W dniu 30.09.2015r w Zespole Szkół w Rudkach odbyła się prelekcja przeprowadzona przez dzielnicowego Bartosza Ponikowskiego nt. „ Bezpieczna droga do szkoły”, w której uczestniczyli uczniowie klas I– III
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
OGŁOSZENIE
W dniu 22.09.2015r na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym Rady Rodziców SP i Gimnazjum wybrano Zarząd Rady Rodziców w następującym składzie.
Zarząd Rady Rodziców SP i Gimnazjum w Roku Szkolnym 2015/2016
Szkoła Podstawowa
Przewodnicząca - Anna Rojek - Tumulec
Zastępca - Magdalena Grzesik
Skarbnik - Patryja Mazur
Sekretarz - Agnieszka Kwiecień - Kałuża
Komisja Rewizyjna:Przewodnicząca - Emilia Spelak
Zastępca - Katarzyna Klusek
Członek - Renata Michalska
GimnazjumPrzewodniczący - Barbara Kowalska
Zastępca - Magdalena Gąsior
Skarbnik - Sylwia Mazur
Sekretarz - Grzegorz Wróblewski
Komisja Rewizyjna:Przewodnicząca - Agnieszka Klusek
Zastępca - Agnieszka Mokrzańska
Członek - Magdalena KwiecieńGratulujemy!
Ponadto zatwierdzono Program Wychowawczy i Program Profilaktyczny Szkoły na rok szkolny 2015/2016 oraz zaopiniowano dodatkowe dni wolne. Rodzice zaproponowali jeszcze dodatkowy dzień wolny - 2 listopada 2015r.
Propozycja dodatkowych dni wolnych w roku szkolnym 2015/2016
Szkoła Podstawowa: - 6 dni wolnych
2 listopada 2015
5 kwietnia 2016 - sprawdzian
19 kwietnia 2016
20 kwietnia 2016
2 maja 2016
27 maja 2016
Gimnazjum: - 6 dni wolnych
2 listopda 2015
18, 19, 20 kwietnia 2016 - egzamin
2 maja 2016
27 maja 2016
Ustalono również dobrowolną składkę na Radę Rodziców w kwocie 30 zł.
Wpłaty można dokonywać na zebraniach z rodzicami do wychowawców bądź bezpośrednio na konto Rady Rodziców.
Numer konta Rady Rodziców Szkoły Podstawowej 94 8507 0004 3007 7006 0293 0001
Numer konta Rady Rodziców Gimnazjum 47 8507 0004 2007 7017 1263 0001
EDJ - Europejski Dzień Języków - 26 września
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy.
W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej.
Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Zapraszamy do zapoznania się z różnymi ciekawostkami na temat języków oraz zagrania w gry:
http://edl.ecml.at/LanguageFun,
np. "TALK TO ME!" - w której można sprawdzić, czy potrafimy rozpoznawać języki europejskie:
http://edl.ecml.at/Portals/33/game/talktome.html
Ognisko integracyjne w kl. I a SP
W niedzielę 20 września uczniowie klasy I a wspólnie z rodzicami, zaproszonymi gośćmi i wychowawczynią spotkali się na ognisku integracyjnym. Było wspólne pieczenie kiełbasek, zabawy i konkursy. Podczas wspólnych zabaw z dziećmi, rodzice choć przez chwilę mogli przenieść się do czasów swojego dzieciństwa. Konkursy, takie jak "wyścigi na miotłach", "przenoszenie dzieci w kocach", wywołały mnóstwo śmiechu. Humory i apetyty wszystkim bardzo dopisywały.
Dziękuję wszystkim Rodzicom za przybycie i zaangażowanie w przygotowanie wspaniałego ogniska
Wychowawczyni - Marianna Brzezińska
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=147
Sprzątanie świata-Polska
Fotorelacja z akcji środowiskowej w albumie fotograficznym.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=144
Klub Naszej Ziemi
SZKOLNY RAJD ŚWIĘTOKRZYSKI
W ramach szkolnego rajdu świętokrzyskiego 16 września 2015 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Rudkach wyruszyli na wycieczki i rajdy realizując tym samym wybrane treści podstawy programowej, m.in. z języka polskiego i historii, przyrody, biologii, geografii i nie tylko.
