ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW
DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INSTRUKCJĄ I UDZIAŁU W ZADANIU 9
PROJEKTU ERASMUS+ MATHS IS EVERYWHERE 2014-2016:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9&
ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW
DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INSTRUKCJĄ I UDZIAŁU W ZADANIU 9
PROJEKTU ERASMUS+ MATHS IS EVERYWHERE 2014-2016:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9&
Dzień 02.XI.2015 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
W tym dniu szkoła zapewnia opiekę świetlicową w godz. 7:00 - 15:00
W Zespole Szkół w Rudkach realizowany jest projekt patriotyczny pod nazwą „Śladami drugiej wojny światowej”.
W jego ramach 1 września 2015 roku nauczyciel historii pan Przemysław Stelmaszczyk wygłosił prelekcję na temat wybuchu największej wojny w historii świata. Natomiast 15 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się montaż słowny przygotowny przez uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum. Apel miał podniosły charakter i prezentował najważniejsze dla Polski wydarzenia drugiej wojny światowej. Łukasz Życiński (klasa IIA) i Mateusz Gawlik (klasa IIB), jako prowadzący czytali o faktach dotyczących obrony Westerplatte, agresji ZSRR na Polskę, obrony Warszawy i postawy prezydenta tego miasta Stefana Starzyńskiego, bitew obronnych 1939 roku, przebiegu okupacji niemieckiej i radzieckiej, sowieckiej zbrodni w Katyniu, niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich, bitew żołnierzy polskich w Afryce i Europie Zachodniej, powstania warszawskiego oraz początku rządów komunistów w Polsce i prześladowania „żołnierzy wyklętych”. Informacjom tym towarzyszyły wiersze recytowane przez uczennice: Sarę Bernat, Agatę Kowalską, Aleksandrę Zielińską, Kingę Kałuża, Julię Fijas, Wiktorię Złomek i Natalię Zarosa oraz uczniów Michała Kozłowskiego i Rafała Binkowskiego. Montażowi temu towarzyszył pokaz multimedialny. Ta część apelu została zakończona uroczystym zaśpiewaniem Roty, przez uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej Maję Sala i Natalię Przygoda.
W drugiej części projektu swój pokaz przedstawiła grupa rekonstrukcyjna „Jodła” działająca przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Grupą uczniów kierował nauczyciel historii pan Dariusz Stępień. Uczniowie przedstawili umundurowanie z czasow drugiej wojny światowej. Została zaprezentowana również broń oraz makiety czołgów, okrętów i samolotów z tego okresu. Uczennice, członkinie grupy rekonstrukcyjnej w pokazie multimedialnym przedstawiły działania kobiet w okresie okupacji. Uczniowie zaś pokazali typy samolotów biorących udział w lotniczej bitwie o Anglię oraz opowiedzieli o sukcesach polskiej marynarki wojennej.
Pokazy były bardzo pouczające dla uczniów naszej szkoły i zapewne dostarczyły uczniom wiedzy na temat wydarzeń drugiej wojny światowej, ponieważ program nauczania w gimnazjum nie obejmuje nauki tego okresu historycznego.
Ostatnim akcentem realizowanego projektu był rajd pieszy na Wykus. Miał on miejsce 22 października i uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej prowadzeni przez panią dyrektor Alinę Cieśla oraz pana Marka Sieńka. Wykus to leśna polana, miejsce Zgrupowań Partyzanckich żołnierzy Armii Krajowej. Dowódcą tych oddziałów był cichociemny major Jan Piwnik. To ważna postać dla naszej lokalnej historii, ponieważ Jan Piwnik urodził się we wsi Janowice, niedaleko Waśniowa w powiecie ostrowieckim. „Ponury”, bo taki był jego pseudonim partyzancki, dowodził największym oddziałem partyzanckim na Kielecczyźnie.
Organizatorzy projektu panowie Marek Sieniek i Przemysław Stelmaszczyk dziękują Grupie Rekonstrukcyjnej „Jodła” za przyjęcie zaproszenia i przedstawienie w ciekawej i atrakcyjnej formie wydarzeń wojennych rozgrywających się także na ziemi kieleckiej. Podziękowania należą się także pani dyrektor Alinie Cieśla za wszelaką pomoc, panu Sylwestrowi Spelakowi za obsługę multimediów oraz panu Jakubowi Kusińskiemu za przygotowanie muzyki.
06.XI.2015 r. odbyło się wspólne ognisko uczestników projektu na terenie przyszkolnym. Na wstępie głos zabrała
p. dyrektor Alina Cieśla informując o celu tego spotkania. Nauczyciele historii pan Marek Sieniek i pan Przemysław Stelmaszczyk przygotowali pytania do quizu o II Wojnie Światowej. Każda z klas wytypowała po dwoje przedstawicieli, którzy podawali numer pytania, a po jego przeczytaniu przez nauczyciela odpowiadali na pytania. Quiz nadzorowała komisja w składzie: p. Bożena Jop – wicedyrektor szkoły, p. Robert Klefas – n-el, p. Przemysław Stelmaszczyk – n-el.
