W dniu 8 listopada Małgorzata NIetrzpiel i Renata Wojtasik były uczestniczkammi szkolenia w programie Ratujemy i Uczymy Ratować (RUR) prowadzonym przez wolontariuszy Fundacji WOŚP, które odbyło się w Kielcach. Wszyscy nauczyciele, po ukończeniu szkolenia otrzymali odpowiedni certyfikat oraz nieodpłatne materiały dydaktyczne, tj. podręcznik dla nauczyciela, książki dla dzieci oraz zestawy fantomów i wydawnictwa DVD dla szkoły.
Program szkolenia obejmował podstawy pierwszej pomocy czyli: wezwanie pomocy, zachowanie w razie utraty przytomności oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Szkolenie było całkowicie bezpłatne, trwało 6 godzin, a jedyne czego będą wymagać, to przesłanie do biura Fundacji karty przeprowadzonych zajęć po lekcjach z dziećmi uczącymi się w klasach I-III.
Aktualności
Pożyteczne szkolenie
PROFILAKTYKA W GIMNAZJUM
Program Profilaktyczny Złodzieje życia
W dniu 14 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w koncercie profilaktycznym. Przed młodzieżą wystąpił Jarosław Tioskow – współzałożyciel i lider legendarnej formacji blues rockowej Kasa Chorych. Nasz gość podzielił się własnymi doświadczeniami, opowiadał historie znajomych muzyków, którzy przez złe wybory, znajomości i pociąg do narkotyków tragicznie zakończyli swoje życie. Program Złodzieje życia oprawiony był dawką dobrej muzyki, a przesłanie dotyczące środków uzależniających dotarło do młodzieży.
Śniadanie daje moc
Ogólnopolska akcja pod hasłem
„Śniadanie daje moc”
Dzień Zdrowego Śniadania, który po raz pierwszy obchodziliśmy 8 listopada, ma uświadamiać rodzicom, dzieciom i nauczycielom, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Data święta nie została przez pomysłodawców dnia wybrana przypadkowo - od 2007 r. dzień ten jest w Europie obchodzony, jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. "European Day of Healthy Food and Cooking").
Z okazji Dnia Zdrowego Śniadania w szkołach podstawowych w całym kraju odbyła się akcja edukacyjna pod hasłem "Śniadanie daje moc". Do akcji przyłączyła się też nasza szkoła.
8 listopada uczniowie klas I-III wraz z rodzicami i nauczycielami zjedli wspólne zdrowe śniadanie w klasie i rozmawiali o znaczeniu tego posiłku dla zdrowia i rozwoju dzieci. Wszystkie klasy biorące udział w tym wydarzeniu mogą przystąpić do konkursu na reportaż z przeprowadzonego śniadania. Może on mieć formę prezentacji, fotografii lub filmu. Nagrody przewidziano dla uczniów, nauczycieli oraz szkół.
Akcja jest organizowana przez Partnerstwo dla Zdrowia - koalicję trzech firm (Danone, Lubella i Biedronka) oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Celem koalicji jest promowanie zdrowego odżywiania, jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, a także przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce.
"Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem" - tak brzmi jedna z 12 zasad prawidłowego żywienia, opracowanych przez dr Witolda Klemarczyka z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka i promowanych przez koalicję. Ekspert tłumaczy, że poranny posiłek zapewnia energię niezbędną na dotarcie do szkoły i na kilka pierwszych lekcji. Jeśli dziecko rozpoczyna naukę bez śniadania to mogą wystąpić u niego objawy hipoglikemii, tj. zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Zalicza się tu takie dolegliwości, jak zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, w postaci np. bólów brzucha. Po kilku pierwszych lekcjach niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku - drugiego, szkolnego śniadania. - Wskazane jest, aby drugie śniadanie było przynoszone z domu, a nie kupowane w sklepiku. Rodzice mają wtedy pewność, że dziecko spożyło posiłek, a nie słodycze - przekonuje dr Klemarczyk.