Klasy pierwsze Szkoły Podstawowej wraz z p. Marianną Brzezińską i p. Agnieszką Rogulą oraz rodzicami p. Katarzyną Klusek i p. Pauliną Kowalską wyruszyły na Górę Chełmową. Celem rajdu było poznanie rezerwatu modrzewia polskiego, jego walorów przyrodniczych i turystycznych, przybliżenie sylwetki botanika – badacza modrzewia polskiego, profesora Mariana Raciborskiego oraz ukazanie sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu.
Starsi uczniowie wzięli udział w dłuższych wędrówkach. Uczniowie klas V i VI z p. A. Kluzek, p. B. Jop i p. M. Kozłowskim pokonały trasę Góra Chełmowa - Grzegorzowice. Rajd zakończył się ogniskiem w klasach. Drugoklasiści i trzecioklasiści z p. M. Nietrzpiel, M. Chamerą i R. Wojtasik oraz czwartoklasiści i piątoklasiści z p. A. Cedzyńską i p. S. Spelakiem zdobyli Św. Krzyż (sprawozdanie z rajdu kl. IV w artykule poniżej - "Czwartoklasiści na starcie". Podobnie gimnazjaliści z kl. IIa, IIb, IIIa i IIIb pomaszerowali z Rudek na najsłynniejszą górę naszego regionu. Towarzyszyli im opiekunowie: B. Cieślik, E. Klefas, M. Kozłowska, P. Stelmaszczyk i ks. S. Gaweł. Podczas rajdu uczniowie podziwiali piękno i przyrodę Gór Świętokrzyskich, zwiedzili kościół i zabudowania klasztorne, a także udali się na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Wraz z ks. Sylwestrem wspięli się też na wieżę kościelną i stamtąd podziwiali rozległe widoki Gór Świętokrzyskich :) W ramach realizacji podstawy programowej z geografii zrealizowano temat: Walory przyrodnicze i turystyczne Gór Świętokrzyskich.
Pierwszoklasiści z naszego Gimnazjum i ich wychowawczynie - p. D. Adamska i p. R. Lasota-Lenart - wzięli udział w krótkim wypadzie na Górę Chełmową, zaś po powrocie dołączyli do imprezy integracyjnej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski (sprawozdanie poniżej).
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=148
OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM 2015
Tak jak w ubiegłych latach, 16 września Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Rudkach zorganizował imprezę integracyjną obejmującą otrzęsiny pierwszoklasistów i wspólne ognisko ze starszymi kolegami i koleżankami. Zgodnie z tradycją, uczniowie klas I musieli zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, aby otrzymać miano prawdziwego gimnazjalisty.
Czołowi przedstawiciele SU, czyli przewodniczący Michał Kozłowski, zastępca Julia Gąsior, sekretarz Paulina Kozera i skarbnik Natalia Zarosa oraz reprezentanci klas II i III zadbali o przygotowanie programu imprezy i jej poprowadzenie. Po pokonaniu specjalnego „toru przeszkód” pierwszacy skosztowali pieczonych kiełbasek, a potem znów wystartowali w kolejnych konkurencjach.
Na zdjęciach klasy I a i I b z panią dyrektor Aliną Cieśla i wychowawcami - panią Dorotą Adamską i panią Renatą Lasotą-Lenart.
Tekst opracowała Paulina Kozera, a zdjęcia wykonały Agnieszka Kwiecień i Natalia Zarosa.
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=143
Godziny otwarcia biblioteki w roku szkolnym 2015-2016 - zapraszamy
OGŁOSZENIE - DNI WOLNE W ROKU SZKOLNYM 2015-2016
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2015-2016
wewn--trzszkolny_system_doradztwa_zawodowego.doc
Zarzadzenie_biblioteka_ZS(1).doc
zarzadzenie_nr_2_2015-16_w_sprawie_zasad_korzystania_ze_stolowki.doc
http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/08/kalendarz-roku-szk.-2015-2016.pdf
uchwala_nr_3_ZS_2015.doc - podział roku szkolnego 2014-2015 na dwa półrocza
Czwartoklasiści na starcie...
