Nasza szkoła ponownie wzięła udział w akcji Żonkile, która ma upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń. Hasłem tegorocznych obchodów była „Miłość”.
W akcji udział wzięły klasy 4-8.
Klasa czwarta (wychowawca p. Bożena Jop) zrealizowała scenariusz lekcji wokół filmu autorstwa Hi-Story „Będę pisać”. Celami tych zajęć było poznanie podstawowych informacji na temat II wojny światowej, zdobycie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim oraz poszerzenie przestrzeni do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Klasy piąta (wychowawca p. Agnieszka Cedzyńska), szósta (wychowawca p. Wiesława Lasota), obie siódme (wychowawcy p. Agnieszka Jankowska i p. Przemysław Stelmaszczyk) oraz obie klasy ósme (wychowawcy p. Aneta Kluzek i p. Marzena Kozłowska) realizowały na zajęciach scenariusz związany z opowiadaniem Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”. Marcin Szczygielski, autor m.in. "Arki Czasu" stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Celami tych zajęć było: pogłębianie wiedzy na temat II wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do Zagłady. Budowanie pamięci o Żydach i Żydówkach w Polsce oraz zwiększanie świadomości na temat mechanizmu wykluczenia.
Szkolny koordynator Akcji Żonkile serdecznie dziękuje Dyrekcji Szkoły oraz nauczycielom wychowawcom za pomoc w realizacji akcji. Największe podziękowania należą się uczniom, którzy w sposób poważny i odpowiedzialny podeszli do omawianych, trudnych zagadnień.
Również szkoła jako instytucja otrzymała podziękowanie za udział w akcji Żonkile 2022.
„Szanowni Państwo,
W imieniu całego Zespołu dziękujemy, że włączyliście się w akcję Żonkile upamiętniającą rocznicę powstania w getcie warszawskim. Do tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczba szkół, bibliotek i instytucji kultury, było Was ponad sześć tysięcy! To dzięki Wam każdego roku 19 kwietnia udowadniamy, że Łączy Nas Pamięć!
Zespół Muzeum POLIN”.
Swoje podziękowania przesłał również Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
pan Zygmunt Stępiński. (wersja pdf: Podziekowania_od_dyrektora_Muzeum_POLIN.pdf)
Grafiki: https://www.polin.pl/pl
P. Stelmaszczyk