14 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 0 wraz z wychowawcą - p. Iwoną Zarosą - odwiedzili Centrum Bajki w Pacanowie.
Szczegóły wkrótce!
Nowa galeria WYCIECZKA DO CENTRUM BAJKI W PACANOWIE KLASY 0 została dodana do albumu fotograficznego
14 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 0 wraz z wychowawcą - p. Iwoną Zarosą - odwiedzili Centrum Bajki w Pacanowie.
Szczegóły wkrótce!
Nowa galeria WYCIECZKA DO CENTRUM BAJKI W PACANOWIE KLASY 0 została dodana do albumu fotograficznego
14 czerwca 2023 r. uczniowie klas I, II, III wraz z wychowawczyniami - p. Ewą Klefas, p. Marianną Brzezińską, p. Moniką Chamerą i p. Małgorzatą Nietrzpiel zwiedziły Sandomierz.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: WYCIECZKA DO SANDOMIERZA KLAS I, II, III
Nasze spotkanie z Sandomierzem zaczęliśmy od spaceru jednym z najbardziej znanych miejsc Sandomierza - Wąwozem Królowej Jadwigi. Przy okazji odbyliśmy małą lekcję botaniki o ciekawych roślinach rosnących w okolicy wąwozu i geologii o skałach lessowych.
Po wyjściu z wąwozu, najstarszą ulicą Sandomierza - ul. Staromiejską, dotarliśmy do kolejnego wąwozu lessowego - Wąwozu św. Jacka Odrowąża. Następnie przez Ucho Igielne, zwane także Furtą Dominikańską, czyli bardzo wąskim przejściem w murach miejskich, dostaliśmy się na sandomierski rynek.
Idąc ul. Zamkową znaleźliśmy ogromny pierścień, którego "oczko" zostało wykonane z krzemienia pasiastego, kamienia, który jest tak charakterystyczny dla tych terenów. Waży ok. 80 kg, a średnica "oczka" mierzy prawie 1 m. Robi wrażenie swoim rozmiarem!
Kilka kroków dalej znaleźliśmy się w samym sercu miasta, czyli na Rynku, gdzie przyjrzeliśmy się z kolejnym atrakcjom tj. ratusz, studnia, kolumna z figurą Matki Boskiej Niepokalanej, kamieniczki, sklepiki, restauracje... Odwiedziliśmy także Mały Rynek, gdzie kwitnie handel lokalnymi produktami. Ul. Opatowską dotarliśmy też do kolejnego symbolu Sandomierza - Bramy Opatowskiej.
Udając się pod Bazylikę Katedralną Najświętszej Maryi Panny minęliśmy Dzwonnicę, która była świadkiem wielu wydarzeń historycznych miasta.
Zwiedziliśmy Dom Długosza, gdzie mieszczą się bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Dom ten został ufundowany w 1476 r. przez historyka Jana Długosza dla księży misjonarzy, wikariuszy katedry. Można tam podziwiać cenne dzieła malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementy wystroju architektonicznego, ceramiki, mebli, numizmatyki i archeologii.
Dodatkową atrakcją było zejście w dół wzgórza zamkowego "Kozimi Schodkami" - skąd podziwialiśmy piękny widok na Wisłę.
Młodzi podróżnicy wrócili zadowoleni, z plecakami pełnymi wrażeń, a niektórzy przywieźli sobie pluszową pamiątkę ;)
M. Chamera
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego działania ekologiczne naszej szkoły:
https://www.facebook.com/454483721353177/videos/564802635606291
13 czerwca uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej wzięli udział w egzaminie na kartę rowerową. Egzamin składał się z części pisemnej i praktycznej, z którymi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze.
Nad przygotowaniami do części teoretycznej egzaminu czuwał p. Jakub Kusiński.
Część praktyczną przeprowadził policjant z Komendy Miejskiej w Kielcach - Wydział Ruchu Drogowego.