Nasi czwartoklasiści mają już za sobą pierwsze dni nowego etapu edukacyjnego,który niesie ze sobą wiele zmian i nowości. W tym roku szkolnym uczniowie mieli możliwość wypożyczenia darmowych podręczników oraz otrzymali wszystkie niezbędne materiały edukacyjne i ćwiczeniowe.
Od 1 do 15 września objęci byli tzw. okresem ochronnym, który umożliwił im w miarę łagodne wdrożenie się do nowych obowiązków. Uczniowie poznali nowych wychowawców i nauczycieli. Dni te upłynęły w przyjaznej dla nich atmosferze i wzajemnej integracji.
16 września w ramach szkolnego rajdu świętokrzyskiego klasy: IV A i IV B wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Cedzyńską i p. Sylwestrem Spelakiem wyruszyły na wędrówkę szlakiem Rudki - Święty Krzyż. Nie zabrakło turystycznych wrażeń i emocji, szczególnie podczas leśnego marszu, zwiedzania klasztornej wieży oraz podczas pobytu na platformie widokowej na gołoborzu. Wyprawie towarzyszyła piękna pogoda, więc widok świętokrzyskiej panoramy był niezapomniany!
18 września uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Wyposażeni w foliowe worki i rekawice dzielnie oczyszczali ze śmieci okolice Serwisa.
Wieczorem tego samego dnia wraz z rodzicami spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, któremu towarzyszyło pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe na szkolnym boisku Orlik. Wszystkim dopisywał dobry humor i apetyt
.
Niebawem czwartoklasiści po raz pierwszy wezmą udział w wyborach do Samorządu Szkolnego, zaś 6 października zaplanowano jednodniową wycieczkę do Centrum Geologicznego i kina Helios w Kielcach.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym
!!!
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=142
harmonogram zajęć dodatkowych w roku szkolnym 2015/2016
Ważne informacje dla ucznia - rodzica i nauczyciela na rok szkolny 2015-2016
ERASMUS+ 2014-2016: MATHS IS EVERYWHERE - ZADANIE 7
ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW
DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INSTRUKCJĄ I UDZIAŁU W ZADANIU 7
PROJEKTU ERASMUS+ MATHS IS EVERYWHERE 2014-2016:
https://zsrudki.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9&
Stypendium dla uczniów - "Sakiewka Zbója Madeja 2015"
Drodzy Rodzice!
Rusza kolejna edycja Sakiewki Zbója Madeja
poniżej załączamy Regulamin i Wniosek o stypendium "Sakiewka Zbója Madeja 2015 - Rudki":
regulamin_programu_stypendialnego.doc
Finał " Sprzątania świata"już za 10 dni !
18 września uczniowie Zespołu Szkół wezmą udział w 22 finale kampanii "Sprzątanie świata-Polska". W tym roku szczególną uwagę zwracamy na: dzikie wysypiska odpadów, czy gdzieś na poboczu zalegają śmieci,a jeśli tak, to jakiego rodzaju, czy brakuje koszy na śmieci i pojemników do segregacji, jeśli tak – zanotujcie gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik, metal.
Zróbmy porządek w naszym najbliższym otoczeniu. Harmonogram już wkrótce.
Klub Naszej Ziemi.
