W związku z przybywającymi uczniami do naszej szkoły i wynikającymi potrzebami, kontynuujemy pomoc dla Ukrainy.Szczególnie potrzebna jest odzież dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym od 7 do 14 lat w tym buty, odzież sportowa, tornistry, piórniki i przybory szkolne oraz inne artykuły higieny osobistej.
POMOC DLA UKRAINY!
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 11 marca 2022 r.1dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 11 marca 2022 r.1dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195)
Wytyczne_przeciwepidemiczne_Glownego_Inspektora_Sanitarnego_z_dnia_11_marca_2022_r_dla_przedszko.pdf
Proszę o zapoznanie sie z nowymi wytycznymi dla przedszkola i oddziałow przedszkolnych.
MITY WCIĄŻ ŻYWE - PREZENTACJE KLASY V
Nowa galeria MITY WCIĄŻ ŻYWE - PREZENTACJE KLASY V została dodana do albumu fotograficznego
6W klasie 5, w ramach edukacji czytelniczej oraz integracji w zespole, uczniowie przygotowali prezentacje grupowe pod hasłem "Mity wiecznie żywe". Projekt "Od skrzydeł Ikara do promu kosmicznego" polegał na przedstawieniu graficznym historii rozwoju lotnictwa i podróży od starożytności do współczesności. Piątoklasiści z zaangażowaniem włączyli się do pracy, pomagając sobie nawzajem, czego efektem są powstałe prace.
Uczniowie zgodnie podkreślali, że taka forma pracy na lekcji pomaga o wiele lepiej utwalić wiadomości i przyswoić nową wiedzę.A. Cedzyńska
OTWARTA LEKCJA DWUJĘZYCZNA W KLASIE VI
Nowa galeria LEKCJA DWUJĘZYCZNA W KLASIE VI została dodana do albumu fotograficznego
5W dniu 4 marca 2022 roku odbyła się otwarta dwujęzyczna lekcja geografii i biologii dla uczniów i rodziców klasy VI. Zajęcia z tych przedmiotów zostały przeprowadzone w języku angielskim i polskim przez Panią Marzenę Kozłowska (nauczyciela języka angielskiego i geografii) oraz Panią Agnieszkę Jankowską (nauczyciela języka angielskiego i biologii) w ramach przygotowania uczniów do oddziałów dwujęzycznych dla klasy VII w nowym roku szkolnym 2022/2023.
Na zajęciach omawiano tematykę związaną z ochroną środowiska, a w szczególności obszarów wilgotnych lasów równikowych w Amazonii. Uczniowie uzyskali informacje na temat położenia, klimatu, pięter roślinności, flory i fauny na terenie Amazonii. Poznali także konsekwencje wycinania wilgotnych lasów równikowych oraz zastanawiali się jak mogą chronić naszą planetę każdego dnia. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę na zajęciach, chętnie współpracowali w grupach i zadawali ciekawe pytania. Lekcja odbywała się w dwóch językach, co nie przeszkodziło uczniom zrozumieć poruszany temat zajęć i zagadnienia z podstawy programowej z geografii i biologii. Na lekcji pracowano metodą CLIL polegającej na integrowaniu treści przedmiotowych i językowych.
M. Kozłowska
LEKTURY SĄ OK - PRACE UCZNIÓW
LEKTURY SĄ OK - Takie hasło przyświecało działaniom uczniów z klas VII I VIII pracującym z obowiązkowymi lekturami szkolnymi. Uczniowie poprzez samodzielne dodatkowe działania próbowali przełamać niechęć do czytania - przygotowywali materiały, które miały na celu przybliżenie tematyki lektur oraz utrwalenie najważniejszych wiadomości. Poprzez udostępnienie materiałów zawartych w przygotowanych prezentacjach i lapbookach uczniowie mają możliwość wymieniać się swoimi pracami.
W ramach naszych działań powstały prezentacje multimedialne na temat MITOLOGII oraz lapbooki powtórkowe do “Quo Vadis” H. Sienkiewicza i “Opowieści wigilijnej” K. Dickensa.
Cel ogólny naszych działań to:
Przybliżenie problematyki obowiązkowych lektur szkolnych
oraz cele szczegółowe:
1. Rozwijanie kompetencji kluczowych.
2. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez aktywny udział w zadaniach.
3. Pogłębienie wiedzy o języku polskim.
4.Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami TIK.
