz I w Języku Niemieckim dla Gimnazjum, XI Przegląd Teatrów w Języku Angielskim dla Gimnazjum oraz II Konkurs Poezji Recytowanej w Języku Angielskim dla SP.
Poza konkursami zewnętrznymi dzieci i młodzież uczestniczyły w kolejnych obchodach Tygodnia Zdrowotno-Profilaktycznego obejmującego konkursy na plakat i prezentację dotyczące zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz wieloletni już konkurs na kartkę świąteczną w języku angielskim.
Sztandarową działalnością Klubu Europejskiego są też projekty międzynarodowe eTwinning. W tym roku poszczególne grupy dzieci i młodzieży uczestniczyły w czterech projektach eTwinning:
- LET’S WALK FROM OUR PAST TO OUR FUTURE – projekt obejmował współpracę kilku szkół europejskich i miał na celu zapoznanie się z innymi szkołami partnerskimi, wspólne obchody Dnia Języków Obcych i Tygodnia Zdrowotno-Profilaktycznego oraz wymianę informacji na temat dziedzictwa kulturalnego prezentowanego w naszych muzeach.
- FOOD BOX TWINNING – projekt obejmował współpracę kilku szkół europejskich i dotyczył wymiany informacji na temat upodobań żywieniowych w różnych krajach Europy. W projekcie uczestniczyły dzieci z klasy V SP.
- MY PEN POL/MY PEN FRENCH – chętni uczniowie z klasy I i II Gimnazjum prowadzili korespondencję tradycyjną i elektroniczną z kolegami i koleżankami ze szkoły w Trebes we Francji.
- ME, YOU AND THE OTHERS – krótki projekt realizowany we współpracy ze szkołą z Norwegii, w ramach którego zaangażowani uczniowie z kl. V i VI SP oraz I i II Gimnazjum wzięli udział w dwóch wideo-konferencjach z partnerami projektu.
Aktywność uczniów w projektach umożliwiała rozwijanie kompetencji językowych, społecznych i ICT. Uczniowie przygotowywali wypowiedzi ustne i pisemne, dokonywali nagrań audio i wideo, robili plakaty i prezentacje multimedialne, poznali narzędzia online służące do wideo-konferencji, czyli APPEAR.IN oraz do tworzenia wirtualnych tablic, czyli PADLET.
W październiku 2016 Klub Europejski złożył raport dotyczący realizacji projektu „Maths is everywhere!” – „Matematyka jest wszędzie!” Erasmus+ 2014-2016. Raport ten został w pełni zaakceptowany przez Narodową Agencję FRSE. Klub Europejski czyni także aktywne przygotowania do realizacji kolejnego projektu ERASMUS+. W marcu Klub Europejski złożył dwa nowe wnioski projektów Erasmus+. Pierwszy z nich pod tytułem „SAFE for our Heath - Sports, Activeness, Food, Environment for our Health”. Obejmuje on współpracę z następującymi krajami: Rumunia, Polska, Włochy oraz Portugalia, a dotyczy promowania zdrowego stylu życia oraz ochrony środowiska. Kolejny wniosek to „East, West, MusEUms are the Best". Obejmuje współpracę z następującymi krajami: Włochy, Polska, Grecja, Hiszpania, Litwa, Rumunia oraz Turcja. Projekt ten jest związany z uczeniem się poprzez zwiedzanie muzeum oraz centrum kultury i nauki. Wyniki zostaną ogłoszone w miesiącu wrześniu 2017.
RAJD TRZCIANKA - SZCZYTNIAK - RUDKI
Kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego, 20 czerwca, uczniowie z klasy I a wyruszyli na pieszą wędrówkę jednym z pobliskich szlaków turystycznych z Trzcianki, przez Paprocice, Górę Jeleniowską na Szczytniak, a potem przez Jeleniów, Starą Słupię i Górę Chełmową do Rudek. Przewodnikiem grupy była pani Beata Cieślik, wychowawca klasy I b, zaś opiekunem pomocniczym pani Magdalena Mazur-Młynarczyk.