Patronat honorowy nad akcją objęły Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
GÓRA GROSZA
OGŁOSZENIE !
W dniach od 21 listopada do 2 grudnia 2011 roku w naszej szkole będą zbierane monety o nominałach od 1 gr do 5 zł w ramach ogólnopolskiej akcji Góra Grosza pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem XII edycji akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.
Celem akcji jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że nawet najdrobniejsze datki zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Najcenniejszą rzeczą wśród państw i narodów jest niepodległość.
Józef Beck
Jak co roku uczciliśmy pamięć Tych, którzy oddali swe życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Z okazji Dnia Niepodległości odbyły akademie upamiętniające to ważne wydarzenie z 1918 roku.
Piękną i wzruszającą uroczystość przygotowały pp. Agnieszka Rogula i Dorota Mizerska wraz z uczniami klas "0" a i "0" b. Najmłodsi uczniowie wierszem i piosenką przypomnieli dzieje drogi do niepodległości, czym wzbudzili podziw zgromadzonej publiczności - rodziców, nauczycieli i uczniów klas I-III.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w trakcie występu
W Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbyła się natomiast uroczysta akademia przygotowana pod kierunkiem: p. Wiesławy Lasoty, p. Doroty Adamskie i p. Zbigniewa Budzińskiego. Członkowie gimnazjalnego koła teatralnego w montażu słowno-muzycznym oddali hołd twórcom niepodległości. Montaż zawierał wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uroczystość ta zgromadziła licznie zaproszonych gości na czele z przedstawicielami władz naszej gminy, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół w Rudkach. Na uroczystość przybyl również redaktor Echa Dnia p. Zbigniew Nowak.
Pani dyrektor Alina Cieśla w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie Dnia Niepodległości.
Montaż patriotyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 2 w Rudkach
11 listopada o godz 10.00 uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny.
Zapraszamy do albumu fotograficznego.
Wieczór poezji
Dnia 9 listopada 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się wieczór poezji pisarza, poety i publicysty Ziemi Świętokrzyskiej Stanisława Rogali. W programie zatytułowanym "Wspólnota Domu" wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach. Montaż słowno-muzyczny oparty na utworach pana Rogali miał patriotyczny wydźwięk i zyskał uznanie w oczach publiczności. W trakcie spotkania głos zabrał autor, który podzielił się swoimi refleksjami na temat współczesnej literatury. Podziękowania złożyła na jego ręce pani dyrektor Alina Cieśla, w ciepłych słowach podsumowując wieloletnią przyjaźń pisarza z naszą szkołą.
Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek pana Rogali, który cieszył się dużym zainteresowaniem czytelników.
Animatorką tego wydarzenia kulturalnego była pani Agnieszka Cedzyńska, która przygotowała ten wieczór we współpracy z GOK w Rudkach.
Uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach w trakcie występu
Pisarz z p. Agnieszką Cedzyńską i dyr p. Aliną Cieślą
Kiermasz książek p. St. Rogali
Regulamin konkursu plastyczno – językowego na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim i niemieckim.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół w Rudkach.
2. Konkurs polega na wykonaniu kartki zainspirowanej Świętami Bożego Narodzenia (z motywem świątecznym lub zimowym) i umieszczeniu w niej życzeń w języku angielskim lub niemieckim.
3. Konkurs odbywa się w dwóch przedziałach wiekowych: szkoła podstawowa oraz gimnazjum.
4. Każdy uczestnik przygotowuje tylko jedną kartkę.
5. Technika wykonywania prac jest dowolna, maksymalny rozmiar kartki świątecznej to rozmiar standardowej karty pocztowej.
6. Termin składania prac – do10 grudnia 2011r., uczestnik dostarcza pracę organizatorom konkursu.
7. Oceny prac dokonuje powołana w tym celu komisja – opiekunowie „Klubu Europejskiego”.
8. Komisja nagrodzi 6 najpiękniejszych i najciekawszych kartek z każdej kategorii wiekowej.
9. Wybrane kartki zostaną nagrodzone dyplomem oraz wysłane do ważnych instytucji w Polsce oraz za granicami naszego kraju.