Termin zebrań z rodzicami
Szkoła Podstawowa
klasa
Data i godzina
Wychowawca
I a
10.09.2015 godz. 16:00
Marianna Brzezińska
I b
10.09.2015 godz. 15:30
Agnieszka Rogula
II a
08.09.2015 godz. 15:30
Małgorzata Nietrzpiel
II b
10.09.2015 godz. 15:30
Monika Chamera
III
10.09.2015 godz. 15:30
Renata Wojtasik
IV a
10.09.2015 godz. 16:00
Agnieszka Cedzyńska
IV b
10.09.2015 godz. 16:00
Sylwester Spelak
V
08.09.2015 godz. 16:00
Aneta Kluzek
VI
11.09.2015 godz. 16:00
Bożena Jop
Gimnazjum
I a
10.09.2015 godz. 16:00
Dorota Adamska
I b
10.09.2015 godz. 16:00
Renata Lasota-Lenart
II a
08.09.2015 godz. 15:30
Marzena Kozłowska
II b
10.09.2015 godz. 16:00
Przemysław Stelmaszczyk
III a
10.09.2015 godz. 15:30
Ewa Klefas
III b 09.09.2015 godz. 15:30 Beata Cieślik
NIE DOPALACZOM !!!
BĄDŹ ŚWIADOMY...
Czym są dopalacze?
To nic innego, niż legalne narkotyki. „Dopalacze” to tylko określenie slangowe. W języku angielskim kryją się one pod nazwami: legal high, herbal high, smarts, boosters.
Są to środki zastępcze, czyli substancje zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Ich wytwarzanie i wprowadzanie do sprzedaży nie jest regulowane na podstawie żadnych przepisów prawnych, nie stosuje się do nich przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów.
Wytwarzane są pod postacią proszków, mieszanin ziół, wyciągów, kapsułek i tabletek. Zaczynają działać już nawet po 1-5 minutach od zażycia, a efekt ich działania, w zależności od rodzaju, utrzymuje się od 0,5 godziny do nawet 20 godzin.
Można je podzielić, zgodnie z ich działaniem, na:
- Energetyki
- Psychodeliki
- Halucynogeny
- Stymulanty
- Relaksujące
- Euforyzujące
Objawy zażywania:
Nie ma jednorodnego profilu osoby zażywającej dopalacze, ani spektrum objawów, po których od razu można wywnioskować, że to one za nimi stoją. Poniżej możesz odnaleźć przykładowe objawy mogące wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych w ogóle. Pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów dopalaczy skoncentrowanych na wywoływaniu różnorodnych efektów, dlatego spektrum objawów może być bardzo rozległe i różniące się między sobą.
1. Wygląd zewnętrzny:
- zmieniona blada i ziemista cera,
- owrzodzenia w okolicach nosa,
- spadek wagi,
- zaniedbanie higieny,
- przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice.
2. Zachowanie:
- duże wahania nastrojów,
- nagła zmiana nawyków,
- izolowanie się od bliskich,
- napady złości, agresji
- napady euforii lub obniżonego nastroju,
- problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu,
- bełkotliwa mowa,
- brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.
3. Objawy chorobowe:
- omdlenia,
- osłabienia,
- nagłe pogorszenie stanu uzębienia,
- skoki temperatury,
- nagłe zmiany ciśnienia,
- wymioty,
- bóle ciała,
- wysięk nosa.
4. Otoczenie:
- ciężki, słodkawy zapach w pokoju,
- fifki,
- bibułki i urządzenia do robienia skrętów,
- dziwny zapach ubrań,
- pudełeczka, słoiki z nieznanymi substancjami,
- miarki, łyżeczki z przebarwieniami.
Skutki uboczne:
Śmiało można stwierdzić, że „dopalacze” to po prostu inaczej zapakowane narkotyki albo mieszaniny narkotyków. Skutki uboczne ich zażywania są więc podobne. Zażywając je można nie tylko narazić się na zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia a nawet śmierć, ale i uzależnić się. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca: od długotrwałych i nieprzyjemnych „zejść”, ostrych psychoz, ataków paniki, poprzez dreszcze, napady padaczki, urojenia, utratę przytomności czy napady lęku lub uszkodzenia neurologiczne. A to tylko przykłady z długiej listy częstych efektów niepożądanych!
Co robić?
- W przypadku podejrzenia, że ktoś może być dealerem (np. w szkole, na dyskotece), należy powiadomić policję lub straż miejską.
