• ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

• Dla Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Rudkach - 1 września 2022r

Msza św. o godz. 8.00 w Kościele parafialnym w Rudkach.

O godz. 9.00 - Inauguracja Nowego Roku Szkolnego na placu szkolnym ( w razie niepogody w sali gimnastycznej).

• o godz.10.30 - spotkanie z wychowankami przedszkola na placu przedszkolnym (w razie niepogody w sali gimnastycznej Przedszkola.

• Po oficjalnym otwarciu roku szkolnego spotkania z wychowawcami w salach.

• 83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

• 1 września 2022 roku obchodzić będziemy 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

II wojna światowa rozpoczęła się od niemieckiego ataku na polską placówkę na Westerplatte. Wtedy też dla Polski rozpoczęła się wojna obronna. Polacy do 6 października stawiali opór wobec niemieckiej i radzieckiej agresji. Mimo iż kampania wrześniowa zakończyła się klęską Polski, to punktowo polskie oddziały potrafiły zadać Niemcom dotkliwe straty. Jednak bez pomocy sojuszników Polska nie miała szans w walce z dwoma mocarstwami. Francja i Wielka Brytania, mimo złożonych Polsce gwarancji bezpieczeństwa i oficjalnego wypowiedzenia Niemcom wojny 3 września, nie rozpoczęły działań wojennych.

Ta wojna rozpoczęła się w piątek o godzinie 4:45 atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę. Była to realizacja „Fall Weiss” czyli „Planu Białego”. Jego celem było zajęcie przez Niemcy terytorium Polski i uzyskanie „Przestrzeni życiowej na Wschodzie” czyli tzw. Lebensraum. W jego myśl wojska niemieckie przy użyciu wszelkich sił i środków miały zaatakować Polskę z kilku stron. Niekorzystne rozłożenie granicy polsko-niemieckiej sprzyjało realizacji tego planu. Niemcy zakładali jednoczesny atak z Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich oraz terenów niemieckiego Śląska i Moraw.

Pierwsze strzały w tej wojnie miały miejsce na Westerplatte, gdzie stacjonowała polska Wojskowa Składnica Tranzytowa. We wrześniu 1939 roku składnicy strzegło 182 żołnierzy, w tym 5 oficerów i lekarz (inne źródła podają 205–210 żołnierzy tym ponad 70 podoficerów). Ich dowódcą był major Henryk Sucharski a jego zastępcą kapitan Franciszek Dąbrowski. Niektórzy historycy przyjmują, że wydarzeniem, które rozpoczęło II wojnę światową był nalot na miasto Wieluń. Miało to nastąpić kilka minut przed atakiem na Westerplatte. Nie ma jednak w tej sprawie jednomyślności.

Warto wspomnieć, że bardzo ważnym czynnikiem, który przyspieszył wybuch wojny było podpisanie paktu o nieagresji między Niemcami a ZSRS, powszechnie znany jako pakt Ribbentrop – Mołotow. Istotny był dołączony do niego tajny protokół. W drugim punkcie odnosił się do Polski. Punkt ten głosił, że „na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRS będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu”. Oznaczało to, że Polska miała teraz dwóch wrogów. Konsekwencją tego porozumienia było przystąpienie do wojny przeciwko Polsce sowieckiej Armii Czerwonej.

Największą bitwą kampanii wrześniowej była bitwa nad Bzurą. Została stoczona między siłami armii "Poznań" i "Pomorze" z niemiecką 8 i 10 Armią. Wojskami polskimi dowodził gen. Tadeusz Kutrzeba. Ostatnim starciem wojny obronnej była bitwa pod Kockiem, gdzie w dniach 2-6 października walczyła Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" dowodzona przez generała Franciszka Kleeberga.

Rozpoczął się długi okres okupacji niemieckiej i sowieckiej. Najtragiczniejszy okres w dziejach naszej Ojczyzny.

P. Stelmaszczyk

Grafika: https://mckmilanowek.pl/wp-content/uploads/2022/08/20220829_83_II_WS-1-1-e1661842022719.jpg

• SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W SEKCJI JAPOŃSKICH SZTUK WALKI DOJO MAJO

• W Otwartych Mistrzostwach Polski IMAF w Sztukach Walki, które odbyły się 4 i 5 czerwca 2022 r. w Paniówkach w gm. Gierałtowice w powiecie gliwickim, wzięli udział także nasi uczniowie - Zuzanna Lech, Kacper Boroń i Izabela Paluch. W zawodach 190 uczestników z 21 klubów zmagało się w 64 konkurencjach tj. Ju Jitsu, Kenjutsu, Kobudo, Karate i Kickboxing.

W pierwszym dniu zawodów udział wzięła 18-to osobowa reprezentacja Sekcji Japońskich Sztuk Walki DOJO MAJO działającej przy Stowarzyszeniu Aktywni i Zdrowi NOVUM z Nowej Słupi. Sekcja swoje zajęcia prowadzi od 2016 roku i od początku istnienia bierze udział w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej.

Tym razem zawodnicy startujący na Mistrzostwach ćwiczący w Nowej Słupi zdobyli 17 medali: 6 złotych, 4 srebrne i 7 brązowych co w końcowej klasyfikacji Mistrzostw zapewniło Sekcji DOJO MAJO 3 miejsce na 21 startujących Klubów.

Na co dzień Sekcja prowadzi zajęcia w dyscyplinach Kobudo, JuJitsu i Kenjutsu i w takich konkurencjach wystartowali zawodnicy reprezentujący Nową Słupię.\
            Spośród 60 zawodników którzy trenują pod okiem sensei Mariusza DĄBKA (2DAN Kobudo, 1 DAN JuJitsu) na Mistrzostwa Polski zakwalifikowało się 17 osób, a wśród nich także nasi uczniowie - Kacper Boroń (Kobudo) i Zuzanna Lech (Kobudo, Sport Kenjutsu).

- W konkurencji KOBUDO z Sekcji DOJO MAJO wystartowało 11 zawodników, a na podium stanęli nasi uczniowie - Kacper i Zuzanna wraz z koleżanką Mają Salą, absolwentką naszej szkoły zajmując I miejsce w konkurencji KOBUDO z Sekcji DOJO MAJO jako drużyna.
            - W konkurencji
            JU JITSU GRAPPLING wystartowało 7 zawodników, a na podiium stanęła m.in. Izabela Paluch zajmując pierwsze miejsce w Sekcji DOJO MAJO.

GRATULUJEMY SERDECZNIE NASZYM UCZNIOM
            I ŻYCZYM IM DALSZYCH SUKCESÓW SPORTOWYCH!!!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i fotorelacją na stronie Miasta i Gminy Nowa Słupia: https://www.nowaslupia.pl/aktualnosci/5055