Uczniowie wykazali się dobrą wiedzą o historii II Wojny Światowej. Ucieszyło to autorów projektu, ponieważ okazało się, że uczniowie interesują się historią i mimo, że tematyka nie jest obecna w podstawie programowej gimnazjum. Ognisko zakończyło się wspólną konsumpcją kiełbasek.
W ramach współpracy ze ŚPN 20 października ucziowie naszej szkoły w składzie Lena Kwiecień, Błażej Lenart, Wiktoria Mazur i Michał Karbowniczek wzięli udział w VII rajdzie edukacyjnym. Tradycyjnie odbył się na szlaku niebieskim ze św.Katarzyny do Bodzentyna.
Nasza szkoła została zakwalifikowana do realizacji Rządowego Programu " Książka naszych marzeń". Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów. Na ten cel szkoła otrzymała środki w wysokości 1300zł.
W ramach otrzymanej dodacji zostaną zakupione książki do biblioteki, które wskazali uczniowie.
W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.
Wiecej na stronie https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/ksiazki-marzen-dla-10-tysiecy-szkol.html
Nadleśnictwo Łagów ogłasza konkurs "Pomagamy przetrwć zimę ptakom zimującym w Górach Świętokrzyskich".
Konkurs obejmuje klasy"0" "I-III" i IV-VI.Regulamin konkursu u wychowawcy. Zgłoszenia przyjmuje p. A.Kluzek do 12 listopada.
Klub Naszej Ziemi
,,I dziewczyny i chłopaki pragną poznać zdrowia smaki’’
W dniu 15 października 2015 r. klasy 0 – III uczestniczyły w warsztatach edukacyjno – kulinarnych zorganizowanych przez Agencję Rynku Rolnego w Kielcach w ramach Europejskiego Programu ,,Owoce w szkole’’. Warsztaty poprowadził p. Dawid Zagrzywiec, który spotkanie rozpoczął od prezentacji na temat zdrowego odżywiania. Po krótkim wstępie uczniowie przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Zadaniem dzieci było przygotowanie sałatki warzywno – owocowej z wybranych składników. Dodatkową atrakcją był konkurs na
,,Najpiękniejszą kanapkę’’. Przygotowane własnoręcznie posiłki systematycznie podlegały degustacji. W trakcie prac p. Dawid zdradzał tajniki szybkiego krojenia cebuli, obierania ananasa i podał przykład wzorowo i estetycznie wykonanej kanapki.
Celem spotkania były:
Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy ,,Młodego Kuchcika’’ i upominki.
Spotkanie zaszczycili dyr. Agencji Rynku Rolnego p. Robert Szwagierczak wraz z pracownikami p. Urszulą Luty i p. Magdaleną Surmacz.
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=152
Zobacz też nasz post na FB: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=981051431955543&set=pcb.981054288621924&type=3&theater
Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Rudkach przystąpiło po raz drugi do XI edycji programu stypendialnego „Sakiewka Zbója Madeja". Przez cały rok szkolny 2015/2016 dziewięciu uczniów otrzymywać będzie pomoc finansową. Stypendia są formą nagrody za ich wzorową naukę i zaangażowanie społeczne.
Twórcami programu stypendialnego są: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łagów, Fundacja im. Stefana Batorego, The Quo Vadis- Gavell Family Foundation, Równe Szanse. Koordynatorem programu w naszej szkole jest Pan Robert Klefas – nauczyciel Zespołu Szkół w Rudkach .
Celem akcji jest wspieranie uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, zaangażowanych w działalność społeczną z uwzględnieniem ich sytuacji materialnej.
Na posiedzeniu w dniu 07.10.2015 r komisja stypendialna dokonała oceny wniosków stypendialnych w ramach funduszu "Sakiewka Zbója Madeja".
Komisja dysponowała kwotą w wysokości 8.500zł pochodzącą z dobrowolnych zbiórek.
Oto lista Naszych stypendystów " Sakiewki Zbója Madeja":
1. Maria Niebrzydowska – 1500 zł
2. Michał Kozłowski - 1400 zł
3. Michalina Kowalska – 1400 zł
4. Mateusz Gawlik – 700 zł
5. Paulina Kozera – 700 zł
6. Paulina Sala - 700 zł
7. Kinga Kałuża - 700 zl
8. Jakub Niewadzi – 700 zł
9. Karolina Wrona – 700 zł
Stypendia wręczono w dniu 13.X. 2015r na uroczystej Akademii z Okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Rudkach.