- Mamy prawo ująć każdą osobę, którą podejrzewamy o posiadanie lub rozprowadzanie substancji psychoaktywnych, aż do przyjazdu policji. Taka osoba nie może oskarżyć nas o nielegalne ograniczenie wolności.
- Mamy prawo zabezpieczyć podejrzane substancje.
- Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich lub znajomych może mieć problem z dopalaczami lub narkotykami, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem zajmującym się uzależnieniami w twojej okolicy lub zadzwoń na telefon zaufania, aby uzyskać dalsze wskazówki.
Jeśli wiesz, że ktoś znajduje się pod wpływem dopalaczy, powiadom służby medyczne. Jak już wiesz, konsekwencje ich zażycia mogą być poważne i trudne do przewidzenia.
Bibliografia:
- Wojcieszek K. (2010). Smak życia – czyli debata o dopalaczach. Warszawa: Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
- Wrona J. (2011). Dopalacze – demony naszych czasów. Częstochowa: Wydawnictwo POMOC.
- http://www.dopalaczeinfo.pl/ - Akcja informacyjno-edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii
ŚWIDOMOŚĆ MOŻE UCHRONIĆ CIĘ PRZED ZŁEM
pedagog szkolny Anita Cieślik
WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
1 września 2015 r. uczniowie, nauczyciele, dyrekcja Zespołu Szkół w Rudkach oraz rodzice i zaproszeni goście powitali nowy rok szkolny. Inaugurację rozpoczęła wspólna modlitwa w kościele parafialnym w Rudkach podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. proboszcz dr Kazimierz Hara.
Po Mszy Świętej społeczność szkolna zgromadziła się na placu przyszkolnym. W odświętnej oprawie, w obecności sztandarów szkolnych pani dyrektor Alina Cieśla powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, a także gości: Wójta Gminy Nowa Słupia, pana Andrzeja Gąsiora, wiceprzewodniczącego Rady Gminy pana Roberta Klefasa oraz radnych: panią Grażynę Wojtachnia, Jana Czaję, sołtysa Rudek – pana Grzegorza Marczewskiego, kierownika Obsługi Szkół Gminy Nowa Słupia – panią Agnieszkę Lewandowską oraz przedstawicieli służby zdrowia państwa Gabrielę i Michała Warchalewskich. Pani dyrektor szczególne słowa powitania skierowała do tych uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają swoja przygodę ze szkołą. W swoim przemówieniu pani dyrektor przedstawiła również najważniejsze zmiany, które wprowadzono do szkół od 1 września, a także zapoznała zebranych z organizacją nowego roku szkolnego i przypomniała o kluczowych działaniach planowanych na rok szkolny 2015/2016, w tym kontynuacji projektu Erasmus+ 2014-2016: Maths Is Everywhere!
W dalszej części uroczystości zgromadzeni uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej, wysłuchali pieśni patriotycznych. Krótką lekcję historii związaną z wydarzeniami sprzed 76 lat przedstawił pan Przemysław Stelmaszczyk. Następnie zgodnie z ceremoniałem odbyła się podniosła uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych gimnazjum. Uczniowie ślubując na sztandar Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach, zostali włączeni w poczet uczniów tej szkoły. Rotę ślubowania odczytał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Michał Kozłowski. Następnie wychowawczyni kl. I a pani Dorota Adamska oraz wychowawczyni kl. I b pani Renata Lasota – Lenart wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy. Gratulacje gimnazjalistom złożyła również pani dyrektor Alina Cieśla oraz pani wicedyrektor Bożena Jop.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Nowa Słupia pan Andrzej Gąsior, który złożył życzenia uczniom, rodzicom i nauczycielom z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego.Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=141
Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu
Informacja o dodatkowym, dobrowolnym ubezpieczeniu w PZU od NNW dla uczniów.
Proponowana składka - 46 zł. Wariant II. Suma ubezpieczenia 8000zł.
Oto szczegółowy zakres świadczeń Prezentacja_oferty_dla_szk----.pptx
Archiwum Aktualności