W cudownym czerwcowym słońcu wędrowcy mogli podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich, z bliska przyjrzeć się różnorakim formom terenu, faunie i florze. Okazało się, że wielu gimnazjalistów przeżyło spotkanie oko w oko z niebezpiecznymi zwierzętami… i dzielioł się swoimi doświadczeniami z towarzyszami wyprawy. Pierwsza część rajdu okazała się bardzo łatwa. Grupa szybko i żwawo pomaszerowała z Trzcianki do Paprocic, a potem już leśnymi ścieżkami na Górę Jeleniowską i Szczytniak. Ten etap zakończył się relaksującą lekcją geografii na gołoborzu na górze Szczytniak 😊
W drodze powrotnej wędrowcy przeszli Jeleniów i Starą Słupię dbając, aby mieszkający tam koledzy i koleżanki nie zgubili się i trafili prosto do swoich domów. Ostatni odcinek obejmował przejście przez Górę Chełmową i powrót do Rudek.
Gimnazjaliści spisali się na medal i sami przyznali, że choć trasa była trudna, warto było wspiąć się na Szczytniak (554 m n.p.m.), czyli trzecie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich. Okazało się też, iż w grupie jest wielu miłośników jeszcze dzikszej i niebezpieczniejszej przyrody niż nasza… Na szczęście nadzieje młodzieży na spotkanie z dzikim pręgowanym kocurem z Azji nie spełniły się 😉
ZAPROSZENIE
Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice
Zespołu Szkół w Rudkach
Serdecznie zapraszają
na Uroczystość Pożegnania Absolwentów Gimnazjum,
która odbędzie się
22 czerwca 2017r. o godz. 1000 w CDGŚ w Rudkach.
oraz na
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego,
które odbędzie się
23 czerwca 2017 r godz. 9:00 w Zespole Szkół w Rudkach
na placu przyszkolnym
Dzień Rodziny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Rodziny.
Lekcja otwarta w klasie IV dla uczniów kl III
W dniu 14 czerwca 2017 r. w klasie IV odbyła się lekcja otwarta z matematyki dla uczniów klasy III b.
Po powitaniu młodszych kolegów, uczniowie klasy IV przystąpili do pracy. Na początku lekcji, na podstawie przeprowadzonego zadania uczniowie sami sformułowali temat lekcji: Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych.
W dalszej części zajęć czwartoklasiści pokazali się z jak najlepszej strony, prezentując swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Na zajęciach uczniowie pracowali w parach oraz indywidualnie,do pracy udało się włączyć również trzecioklasistów. Młodsi koledzy pracowali z dużym zaangażowaniem, chętnie podchodzili do tablicy, zadawali dodatkowe pytania, współpracowali zarówno z nauczycielem prowadzącym lekcję p. B.Cieślik, jak również ze swoją wychowawczynią p. M. Chamerą. Świetnie poradzili sobie z „włożeniem” ułamków właściwych i niewłaściwych do odpowiednich worków. Powierzone im zadanie zostało sprawdzone przez starszych kolegów i ocenione na szóstkę z plusem. Należy podkreślić,że zadanie udało się wykonać dzięki wiadomościom zdobytym na lekcji.
Zajęcia miały na celu ułatwienie uczniom pokonania bariery związanej z przejściem do klasy czwartej oraz lęku przed trudnym przedmiotem jakim jest matematyka.
Mamy nadzieję, że cel został osiągnięty, a nasi trzecioklasiści z niecierpliwością oczekują na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego.
Zapraszamy do galerii Lekcja otwarta w klasie IV dla uczniów kl III.
I miejsce Kingi Kałuży w Konkursie Recytatorskim „Świętokrzyskie jakie cudne”
W Bielinach dnia 09.06.2017r ramach ŚWIĘTOKRZYSKIEJ LIGI MOCY odbył się Konkurs Recytatorski
„Świętokrzyskie jakie cudne”, w którym wzięli udział uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rudkach.
A byli to: Sara Bernat i Kinga Lipska z klasy II b, Edward Pietrzyk z klasy I a i Kinga Kałuża z klasy III a.
Kinga Kałuża zdobyła I miejsce, zaś pozostali uczestnicy dostali wyróżnienia.
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KRAINY ZABAWY
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KRAINY ZABAWY.
Zabawa choinkowa w przedszkolu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zabawa choinkowa w przedszkolu.
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.
Projekt "Umiem pływać " zakończony!
Uczniowie z klas III-ich SP zakończyli projekt powszechnej nauki pływania, finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminę Nowa Słupia. Projekt realizowany był w terminie od 06.04.17 do 17.06.17 r.