Gratulujemy młodym rowerzystom i życzymy im bezpiecznych wycieczek rowerowych :)
Zapraszamy do galerii: EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
7 czerwca uczniowie klas 8 wraz z opiekunami p. E. Radek i p. A. Cedzyńską uczestniczyli w Świętokrzyskim Pikniku Strzeleckim zorganizowanym przez Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Jodła” Bodzentyn oraz Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie. Wydarzenie odbywało się w ramach Dnia Otwartego Liceum im. Józefa Szermentowskiego. Wzięło w nim udział kilka szkół z różnych miejscowości.
Nasi uczniowie rozpoczęli rozgrywkami w bilarda. Czas między konkursami wypełniony był zwiedzaniem szkoły, poznaniem historii i ciekawostek. Grupą opiekowali się starsi koledzy z Liceum im. J. Szermentowskiego.
Uczniowie wzięli także udział w zawodach strzelania z karabinka pneumatycznego i teście Coopera.
Na zakończenie zmagań odbyło się ognisko, gdzie wszyscy uczestnicy mogli odpocząć po wyczerpujących konkurencjach.
Uczniowie naszej szkoły wrócili do domu z dyplomami, statuetkami i nagrodami:
- Klaudia Góźdź zajęła pierwsze miejsce w strzelaniu z karabinka pneumatycznego
- Julia Klefas i Antek Wąchocki - trzecie miejsce w turnieju bilarda.
- Najlepszy wynik w teście Coopera osiągnął Aleks Skop.
Szkoła Podstawowa w Rudkach zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Świętokrzyskiego Pikniku Strzeleckiego.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Dziękujemy Dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie za zaproszenie.
E. Radek
Szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego organizowanego przez Świętokrzyski Park Narodowy, którego celem jest edukacja w zakresie pszczołowatych występujących w Polsce, zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się te owady oraz zachęcenie do czynnego udział w ochronie przyrody. Uczniów, nauczycieli, wychowawców zapraszamy do aktywnego udziału. Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku oraz u nauczycieli: p. Jakuba Kusińskiego, p. Anety Kluzek.
Projekt_Takie_male__takie_wazne.ppt
https://www.swietokrzyskipn.org.pl/edukacja/projekty-edukacyjne/takie-male-a-takie-wazne/
Konkurs literacki pod hasłem "Szkoło, życzę Ci...!" - organizowany przez bibliotekę szkolną.
Zasady konkursu: konkurs jest przeznaczony dla uczniów w kategoriach wiekowych I-III oraz IV-VIII. Chętni uczniowie przygotowują wiersz ( 3-4 strofy lub więcej) lub wierszowaną dedykację dla Szkoły z okazji jej 60-lecia. Powinna ona zawierać co najmniej 20 słów. W czerwcu odbędą się warsztaty biblioteczne dla uczniów chcących wziąć udział w konkursie, podczas których przedstawią swoje pomysły i propozycje, udoskonalą również warsztat pracy twórczej. Ostateczny termin oddania prac: 10 września 2023 roku.
Zapraszamy do udziału!
Nowa galeria WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA - KLASY VI - VIII została dodana do albumu fotograficznego
6 czerwca klasy 6-8 wraz z wychowawcami - p. Agnieszką Jankowską, p. Agnieszką Cedzyńską. p. Wiesławą Lasotą i p. Przemysławem Stelmaszczykiem - wyruszyły na szkolną wycieczkę do Zamościa.
W programie znalazły się: zwiedzanie trzech muzeów, m.in. Arsenału broni i uzbrojenia oraz obejrzenie pokazu multimedialnego o historii Zamościa, spacer po Starym Mieście i zwiedzanie jego zabytków, np. rynku wodnego i solnego oraz podziwianie kamienic ormiańskich.
Choć żar lał się z nieba, wszyscy byli pod urokiem Zamościa, a wyprawa była bardzo udana :)
A. Cedzyńska
05.06.2023 r. w GOKSiT w Rudkach odbyły się warsztaty filcowania poprowadzone przez p. Justynę Wróbel- Mikołajczyk, która od ponad 14 lat prowadzi pracownię Kreatywności w Bielsko Białej. Filcowanie to niezwykle plastyczna technika. Wyczarować z niej można niepowtarzalne materiały, szale, kapelusze, obrazy, narzuty, dywany, płaskorzeźby w zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. A wszystko to z kawałka czesankowej lub zgrzebnej wełny i pracy rąk. W dzisiejszych warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy IV ab, którzy wyczarowali za-filcowane obrazy. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i spotkanie z tak niezwykłą techniką plastyczną z której można wyczarować prawie wszystko.