Pomoc przyznawana jest w ramach projektu "Równać Szanse", który ma na celu wspieranie uzdolnionej młodzieży z terenów wiejskich. Pieniądze na fundusz stypendialny pozyskiwane są od lokalna społeczność, a Fundacja Stefana Batorego podwaja zgromadzoną kwotę i przekazuje Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Łagów. Stypendyści zobowiązani są do rozwijania swoich uzdolnień i pracy na rzecz społeczności lokalnej. Ta inicjatywa pokazuje, że także w małych miejscowościach są ludzie o szlachetnych sercach wspierający młodzież i ułatwiający jej start w dorosłe życie.
SPONSORZY XI EDYCJI PROGRAMU STYPENDIALNEGO „SAKIEWKA ZBÓJA MADEJA”
Gmina Nowa Słupia -Gimnazjum w Rudkach :
Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior
Rada Gminy w Nowej Słupi
Ewa, Robert Klefas – Radny Rady Gminy Nowa Słupia
Marzena i Sylwester Kozłowscy
Ewa Pastuszyńska Radna Rady Gminy Nowa Słupia
Alina Cieśla – Dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach
Bożena Jop – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Rudkach
Anna i Dariusz Tumulec
Iwona i Natalia Zarosa
Koordynator projektu Pan Robert Klefas
oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach Pani Alina Cieśla
serdecznie dziękują
wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe, ofiarność i pomoc.
Jednym z bardziej uroczystych dni w kalendarzu szkolnym jest 14 października, zwany popularnie Dniem Nauczyciela. To szczególna data. Dzień ten obchodzony jest każdego roku wyjątkowo. Właśnie z tej okazji uczniowie obdarowują pedagogów kwiatami i składają im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w edukację. Z okazji tego święta odbył się w naszej szkole występ grupy teatralnej „One i oni”, która w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne, pogodę i równowagę ducha swych pedagogów zadedykowała nauczycielom kabaretowy program przygotowany z „przymrużeniem oka” - parodię niektórych popularnych programów telewizyjnych pt. ”Oblicza Telewizji”. Występ uczniów to wyraz krytyki dla niewłaściwych postaw społecznych, to także wyraz troski o wybór właściwych form spędzania czasu wolnego przez ludzi, zarówno tych najmłodszych-uczniów, jak i tych nieco dojrzalszych - pedagogów.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli nauczycielom sukcesów zawodowych, wytrwałości, cierpliwości, zadowolenia i satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą oraz powodzenia w życiu prywatnym. Następnie obecni nauczyciele otrzymali ręcznie wykonane karty z życzeniami. Uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej w strojach krakowskich odśpiewali życzenia na melodię krakowiaka.
Nasza przygoda z Rumunią w ramach projektu Erasmus+ „Maths Is Everywhere!” rozpoczęła się w niedzielę 4 października 2015 r. Wraz z opiekunami: panią Marzeną Kozłowską, panią dyrektor Bożeną Jop i panią Marzeną Zbrożyna wczesnym rankiem wyleciałyśmy z lotniska im. F. Chopina w Warszawie do Belgradu - stolicy Serbii, a potem do Bukaresztu - stolicy Rumunii. Po bardzo miłym powitaniu, wraz z rodzinami goszczącymi, udałyśmy się do Ploiesti – miasta, w którym spędziliśmy wspaniały tydzień.
W poniedziałek 5 października w budynku Kuratorium Oświaty odbyło się oficjalne powitanie szkół partnerskich. W spotkaniu oprócz reprezentacji naszej szkoły uczestniczyła młodzież i opiekunowie z Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i Rumunii. Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Nauczyciela, który w Rumunii przypada na 5 października. Licznym przemówieniom towarzyszyły występy uzdolnionej młodzieży. Następnie już w murach partnerskiej szkoły wszyscy uczestnicy zostali powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. W godzinach popołudniowych na stadionie sportowym odbyły się pierwsze zajęcia pod nazwą „Matematyka i sport”.
Kolejne dwa dni to czas poznawania kultury i zabytków Rumunii. Gościłyśmy w Bran Castle - słynnym zamku Draculi, podziwiałyśmy urokliwe miasteczka: Sighisoara i Sibiu. Zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciłyśmy do Ploiesti, gdzie oczekiwały na nas rodziny goszczące.
8 października koordynatorzy projektu Erasmus+ „Maths Is Everywhere!” uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem miasta oraz kuratorem oświaty. Pani Marzena Kozłowska w imieniu Wójta gminy Nowa Słupia wręczyła burmistrzowi pamiątkowy witraż oraz album od dyrektora naszej szkoły. My natomiast pod czujnym okiem naszych opiekunów kontynuowałyśmy w szkole zajęcia pod hasłem: „Matematyka i sport”. Tym razem podczas zajęć plastycznych, które nawiązywały do dyscyplin sportowych i matematyki powstał „dłuuugi” międzynarodowy plakat, który ozdobił szkolny korytarz.