Uczestnicy projektu zrealizowali 20 godzin zajęć na krytej pływalni w Starachowicach. Ćwiczenia w formie zabawy dostarczyły uczniom dużo radości i wiary we własne mozliwości. Uczyły jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z otwartch akwenów wodnych oraz jak w atrakcyjny sposób zagospodarować czas wolny. Po sprawdzianie dokonanym przez instruktorów pod koniec zajęć dzieci nabyły umiejętności pływania na poziomie czterech stopni tj. RYBKI, FOKI, NURKA, i DELFINKA. Na zakończenie zajęć wszystkim uczestnikom projektu wręczono Certyfikat ukończnia podstawowej nauki pływania.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom w programie „Umiem pływać” w 2017 r. Szczególe podziękowania kierujemy do instruktora p. Cypriana za profesjonalne prowadzenie zajęć, miłą atmosferę i zaangażowanie.
ZAPRASZAMY DO ALBUMU: https://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=290#gallery/290
Koordynator projektu - Anata Kluzek
Zielona Szkoła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zielona Szkoła.
I po "Zielonej Szkole......"
Program "Zielonej Szkoły" był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami. Nikt nie mógł narzekać na nudę.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Muzeum Minerałów. Przeszliśmy przez „Chodnik Śmierci”, skarbiec, laboratorium alchemika oraz „Sztolnię Gertrudy.” Widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad.
Następnie przejechaliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Abis”.
W drugim dniu zwiedziliśmy Kłodzko. Spacerowaliśmy najstarszymi ulicami miasta. Zobaczyliśmy Most Gotycki – wzorowany na moście Karola w Pradze. Najbardziej znanym i charakterystycznym obiektem Kłodzka jest górująca nad miastem potężna twierdza, zajmująca wzniesienie zwane Forteczną Górą. Jest to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji obronnych. Wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie króla pruskiego Fryderyka II na miejscu dawnych fortyfikacji austriackich, po zwycięskich dla Prus wojnach śląskich. Twierdza zajmuje łączną powierzchnię ok. 30 ha. Składa się na to Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra oraz zachowane fragmenty obwarowania miejskiego oraz urządzenia polowe. Od strony północno-zachodniej i zachodniej Twierdzy teren przedpola jest bardzo płaski, bez przeszkód terenowych. Stwarzało to poważne zagrożenie dla obrońców twierdzy. Aby wzmocnić obronę tego odcinka, kilka metrów pod ziemią znajduje się gęsta sieć korytarzy minowych, umożliwiających wysadzenie każdej części stoku wraz ze stanowiskami atakującego wroga. Szacuje się, że długość tych korytarzy wynosi kilka kilometrów. Dotąd spenetrowano je tylko częściowo, a dla turystów przygotowano trasą o długości ok. 1 km, którą pokonaliśmy odważnie, bez większych przeszkód.
Po południu odbyliśmy wycieczkę do Międzygórza, gdzie Szlakiem Krasnala dotarliśmy do Ogrodu Bajek. Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 - 710 m n.p.m. otoczony jest przez świerkowy las i górskie łąki. Powstał w latach 20-tych XX wieku poprzez starasowanie zbocza i poprowadzenie w jego obrębie licznych ścieżek. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych.
Następnie zeszliśmy nad Zaporę wodną na rzece Wilczka, która wywarła na nas niesamowite wrażenie. Ten ogromny zbiornik przeciwpowodziowy wzniesiony został na początki XX wieku. Kamienna zapora ma ponad 29 metrów wysokości i 108 metrów długości. Zbiornik może pomieścić prawie milion metrów sześciennych wody, ale podczas „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku okazało się to za mało i nadmiar wody przelewał się ponad górną krawędzią zapory. Tama była bliska rozszczelnienia,a jego skutki byłyby tragiczne dla całego regionu. Na szczęście budowla wytrzymała zagrożenie, a następnie została gruntownie odnowiona, wzmocniona i udostępniona dla turystów.
W Międzygórzu widzieliśmy także największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wielkości w Sudetach. Powstał on na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25metrów. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”
Trzeciego dnia pokonaliśmy Drogę Stu Zakrętów i powędrowaliśmy labiryntem Błędnych Skał. To niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w piaskowcach przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Nawet podczas deszczu przechodzi się znaczny odcinek drogi pod skalnymi parasolami. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 r. Poznaliśmy legendę o powstaniu tego labiryntu.