A. Kluzek
31 maja klasy VIII a i VIII b złożyły wizytę w lokalnym Zakładzie Stolarskim "Jodła" w Serwisie w ramach edukacji z doradztwa zawodowego. Młodzieży towarzyszyła p. Ewelina Radek - nasz szkolny doradca zawodowy i p. Przemysław Stelmaszczyk - wychowawca klasy VIII b.
Właściciele zakładu - p. Marian Mocoń i p. Michał Mocoń zapoznali naszych uczniów z pracą stolarza, wyposażeniem warsztatu stolarskiego, a także procesem obróbki drewna i produkcji stolików tapeciarskich.
Serdecznie dziękujemy Panom Marianowi Moconiowi i Michałowi Moconiowi za możliwość zwiedzenia zakładu i pogadankę na temat pracy w warsztacie stolarskim.
E. Radek i P. Stelmaszczyk
W zawodach uczestniczyło 140 zawodników z całej Polski, wśród nich uczniowie naszej szkoły trenujący w Sekcji Japońskich Sztuk Walki DOJO MAJO działającej przy Stowarzyszeniu Aktywni i Zdrowi NOVUM pod kierunkiem senseia - pana Mariusza Dąbka.
Wśród nagrodzonych są Natalia Dobosz i Wiktoria Dobosz, które zdobyły srebro oraz Julia Klefas, Natalia Wójcik, Antoni Stachura - zdobywcy brązu.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i wszystkim innym zwycięzcom i uczestnikom zawodów!!!
Szczegóły na temat zawodów są dostępne na Facebooku organizatorów zawodów:
https://www.facebook.com/mariusz.dabek.92
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony facebookowej:
https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Rudkach-454483721353177
Zachęcamy Rodziców młodych sportowców do podzielenia się zdjęciami i opublikowania ich na stronie naszej szkoły :)
Dzień 09.06.2023r. tj.( piątek ) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych,
W tym dniu szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze. Zainteresowanycxh zapraszamy do kontaku z nauczycielami świetlicy.
Łukasz i Magdalena Mazur, przedszkolaki z naszego przedszkola w dniu 4.06.2023 r. brali udział w Wewnętrznym Turnieju o Złotą Gwiazdkę w szkole akrobatyki Akro Star. Było to podsumowanie kończącego się roku dla szkół ze Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Skarżyska Kamiennej. Łukasz wykonywał układ "pierwszego kroku" w skokach na ścieżce. W swojej grupie wiekowej zajął drugie miejsce. Magdalena wykonywała tor przeszkód i w swojej grupie wiekowej zajęła drugie miejsce.
Wielkie gratulacje dla naszych małych akrobatów!!!
2 czerwca klasa 0 wzięła udział w niezwykłym spotkaniu z panią weterynarz Aliną Cieślą, a także panią Edytą Karbowniczek i jej uhonorowaną wieloma nagrodami suczką Boską rasy springer spaniel.
Pani weterynarz opowiedziała o pracy weterynarza i zasadach opieki nad psem. Zaprezentowała narzędzia potrzebne podczas rutynowych badań psów, a także strój chirurgiczny.
W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie klasy VI - w rozmowie z młodzieżą pani weterynarz radziła, jak przygotować się do studiowania kierunków medycznych.
Dzieci i młodzież z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu - wiele radości sprawiła im obecność Boskiej i młodszego asystenta pani weterynarz - małgo Stefanka :)
Serdecznie dziękujemy pani Alinie Cieśli, Stefankowi i pani Edycie Karbowniczek z Boską za ciekawe spotkanie :)
I. Zarosa
30 czerwca uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach wzięli udział w V Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas III szkół podstawowych.
Nasi reprezentanci - Antoni Lenart, Mikołaj Orczyk i Lena Jankowska zajęli III miejsce.
Konkurs obejmował test gramatyczno-leksykalny, test wiedzy o Królowej Elżbiecie II i spelling wylosowanych słówek - w ostatniej kategorii Antoni nie miał sobie równych wśród uczestników konkursu.