Cele konkursu:
- pogłębienie wiedzy dzieci na temat tradycji bożonarodzeniowej w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych
- wzbudzanie zainteresowania językiem obcym
- doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku obcym
- kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych
- umożliwienie dzieciom rozwijania wyobraźni oraz zdolności manualnych i artystycznych
Wykonawców będzie oceniać jury, według następujących kryteriów:
- zgodność z tematem,
- poprawność językowa życzeń,
- samodzielność wykonania,
- stopień trudności techniki, pomysłowość i oryginalność formy
- staranność wykonania,
- ogólne wrażenie artystyczne.
Postanowienia końcowe:
- Podstawowym warunkiem przyjęcia kartki na konkurs jest zamieszczenie w niej przez autora choćby krótkich życzeń bożonarodzeniowych w j. angielskim lub niemieckim.
- Brak danych lub niezgodność z regulaminem dyskwalifikuje kartkę.
Organizatorzy:
Opiekunowie „Klubu Europejskiego” (nauczyciele języków obcych)
OGŁOSZENIE
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Rudkach ogłasza konkurs wiedzy pod hasłem: Życie i działalność Stanisława Staszica - Patrona naszej szkoły. W konkursie wezmą udział chętni uczniowie z klas I-VI. Konkurs odbędzie się w maju 2012 w formie quizu. Najlepsi uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Zapraszamy do udziału!
Dodatkowe dni wolne w roku szkolnym 2011-2012 w Zespole Szkół w Rudkach
TABLICA INTERAKTYWNA DLA SZKOŁY W RUDKACH!!
W Ramach ŚWIĘTOKRZYSKIEGO PROGRAMU WSPIERANIA ROZWOJU EDUKACJI W 2011R
30 września 2011 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielach w obecności władz wojewódzkich - Marszałka Adama Jarubasa, przedstawiciela organu prowadzącego- Wójta Gminy Nowa Słupia pana Wiesława Jerzego Gałkę i dyrektora Zespołu Szkół w Rudkach- Aliny Cieśli - została uroczyście podpisana umowa w sprawie przekazania Szkole w Rudkach zestawu mulimedialnego o wartości 18 857,00 zł.
Realizacja powyższej umowy nastąpi najpóźniej do 31 grudnia 2011r.
Indywidualizacja Nauczania i Wychowania w kl. I-III w Gminie Nowa Słupia
Szkoła Podstawowa w Rudkach bierze udział w projekcie:
„Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III w Gminie Nowa Słupia" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Piorytet IX Działanie 9.1 Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Dzieci zakwalifikowane do udziału w projekcie biorą udział w następujących zajęciach
- zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
·- zajęcia korekcyjne dla dzieci z wadami postawy
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie uzdolnionych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych
- ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także dzieci zagrożonych ryzykiem dysleksji,
W ramach realizowanego projektu nastąpiło doposażenie bazy dydaktycznej szkoły - otrzymaliśmy specjalistyczny sprzętu np. oprogramowanie, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak wady wymowy, dysleksja, wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej.
Celem głównym projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci kl. I-III w sześciu szkołach podstawowych funkcjonujących w Gminie Nowa Słupia.
Kolejny sukces dla ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH
I MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM FESTIWALU NAUKI
W sobotę, 24 września 2011 r. w Ośrodku Wypoczynkowym "Jodłowy Dwór” w Szklanej Hucie w ramach projektu „ Zrozumieć Świat” odbyła się wojewódzka olimpiada wiedzy i umiejętności oraz wojewódzki festiwal naukowy. Nasza Szkoła zajęła I miejsce - w WOJEWÓDZKIM FESTIWALU NAUKOWYM Gratulujemy .