Po południu zwiedziliśmy Bystrzycę Kłodzką. To piękna, dość zaciszna miejscowość historyczna, leżąca na Dolnym Śląsku, w sercu KotlinyKłodzkiej, niedaleko Lądka Zdroju, Kłodzka i Polanicy Zdrój, około 15 km od granicy w Czechami. Przeszliśmy Miejską Trasą Turystyczną, wzdłuż dawnych murów obronnych, po drodze podziwiając zabytki miasteczka:
- Kościół Św. Michała Archanioła - pierwsza znacząca budowla powstała w Bystrzycy, kryjąca elementy od XIII-XX wieku.
- Średniowieczne obwarowania Bystrzycy- mury miejskie powstały w XIV wieku i do dzisiaj zachowały się znaczące elementy tych dawnych obwarowań, stanowiące dziś niemałą atrakcję. Są to Wieża Rycerska, Brama Kłodzka (udostępniona do zwiedzania) i Brama Wodna, początkowo zwana Dolną.
- Pręgierz w Bystrzycy, Mały Rynek - oryginalny zabytkowy pręgierz stojący niegdyś na głównym Rynku, dziś zdobi znajdujący się obok Mały Rynek. To przy nim wykonywano kary na przestępcach.
- Ratusz w Bystrzycy, Rynek - najbardziej okazała budowla na głównym placu Bystrzycy, stojąca w samym jego środku
- Kolumna Trójcy Świętej, Rynek - zabytkowa kolumna znacząca dla mieszkańców
W czwartek wybraliśmy się na Szlak Skalnych Grzybów- to skupisko skał pomiędzy Batorowem a Karłowem. Oryginalnie ukształtowane kamienie znajdują się na wysokości około 680-700 metrów n.p.m. i są rozciągnięte nieregularnie na długości około 2 km. Powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Cechą charakterystyczną tych skał jest ich piętrowe ustawienia na sobie, dzięki czemu tworzą przeróżne kształty takie jak: grzyby, maczugi, bramy... Część skał posiada swoje własne nazwy takie jak: „Głowa Psa”, „Żaba”, „Dwa Borowiki”, „Prawdziwek”, „Krucza Skała”, „Rogacz”... Nie jest to jedno wielkie skupisko skał, dlatego też należy ich "szukać" wśród rosnących drzew. Następnie odwiedziliśmy pobliską Szczytnę, gdzie spacerowaliśmy nowym deptakiem z Ławeczką Zagłoby i Ławeczka Szwejka, piękną fontanną. Spotkaliśmy także prehistorycznego Mamuta. Makieta naturalnej wielkości
została umiejscowiona niedaleko miejsca, w którym podczas prac archeologicznych natrafiono na
fragmenty tego dawno wymarłego gatunku ssaka. Następnie zdobyliśmy tajemnicze skaliste
wzgórze o nazwie Szczytnik (589 m n.p.m.), na którym powstał ciekawy zamek Leśna Skała.
Zamek Leśna reprezentuje styl neogotycki i zbudowany jest na wzór średniowiecznego zamku obronnego. To czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla z czterema narożnymi wieżami.
Ponadto budowlę otacza sucha fosa oraz mur obronny, na którym ponoć dawniej umieszczone były armaty. W zamku na Szczytniku znajduje się sala rycerska oraz kaplica MB Królowej Pokoju. Od 1929 roku wzgórze Szczytnik jest w posiadaniu księży Misjonarzy Św. Rodziny, ale z zabudowań
zamkowych pozstała im jedynie kaplica udostępniona dla turystów oraz zabudowania gospodarcze. W zamku natomiast mieści sie zakład dla osób głęboko upośledzonych. W pobliżu zamku znajduje się taras widokowy, przypominający taras na Szczelińcu Wielkim, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Gór Stołowych i okolicy.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy wrocławskie zoo i Afrykanarium, będące unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Zobaczyliśmy zwierzęta zamieszkujące plażę i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Wszystkie morskie stworzenia zrobiły na nas ogromne wrażenie kiedy przepływały dookoła, a my szliśmy szklanym tunelem.
Czas minął bardzo szybko. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.
https://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=289#gallery/289
Piknik rodzinny w kl. II a
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piknik rodzinny w kl. II a.
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO "PANDA" 2017 - KL.IV-VI SP
Archiwum Aktualności