Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursach Bożonarodzeniowych organizowanych przez GOKSiT w Rudkach. Poniżej zamieszczamy regulaminy oraz karty zgłoszenia:
REGULAMIN-bozonarodzeniowa_kartka.pdf
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursach Bożonarodzeniowych organizowanych przez GOKSiT w Rudkach. Poniżej zamieszczamy regulaminy oraz karty zgłoszenia:
REGULAMIN-bozonarodzeniowa_kartka.pdf
Bardzo miło nam jest poinformować, iż Uczniowie Naszej Szkoły stanęli na podium zawodów Pucharu Europy w Sztukach Walk organizowanych przez IMAF RUMUNIA, które miały miejsce w Rumuni. W swoich kategoriach miejsca zajęli:
I miejsce:
LECH Zuzanna
III miejsce:
BOROŃ Kacper
Serdeczne Gratulacje dla zwycięzców oraz życzymy dalszych sukcesów . Brawo !!!!
Źródło: https://rafalwitek.blogspot.com/search?updated-max=2017-02-11T12:59:00-08:00&max-results=10
Tegoroczne mikołajki uczniowie zorganizowali w zespołach klasowych wymieniając się słodyczami i innymi podarkami.
W klasie V dzieci wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Cedzyńską urządziły słodki poczęstunek.
Zapraszamy do fotorelacji :)
Od 1986 roku z inicjatywy ONZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Praca, którą wykonują wolontariusze za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Na tym polega działalność Szkolnego Koła Wolontariatu, które działa w naszej szkole od 2018 roku.
18 wolontariuszy z klasy VIIIa i VIIIb poświęca swój czas i włącza się w różne akcje charytatywne, niosąc pomoc innym. Sprawozdania z poprzednich lat działalności i z poszczególnych akcji charytatywnych można znaleźć w zakładce: O SZKOLE: Szkolne Koło Wolontariatu.
23 listopada 2021 r. Kuratorium Oświaty w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach zorganizowało konferencję i warsztaty "Świętokrzyskie (jeszcze bardziej) dwujęzyczne”.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 26 szkół, w tym szkół prowadzących oddziały dwujęzyczne oraz szkół zainteresowanych otwarciem takich oddziałów.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem przedstawicieli pięciu szkół, które już prowadzą oddziały dwujęzyczne i mogły przekazać wskazówki innym zainteresowanym. Pani Dyrektor Alina Cieśla znalazła się wśród prelegentów i przedstawiła informacje na temat oddziałów dwujęzycznych działających w naszej szkole. Szkołę reprezentowała także Magdalena Mazur-Młynarczyk - nauczyciel j. angielskiego.
Podsumowując, oddziały dwujęzyczne są doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych i międzyprzedmiotowych uczniów. Nauczyciele i dyrektorzy szkół z dwujęzycznością zdecydowanie wskazują na korzystny wpływ takich zajęć zarówno dla dzieci osiągających wyższe wyniki w nauce języka obcego, jak i dzieci doświadczających trudności. Zwiększona ilość zajęć z języka angielskiego w oddziałach dwujęzycznych (w klasach VII i VIII - po 5 godzin tygodniowo) umożliwia "zanurzenie" młodzieży w języku obcym i pozwala przełamać bariery językowe.
Szczegółowe sprawozdanie jest dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Nowa galeria Pokochaj Pluszowego Misia razem z Przedszkolakami została dodana do albumu fotograficznego
26 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia.
Adres: office.com
Dla wszystkich naszych uczniów i nauczycieli mamy bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft Offce 365 w wersji online. Jest on dostępny bez instalacji, za pomocą przeglądarki internetowej i pracuje w tzw. chmurze. Nie wymaga żadnych opłat i jest w pełni legalny.
Zawiera wiele narzędzi do tworzenia dokumentów i ich wymiany online.
Dostępne jest m. in. narzędzie Microsoft Teams – umożliwiające klasom współpracę i komunikację online. Zainstalujcie ją ze swoim nauczycielem - rodzicami na komputerze. W razie problemów proszę o kontakt z Administratorem - p. Sylwestrem Spelakiem email: es.spelak@gmail.com
Wszyscy nauczyciele już są zalogowani
Aby uczniowie mogli uzyskać dostęp, wychowawcy prześlą WAM (dotyczy to klas IV- VIII) nazwę użytkownika i hasło. Na razie tylko te klasy będą korzystać z tego pakietu.
Uwaga!
Pomoc – wprowadzenie w formie krótkiej prezentacji:
https://bigdata-etl.com/pl/jak-zainstalowac-microsoft-teams-na-windows-7-lub-windows-10/
W imieniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowej Słupi, poniżej udostępniamy link do strony facebookowej
w celu ułatwienia kontaktu, obserwowanie działań, a także pomoc z różnego rodzaju problemami.
https://www.facebook.com/MRMNowaSlupia/
W ramach "Laboratoriów Przyszłości " nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. złotych na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W naszej szkole realizowany był projekt „BohaterON”. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Na początku uczniowie klas biorących udział w projekcie dowiedzieli się o akcji BohaterON a nauczyciele wyjaśnili, dlaczego uczniowie biorą w niej udział i wskazali pod jakim adresem znajduje się strona internetowa projektu.