Konkurs odbył się w parku Geonatura Kielce. Organizatorem konkursu było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Zapraszamy także do obejrzenia szczegółowej fotorelacji zamieszczonej przez ŚCDN i udostępnionej na naszym Facebooku:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=905540040684237&set=pcb.905541557350752
Serdecznie gratulujemy!!!
Szkolny Klub Europejski
16 maja uczniowie klasy 0 wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Parku Miniatur w Krajnie. Dzieci wygrały voucher do parku podczas festynu podsumowującego akcję sprzątania Czyste Góry Świętokrzyskie.
W Parku Miniatur dzieci obejrzały miniatury prezentujące budowle z różnych krajów świata - Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i wielu innych. Dzieci obejrzały także filmy w mini-kinie 3D i spożyły drugie śniadanie przy tężni solankowej.
I. Zarosa
2 czerwca uczniowie klas IV a, IV b i V odwiedzili byłą stolicę Polski - królewskie miasto Kraków. Dzieciom towarzyszyły panie wychowawczynie - p. Aneta Kluzek, p. Marzena Kozłowska i p. Bożena Jop.
Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Krakowa od spaceru krakowską Aleją Gwiazd, położoną nad Wisłą, nieopodal Wawelu, a także wizyty u Smoka Wawelskiego :)
Na Wawelu dzieci zwiedziły dziedziniec Zamku Królewskiego, a następnie udały się Drogą Królewską wiodącą ul. Kanoniczą i Grodzką na Rynek. Na Rynku obejrzały Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza i kościół Mariacki. Wysłuchały też hejnału granego z wieży kościoła Mariackiego na cztery strony świata. Następnie grupa udała się ul. Floriańską do Bramy Floriańskiej i Barbakanu.
Druga część wycieczki była poświęcona warsztatom w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Misją twórców Centrum Nauki i Zmysłów jest "inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazywanie, jak ważna jest akceptacja różnorodności". W pierwszej części warsztatów dzieci obejrzały eksperymenty prezentujące zastosowanie światła w życiu codziennym. Następnie dzieci wzięły udział w eksperymentach z ciemnością, aby bezpośrednio doświadczyć interakcji ze światem z perspektywy osoby niewidomej - w warunkach wymagających użycia zmysłów innych niż wzrok - dotyku, zapachu, równowagi. Dzieci dowiedziały się także, jak pomóc niepełnosprawnej osobie proszącej o pomoc.
Zapraszamy do galerii :)
1 czerwca uczniowie klas II, III a i III b odwiedzili Jaskinię Raj i Park Etnograficzny w Tokarni.
Uczniowie zwiedzili ekspozycję prezentującą warunki życia ludności wiejskiej, wykonywane zawody i architekturę regionu świętokrzyskiego w XIX w. i na przełomie XIX-XX w.
Dzieci wzięły także udział w zabawach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka na terenie skansenu.
W Jaskini Raj dzieci obejrzały imponujące formy krasowe, dowiedziały się jak powstają i wysłuchały historii odkrycia jaskini w latach 60. XX w.
Na zakończenie dzieci złożyły także krótką wizytę w rezerwacie geologicznym Kadzielnia.
Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie - p. Marianna Brzezińska, p. Monika Chamera i p Małgorzata Nietrzpiel.
Dzień Rodziny w przedszkolu rozpoczęliśmy kolorowym pochodem potem dzieci zaprezentowały piosenki i taniec swoim ukochanym rodzicom oraz wręczyły im pachnące prezenty. Następnie DJ Kubuś zaprosił dzieci i rodziców do wspólnych zabaw. Dzień ten przyniósł wiele radości oraz niezapomnianych chwil.
Serdecznie dziękujemy za oprawę muzyczną i zabawy prowadzone przez DJ Kubuś, OSP Sosnówka za bezpieczny pochód, Czerwonym Szpilkom za przepyszny popcorn i wartę cukrową. Szczególne podziękowania ślemy naszym kochanym rodzicom za poczęstunek, kolorowe stroje oraz wspólną zabawę.
Powered by aSc EduPage