Oto laureaci: uczniowie kl. V - Szkoły Podstawowej: MACIEJ CEDZYŃSKI, MACIEJ KOWALSKI, KOZŁOWSKA WERONIKA, którzy będą brali udział w etapie ponadregionalnym w Poznaniu.
Realizatorami projektu są nasi nauczyciele:p. Aneta Kluzek, p. Jolnta. Krupa, p Marek. Kozłowski, p Sylwester. Spelak- Gratulujemy
PROJEKT
Uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w projekcie Feniks – projekt jest realizowany już VI semestr.
Feniks to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo – technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów. Program jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego przez konsorcjum UJ, UJK i UR. W projekcie bierze udział 100 szkól z regionu świętokrzyskiego. Do tej pory w projekcie uczestniczyło 32 uczniów naszego gimnazjum.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia pozalekcyjne z fizyki w wymiarze 2 godzin tygodniowo przez 12 tygodni w każdym semestrze. Zajęcia prowadzi pani Beata Cieślik.
Na zajęciach uczniowie przygotowują, planują i wykonują doświadczenia z których wyciągają wnioski oraz odkrywają prawa przyrody. Przygotowują się również do konkursu uczelnianego.
Raz w semestrze uczestnicy projektu mają zajęcia na uczelni. Zajęcia w instytucie fizyki obejmują warsztaty doświadczalne w pracowni fizycznej, pokazy fizyczne oraz wykład popularnonaukowy.
Każdy semestr kończy się konkursem szkolnym , a najciekawsze prace uczniów biorą udział w konkursie uczelnianym.
W ramach projektu 17 kwietnia 2009 roku gościliśmy w naszej szkole pracowników naukowych Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach: dr Aldonę Kubalę-Kukuś,dr Urszulę Majewską,dr Dariusza Banasia.Podczas drugiej wizyty 12 września 2011 roku dr Urszulę Majewską i dr Dariusza Banasia. Prezentowane przez naszych wyjątkowych gości doświadczenia miały znaczenie popularyzatorskie, oddziałujące na wszystkich uczniów naszego gimnazjum.
I miejsce w Zawodach Ratowniczych i pierwszy Puchar wywalczony dla Zespołu Szkół w Rudkach
I miejsce w Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych zdobyli harcerze ze 122 DH im.Św. B. Alberta.
Dwie grupy naszych harcerzy wzięły udział w dniu 23.09.2011 w V Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o Puchar Starosty Starachowic zorganizowanych przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice i Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki. Grupa młodszych harcerek w składzie: Kluzek Dominika, Adamska Anna, Życińska Izabela, Kowalska Michalina, Niebrzydowska Marysia w kategorii szkół podstawowych zajęła I miejsce i zdobyła Puchar Starosty Starachowic. Ponadto organizatorzy: Szef HGR Tomasz Łebek i prezes Stowarzyszenia Elżbieta Pryciak wręczyli każdej harcerce plecak oraz apteczkę sanitarną dla drużyny. Dzieci do zawodów przygotowywała Drużynowa Grażyna Gąsior i p Monika Chamera. Wszyscy składamy podziękowania p doktorowi Dariuszowi Tumulcowi, którego ubiegłoroczne szkolenie naszych uczniów również przyczyniło się do tego sukcesu.
22 września 2011r w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych odbyło się niezwykłe spotkanie z człowiekiem który nie jedno widział – SŁAWEK PYRKO – muzyk bluesowy.
Zostawił nam Piękne przesłanie
JESTEŚCIE DLA SIEBIE SAMYCH PRZYSZŁOŚCIĄ I TO WY MACIE KLUCZ DO OTWIERANIA DRZWI Z BOGACTWEM, MIŁOŚCIĄ, SŁAWĄ, POKOJEM
BĄDŹCIE SOBĄ I NIE DAJCIE SIĘ ZNIEWOLIĆ.
Kalendarz roku szkolnego 2011/2012
Archiwum Aktualności