11 listopada to Święto Narodowe, dzień radości z odzyskania Ojczyzny, to dzień, w którym Naród powstał z kolan i spełniły się nadzieje Polaków. Na ten dzień czekały pokolenia, nasi pradziadowie nieustannie, ze łzami w oczach, modląc się do Boga kulturę, język, obyczaje, ale dzięki patriotycznym sercom naszych przodków najcenniejsze wartości nigdy nie zostały utracone. Polska tradycja i polska kultura zawsze były mocno strzeżonym skarbem narodowym. Dowodem tego była niewątpliwie uroczysta akademia zaprezentowana we wtorek 10 listopada 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach.
Uroczystość rozpoczęła piękna prezentacja tańca narodowego – poloneza w wykonaniu młodzieży, która poprzez taniec wprowadziła obecnych w ten szczególny i niezwykły czas oczekiwania, nadziei na ziszczenie marzeń i pragnień. Przepiękne wykonanie zawdzięczać należy samym tancerzom z Gminnego Ośrodka Kultury, przygotowanym pod kierunkiem Izabeli Pańtak.
Następnie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości przez Gospodarzy tj. Wójta Andrzeja Gąsiora i Dyrektor Alinę Cieślę. Pan wójt w swoim wystąpieniu powiedział, iż 11 listopada świętujemy półtorawiekowe dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania straconej na skutek rozbiorów niepodległości, przypomniał znamienne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:
„ Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani prawa do przyszłości’
a następnie powitał wszystkich zaproszonych gości.
Pani dyr. Alina Cieśla, zwracając się do zgromadzonych, zachęcała: „Wspominajmy, rozmyślajmy, czcijmy, ponieważ 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Minęło 97 lat od narodzin nowej Polski. Dziś nasza Ojczyzna jest wolna, a młode pokolenie może w spokoju rozwijać się, realizować swoje życiowe plany”. Wyraziła także nadzieję, że w sercach obecnych na uroczystości nigdy nie zabraknie miejsca na umiłowanie prosili „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". To co wydawało się niemożliwe - stało się. Przyszła nagle, pełna nadziei. pełna wiary. Wolna, niepodległa POLSKA! Dlatego 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego kraju.
Przez 123 lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją ojczystego kraju, w którym tak ważne miejsce zajmują wiara, pamięć o przodkach i wartościach polskiej kultury. Pani dyrektor, mówiąc, iż młode pokolenie może w spokoju rozwijać się, kształcić, realizować swoje marzenia. poinformowała zgromadzonych, iż dzisiejsza uroczystość została wzbogacona o ślubowanie klas pierwszych i pasowanie na ucznia. W związku z powyższym przywitała uczniów klas pierwszych i ich rodziców.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprzedziło wprowadzenie przez S. Spelaka sztandarów szkolnych oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Młodzież gimnazjum ( w liczbie 21 osób)- głównie członkowie koła teatralnego - przybliżyła kolegom i zgromadzonym gościom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Wsłuchując się w historię wierszem i prozą pisaną, uczniowie , zarówno ci starsi- gimnazjaliści, jak i ci młodsi – pierwszoklasiści zadeklarowali swą miłość do własnej ojczyzny. Scenariusz opracowany przez Wiesławę Lasotę (opiekunkę koła teatralnego) obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze przypominające długą i krętą drogę do Niepodległości.. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Oddano cześć tym, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wzruszające wiersze, odgrywali symboliczne scenki oraz śpiewali pieśni żołnierskie i patriotyczne (Rota, Wojenka, Ułani). Niewątpliwym atutem było umiejętne połączenie wzruszającej wizji gimnazjalistów ze świeżością, zaangażowaniem i aktywnością pierwszoklasistów, którzy przygotowani przez swe wychowawczynie: Agnieszkę Rogulę i Mariannę Brzezińską zaprezentowali swe zdolności i możliwości recytatorskie i taneczno- wokalne. Przejmujące w swej wymowie utwory poetyckie i pieśni patriotyczne wykonane przez naszych uczniów to hołd oddany pamięci tych wszystkich, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie oraz czerpać siłę, wytrwałość i chęci do dalszych zmagań. Uroczystość ta to szczególna lekcja patriotyzmu, a młodzież szkolna oraz zaproszeni goście z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Ostatnim elementem akademii na cześć odzyskania Niepodległości była piękna piosenka „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” w wykonaniu Mai Sali oraz wspólna zbiorowa recytacja gimnazjalistów i pierwszaków wiersza nt. miłości i piękna naszej ojczyzny.
Kolejnym etapem tego niezwykłego spotkania było ślubowanie pierwszaków złożone na sztandar szkolny. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca SP w Rudkach – Julianna Tumulec. Po ślubowaniu nastąpił akt pasowania, którego dokonali dyrektor, wójt i wychowawczynie klas pierwszych, a następnie przedstawiciele samorządu i uczniowie z kl. IV złożyli pierwszakom życzenia i drobne , symboliczne upominki.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyr. Alina Cieśla, która podkreśliła rangę tego podwójnego święta i pochwaliła uczniów , którzy swą postawą udowodniają , iż we właściwy sposób pojmują pojęcia: wolność i niezależność i podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie montażu poetycko-muzycznego: Wiesławie Lasocie za przygotowanie scenariusza i recytatorów, Jakubowi Kusińskiemu za oprawę muzyczną, Agnieszce Roguli i Mariannie Brzezińskiej za przygotowanie pierwszoklasistów, Izabeli Pańtak za przygotowanie z uczniami poloneza oraz Jolancie Jakubowskiej za wykonanie kotylionów dla każdego uczestnika tego niezwykłego spotkania. W szczególny sposób podziękowała współorganizatorom Wójtowi Gminy – Andrzejowi Gąsiorowi oraz dyrektorowi GOK -u Piotrowi Sepioło.
Uroczystości towarzyszą symbole: polska biało – czerwona flaga, hymn państwowy, poczty sztandarowe łączące nasze lokalne i środowiskowe wspólnoty. W dzień taki jak dzisiaj symbole te są niezwykle wymowne. Przypominają o łączności międzypokoleniowej, wskazują na to, co jako Naród nas zawsze łączyło i łączy również we współczesnym świecie.
Zapraszamy do fotorelacji:
http://www.tvswietokrzyska.pl/powiat-kielecki/nowa-slupia/item/14544-pierwszaki-slubuja.html
https://zsrudki.edupage.org/album/?#gallery/157