W godzinach południowych wyruszyłyśmy na wycieczkę do Sinaia - malowniczej miescowości położonej u podnóża gór. Tam zwiedziłyśmy Peles Castle - przepiękny zamek ostatnich królów rumuńskich.
Kolejny dzień w rumuńskiej szkole upłynął mam na zajęciach sportowo-matematycznych oraz na tworzeniu prezentacji multimedialnej, która stanowiła sprawozdanie z naszego międzynarodowego spotkania.
W sobotę przed powrotem do naszych domów odbyło się pożegnalne spotkanie. Łzy kręciły się nam w oku. Żal było wyjeżdżać.
Goszczące nas rodziny aktywnie zagospodarowały nasz czas wolny, organizując wyjazdy na kręgielnię, lodowisko, a także na wycieczkę do kopalni soli.
Tygodniowy pobyt w Rumunii na długo zostanie w naszej pamięci.
Karolina Wrona, Paulina Sala, Paulina Kozera, Weronika Kozłowska, Maja Gąsior i Dominika Przygoda.
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=150
"Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel,
który potrafi sprawić,
że twórcze wyrażanie siebie
i nabywanie wiedzy
staje się źródłem radości."
Albert Einstein
Zapraszamy na uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 13 października 2015r o godz. 13.00 w sali gimnastycznej.
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena. Kierując się tą refleksją zespół Katolickiego Teatru Edukacji przygotował dla swoich najmłodszych widzów spektakl pod tytułem "Baśń o Królowej Śniegu". 9 października 2015r. klasa 0 i klasy pierwsze wraz z opiekunami wybrały się w niezwykłą podróż wraz z Kajem i Gerdą do krainy złej Królowej. Podczas przedstawienia dzieci poznały świat wartości, uczyły się dobra i bezpiecznie obcowały ze złem, a dorośli mogli odbyć sentymentalną wędrówkę do czasów własnego dzieciństwa.
Na posiedzeniu w dniu 07.10.2015r komisja stypendialna dokonała oceny wniosków stypendialnych w ramach funduszu "Sakiewka Zbója Madeja". Komisja dysponowała kwotą w wysokości 8.500zł pochodzącą z dobrowolnych zbiórek.
Oto lista stypendystów " Sakiewki Zbója Madeja":
1. Maria Niebrzydowska - 1500 zl
2. Michał Kozłowski - 1400 zł
3. Michalina Kowalska - 1400 zł
4. Mateusz Gawlik- 700 zł
5. Paulina Kozera- 700 zł
6. Paulina Sala - 700 zł
7. Kinga Kałuża - 700 zł
8. Jakub Niewadzi - 700 zł
9. Karolina Wrona - 700 zł
Gratulujemy!
Wręczenie stypendiów nastąpi w dniu 13.X. 2015r o godz 12.00 w Zespole Szkół w Rudkach.
Zapraszamy wszystkich stypendystów wraz z rodzicami.
Ciepłe promienie październikowego słońca skłoniły uczniów klasy 1b i 3 SP do zorganizowania ogniska, które odbyło się 7 października w ogrodzie u Pani Jagody Kosiarskiej. Oprócz smacznej, pieczonej nad ogniskiem kiełbaski, ziemniaków oraz pysznych ziemniaczanych dań były wspólne zabawy i pląsy. Ognisko integracyjne to szansa na lepsze poznanie się. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Być może pierwsza nić sympatii jaka zawiązała się w klasie, przerodzi się w przyjaźń na całe życie. Opiekunami były Panie: Agnieszka Rogula i Renata Wojtasik. Duży wkład we wspólną imprezę wnieśli rodzice dzieci z obu klas: p. Jagoda Kosiarska, p. Sylwia Bernasińska, p. Izabela Grzegorska, p. Monika Kalista, p. Aneta Sala I p. Agnieszka Klusek.
Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.
Wychowawcy klas.
Oddaj głos wysyłając sms,
lub bezpłatnie przez facebooka i stronę internetową.
Linki podaję niżej!!!
OLIWIA -LINK http://www.echodnia.eu/plebiscyt/karta/oliwia-ozga,29505,1464511,t,id,kid.html
PATRYK -LINK http://www.echodnia.eu/plebiscyt/karta/patryk-olesinski,29505,1464533,t,id,kid.html
TRZYMAMY KCIUKI!!! JESTEŚMY DUMNI
Od 7 października 2015r biblioteka szkolna jest czynna codziennie w godz. 8.00 - 15.00.
ZAPRASZAMY!
Powered by aSc EduPage