• "Świętokrzyskie miodem płynące" - e-Obywatel Świata

Zajęcia są realizowane w ramach projektu "eObywatel Świata"

Pszczoły intrygowały człowieka od najdawniejszych czasów. Wśród cywilizacji starożytnych pozyskiwanie produktów pszczelich stanowiło ważną rolę gospodarczą, mając również niebagatelne znaczenie ze względu na ich późniejsze przeznaczenie lecznicze i rytualne.Najstarsza znana cywilizacja Starożytnego Egiptu oddawała pszczołom szczególny kult. Wizerunek pszczoły był atrybutem faraonów, władca był tytułowany Księciem Pszczół. Po połączeniu Dolnego i Górnego Egiptu nowi władcy posługiwali się symbolem zjednoczenia: pszczołą i turzycą.  Pszczoły uważano za istoty solarne, tj. wywodzące się ze sfer nieba, od istot boskich i świata nadprzyrodzonego.

Zapraszamy do albumu dokumentującego działania z projektu:

Cele projektu:

-  Przybliżenie wiedzy na temat życia pszczoły miodnej i dzikich pszczołowatych.
          · Poznanie znaczenia pszczołowatych dla przyrody i człowieka (zapylanie).
          · Zaznajomienie dzieci z produktami pszczelimi (miód, wosk, propolis itp.).
          · Edukowanie, w jaki sposób możemy pomagać pszczołowatym.
          · Wyjaśnianie przyczyn masowego wymierania pszczół.

Cele szczegółowe

- pogłębianie i utrwalanie wiedzy przyrodniczej;

- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań ;

- kształcenie umiejętności dostrzegania użyteczności wiedzy w życiu codziennym

- kształcenie umiejętności współpracy i krzewienie postaw prospołecznych i prozdrowotnych

- rozwijanie umiejętności realizowania własnych pomysłów,

- nabywanie umiejętności interpretowania pozyskanych samodzielnie informacji,

- ukazywanie wzorców właściwego zachowania,

- kształcenie umiejętności empatycznego współdziałania w grupie,

- wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za wspólną pracę,

- rozwijanie umiejętności przygotowania i przeprowadzenia publicznej prezentacji projekt

Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu

1.Poznawanie budowy ciała pszczoły oraz podziału obowiązków w ulu i ról, jakie pełnią pszczoły podczas swojego życia.

2. Rola pszczoły w życiu człowieka. Proces zapylania roślin. – prezentacja multimedialna

3. "W blasku woskowych świec” - zajęcia praktyczno – techniczne. Nauka zwijania świec z wosku pszczelego. Rzeźbienie w wosku – wykonywanie pszczółek z naturalnych elementów i wosku. Odlewanie z wosku ozdób bożonarodzeniowych.

4 „Pszczela apteczka” – zastosowanie w profilaktyce i lecznictwie miodu, propolisu, mleczka pszczelego, pyłku kwiatowego, jadu i wosku jako samodzielnych specyfików ( prezentacja multimedialna)

5. Rośliny miododajne w naszej okolicy – wyjście na spacer w poszukiwaniu kwitnących roślin. Robienie zdjęć, odszukiwanie nazw gatunkowych z wykorzystaniem różnorodnych źródeł informacji.  (zielnik – pszczelnik, czyli zbiór roślin miododajnych z kalendarzem kwitnienia)

6.Wizyta w pasiece – (wykonanie modelu ula i przyrządy wykorzystywane w pracy pszczelarza, wywiad )

7. Hepening, -podsumowanie projektu :

- 100 pytań, do…”, czyli opowiedz mi o swojej pasji  spotkanie  z pszczelarzem

-prezentacja wykonanych dotychczas prac ( model ula, rzeźby z wosku, pszczelo zielnik ,prezentacje multimedialne)

- Degustacja produktów pszczelarskich i miodu,

- Rewia mody pszczelarskiej