Zadania projektowe realizowane były w dwóch grupach. W klasie V i klasie VI tytułem zadania był „Mały” roznosiciel nadziei”. Uczniowie wysłuchali słuchowiska radiowego i poznali historię Pana Stanisława. Przenieśli się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byli świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Posłuchali o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonali się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń. Później odpowiadali na pytania:
Następnie uczniowie wspólnie z całą klasą zastanawiali się jakie emocje/uczucia, towarzyszyły głównemu bohaterowi w każdym z wydarzeń oraz wypełniali tabelę emocji.
Wynik pracy uczniów można zobaczyć na wystawkach na korytarzu szkolnym.
Drugą grupą klas zaangażowaną w projekt były klasy VII i klasy VIII. Tytuł zadania dla tych klas to „Co za historia”.
Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Odpowiedzi na te pytania mięli uzyskać uczniowie po realizacji swojego zadania.
Po obejrzeniu odcinka programu „Co za historia” - Powstanie Warszawskie, uczniowie podzieleni na grupy wybrali jedno z zagadnień:
Następnie każda z grup miała za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wybranego
zagadnienia.
Efekty pracy poszczególnych zespołów również można zobaczyć na wystawkach na korytarzu szkolnym.
Szkolny koordynator projektu serdecznie dziękuje wszystkim uczniom zaangażowanym w zajęcia projektowe i gratuluje zdobycia nowych wiadomości oraz nabytych umiejętności. Dziękuję także nauczycielom, wychowawcom klas za pomoc w realizacji projektu.
Przy pisaniu tekstu korzystałem z informacji zawartych w scenariuszach zajęć oraz ze strony internetowej https://bohateron.pl/
P. Stelmaszczyk
Zmiany w Statucie Szkoły Podstawowej.
Zmiany dotyczą form oceniania w klasach I- III - § 68 oraz zasad dokumentowania zachowania uczniów klas IV -VIII w dzienniku elektronicznym § 70
Proszę o zapoznanie się
Statut-Szkoły Podstawowej -_ujednolicony - listopad_2021_r..pdf
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. W tym dniu przypominaliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Święto Bajkowej Postaci to jedno z działań wynikających z realizacji projektu edukacyjnego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury'', który bardzo skrupulatnie i z zapałem realizujemy w naszym przedszkolu.
W środę 10 listopada 2021 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor Aliny Cieśli, Pani Wicedyrektor Bożeny Jop, rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego zostali oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Rudkach.
O godz. 11.11 odświętnie ubrane maluchy odśpiewały wspólnie z gośćmi hymn państwowy, a następnie zaprezentowały program artystyczny. Kolejnym punktem programu było złożenie ślubowania i przyjęcie na siebie obowiązków ucznia. Tradycyjnie pani Dyrektor poprowadziła uroczysty akt pasowania. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i prezentów ufundowanych przez rodziców uczniów.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
Marianna Brzezińska
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Niepodległość, którą utraciła w 1795 roku.
W obecnym roku będziemy świętować 103 rocznicę jej odzyskania. Dlatego, jak co roku przekazujemy wam najważniejsze informacje na ten temat.
Na zdjęciu: Oddział POW w miejscowości Siennica. Członkowie tej konspiracyjnej organizacji po uzyskaniu niepodległości przez Polskę stali się kadrą dla odradzającego się Wojska Polskiego, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Zaborcami Polski były następujące kraje: Rosja, Austria i Prusy. Przez kolejne 123 lata Polacy walczyli o odzyskanie suwerenności. Już w 1794 roku Tadeusz Kościuszko stanął na czele powstania nazywanego również insurekcją kościuszkowską. Polacy podjęli czyn powstańczy jeszcze w 1830 roku (Powstanie listopadowe) i 1863 roku (Powstanie styczniowe). Nie przyniosły one wolności, ale cały świat słyszał o determinacji Polaków, oraz wielkości poświęceń dla jej zdobycia. Aktywnie Polacy działali w czasie I wojny światowej. Szeroką akcję dyplomatyczną prowadzili Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Legiony Polskie stworzył Józef Piłsudski i został ich Naczelnikiem. Ważnym momentem było orędzie prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona, który w 13 punkcie tego orędzia odniósł się do sprawy polskiej mówiąc:
„Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą. Integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”
Na obrazie: Rozbrajanie Niemców przed Główną Komendą na placu Saskim w Warszawie, obraz Stanisława Bagieńskiego, fot. Muzeum Wojska Polskiego - obraz olejny namalowany przez polskeigo malarza i ilustratora Stanisława Bagińskiego.
Tym razem i Polakom dopisało szczęście, gdyż klęska Niemiec i Austro-Węgier w I wojnie światowej przy jednoczesnym przewrocie bolszewickim w Rosji pozwoliły Polsce odzyskać niepodległość.
Budowa tej niepodległości nie była łatwa i prosta. Rzeczpospolita Polska nie miała swoich granic, musiano więc zbrojnie o nie walczyć. Nie miała swoich władz, swoich praw i dokumentów oraz swojej gospodarki. Wszystko to musiano wypracować wysiłkiem całego narodu. Mimo tych trudności II Rzeczpospolita była krajem stabilnym, w którym ważnym słowem było słowo PATRIOTYZM.
My też możemy pokazać swój patriotyzm. Otóż tradycją szkoły staje się udział w akcji "Szkoła do hymnu". Informacja znajduje się na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału wszystkie klasy.
W ten sposób możemy wszyscy włączyć się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
Źródło grafik: https://www.nowaera.pl/100latniepodlegla
P. Stelmaszczyk
Nowa galeria Podziękowania Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została dodana do albumu fotograficznego
Harmonogram spotkań z rodzicami w listopadzie w formie konsultacji:
Powered by aSc EduPage