Działania skierowane zostały do wszystkich chętnych uczniów, najlepsze prace nagrodzono bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego I zostaną wyeksponowane w sali polonistycznej.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami i plakatami uczniów na temat lektur szkolnych w formie prezentacji i zdjęć:
Bogowie_greccy_-_prezentacja_2022.pdf
Mitologia_grecka_-_prezentacja_1-_2022.pdf
Mitologia_grecka_-_prezentacja_2_-_2022.pdf
W. Lasota
1
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
12DZIECI DZIECIOM - SOLIDARNI Z UKRAINĄ
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
BAL NAD BALE W KARNAWALE
Nowa galeria BAL NAD BALE W KARNAWALE została dodana do albumu fotograficznego
2823 lutego w naszym Przedszkolu odbył się bal karnawałowy. To był cudowny czas zabawy przy muzyce z ulubioną maskotką. Dziękujemy rodzicom za udekorowanie przedszkola i przygotowanie smacznego poczęstunku dla dzieciaków. Dziękujemy Misiowi za wspólne pląsy.
Zapraszamy do fotorelacji.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ustanowił Prezydent Rzeczypospolitej pan Lech Kaczyński, a obchodzimy je od 2011 roku.
Wobec panujących obostrzeń nie możemy wspólnie, podczas apelu uhonorować bohaterów walki o wolną i niezawisłą Polskę. Zróbmy to symbolicznie na zajęciach z wychowawcą.
Data tego święta nie jest przypadkowa. To właśnie 1 marca 1950 roku wykonano wyrok śmierci na Łukaszu Cieplińskim i jego najbliższych współpracownikach. Łukasz Ciepliński był prezesem IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Była to jedna z organizacji antykomunistycznych działających na terenie Polski, po przejęciu w niej władzy przez partię komunistyczną wspieraną przez komunistyczny Związek Sowiecki. Organizacja ta zrzeszała głównie byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy stali się głównymi wrogami „nowej” prosowieckiej władzy. Żołnierze ci, nie chcąc złamać złożonej przysięgi, walki o Polskę niepodległą, uznali, że okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką. Uważali, że nie zostali zwolnieni ze swojej przysięgi i nadal powinni walczyć. Władze komunistyczne nazywały ich „bandytami” i w kolejnych latach starały się, aby Polacy o tych żołnierzach zapomnieli, jako o żołnierzach wyklętych. Od tej pory stali się Żołnierzami Wyklętymi.
Tragizm tej sytuacji wynikał także z tego, że to przedstawiciele tzw. Wielkiej Trójki „sprzedały” Polskę podczas konferencji w Jałcie. To przywódcy USA (Franklin Delano Roosevelt), Wielkiej Brytanii (Winston Churchill) i ZSRS (Józef Stalin) uznali, że po zakończeniu wojny Polska miała stać się częścią sowieckiego imperium. Zaś nieświadomi tych decyzji żołnierze konspiracyjnej Armii Krajowej nadal wypełniali swoją przysięgę o walce o wolną Polskę. Nawet kiedy II wojna światowa się zakończyła, oni nadal walczyli, tym razem z sowieckim okupantem. Są więc dla naszego pokolenia Żołnierzami Niezłomnymi. Pamiętajmy więc o: Marianie Bernaciaku ps. „Zapora”, Franciszku Jaskulskim ps. „Zagończyk”, Henryku Flame ps. „Bartek”, Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka” czy walczącym aż do 1963 roku Józefie Franczaku ps. „Lalek”. Bohaterami tamtego strasznego okresu byli też Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, Witold Pilecki ps. „Witold”. Pamiętajmy o wielu bezimiennych bohaterach i 1 marca 2022 roku oddajmy im hołd.
Uczniowie naszej szkoły pamiętają o bohaterach tamtych tragicznych czasów.
Cześć ich pamięci!
P. Stelmaszczyk
14Zapraszamy do wspomnienia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2020 r.
BEZPIECZEŃTWO DZIECI W SZKOLE
Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie powrócili do zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji.
List wiceminister Marzeny Machałek do rodziców i opiekunów
– Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka – napisała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek w liście skierowanym do rodziców i opiekunów.
W tekście wiceminister zaznaczyła, że pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem to metody minimalizowania nie tyko zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych – Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej oraz ograniczają nieobecności w szkole – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
Sekretarz Stanu w MEiN wskazała również na zmianę w podejściu do walki z COVID-19 polegającą na wprowadzeniu w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza.
List_do_rodzicow_i_opiekunow(1).docx
Procedury_postepowania_w_Zespole_Szkol_w_Rudkach_podczas_pandemii_COVID_19_-_wrzesien_2021-_akt.docx
Karnawał trwa...
Nowa galeria Klasowe bale karnawałowe została dodana do albumu fotograficznego
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze w tym tygodniu odbywają się klasowe bale karnawałowe. Pomimo tego, że dzieci spędzają czas tylko w klasowym towarzystwie, wspólne zabawy dostarczają wielu niesamowitych wrażeń i są doskonałą okazją do integracji grup.
WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU
Nowa galeria WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU została dodana do albumu fotograficznego
1Walentynki to święto zakochanych, ale nie tylko. Ten szczególny dzień dla przedszkolaków był świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Nie zabrakło zabaw, konkursów i tańców min. quizu ze znajomości bajkowych par, puzzli z serduszkami oraz zabaw ruchowych.
Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się, że Walentynki to nie tylko serduszka czy czerwone pluszaki. Tym, co naprawdę się liczy, jest życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
„O mowo polska, ty ziele rodzime,
Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;
Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona”.
Stanisław Wyspiański, „O mowo polska”
27 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To już za 4 dni.
W związku z powyższym nauczyciele poloniści wspierani przez Dyrekcję, Samorząd Uczniowski i wychowawców klas proponują uczczenie tego dnia działaniami podkreślającymi rangę języka ojczystego.
O szczegółach poinformują zainteresowanych uczniów osobiście nauczyciele I wychowawcy w poniedziałek.
Proponowane działania w formie konkursów:
1. Ortograficzna corrida, czyli wojna z “bykami”
- konkurs ortograficzny dla klas IV- VI
- konkurs ortograficzny dla klas VII- VIII
2. Promocja (pochwała) języka ojczystego - forma dowolna (wiersz - rymowanka, plakat, hasło, itp.)
Uwaga: Na wykonanie prac czas do końca tygodnia.
3. Sprawny język - Ułóż wypowiedź, w której każdy następny wyraz rozpoczyna się kolejną literą alfabetu
Uwaga: wypowiedż powinna stanowić spójną i logiczną całość. Prace oddajemy polonistom do czwartku.
4. Literacki quiz walentynkowy - Czy znasz najsłynniejsze pary ze szkolnych lektur? Sprawdź się w naszym dorocznym quizie walentynkowym!
Zapraszamy wszystkich, którym dbałość o język ojczysty nie jest obojętna.
A. Cedzyńska
B. Jop
W. Lasota
Samorząd Uczniowski
Rekrutacja do klas dwujęzycznych na rok szkolny 2022/2023
W dniu 17 lutego 2022 r. o godz.15.00 odbędzie się zebranie z rodziacami kl. VI na platformie Teams. Zapraszamy!
Szczegóły organizacji spotkania u wychowawcy klasy.
Zapraszam do zapoznania się z harmonogramem rekrutacji do klas dwujęzycznych. Przypominamy, iż rekrutacja dotyczy obecnej klasy VI-ej.
Regulamin_Rekrutacji_SP_Rudki_2022-2023.pdf
Informacje o dwujęzyczności przedstawione uczniom i rodzicom podczas spotkania 17 lutego 2022 r.:
O_dwujezycznosci_-_Informacje_dla_uczniow_i_rodzicow.pdf
BohaterON – Podziękowania.
W listopadzie 2021 roku w naszej szkole realizowany był projekt „BohaterON”, upamiętniający 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W poniedziałek szkoła otrzymała od organizatora projektu dyplom wraz z podziękowaniami za „pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia”. Szczególne podziękowania należą się uczniom klas V – VIII za zaangażowanie się w ten projekt i za wykonane prace.
P. Stelmaszczyk
OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO THE BIG CHALLENGE
Zapraszamy Uczniów klas IV - VIII do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego The Big Challenge.
Konkurs jest organizowany na przełomie marca i kwietnia każdego roku.
Uczniowie mogą przystąpić do testu na poziomie swojej klasy:
Klasa IV i V - Poziom A1 - Level 1
Klasa VI - Poziom A1+ - Level 2
Klasa VII - Poziom A2 - Level 3
Klasa VIII - Poziom A2+ - Level 4
Testy obejmują zadania z rozumienia tekstów pisanych i czytanych, funkcje i środki językowe, znajomość kultury krajów anglojęzycznych.
Testy z ubiegłorocznych edycji:
https://www.thebigchallenge.com/pl/annales-online/
Regulamin: https://www.thebigchallenge.com/pl/rules-online/
Chętnych prosimy o skontaktowanie się z nauczycielami języka angielskiego.Szkolny Klub Europejski
Konkurs plastyczny dla uczniów kl. 0-VIII
XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”
Zapraszamy do udziału!
III SZKOLNY KONKURS NA WALENTYNKĘ W JĘZYKU NIEMIECKIM
Drodzy Uczniowie,
W ostatnich dekadach dzień św. Walentego stał się bardzo popularny także w krajach niemieckojęzycznych. Ludzie obdarowują się kartkami walentynkowymi, słodyczami i kwiatami. Pierniki w kształcie serca są najbardziej popularne w dniu św. Walentego. Dość nietypowym symbolem tego święta w Niemczech są... świnki wspinające się po drabinie na serce z czterolistną koniczyną w pyszczku... Z pewnością odrobina szczęścia pomaga w miłości! ;)Zapraszamy Was do udziału w III edycji Szkolnego Konkursu na Walentynkę w Języku Niemieckim!
Konkurs jest dedykowany przede wszystkim uczniom klas VII i VIII, ale zachęcamy też młodszych uczniów do eksperymentu z językiem niemieckim, który należy do najpopularniejszych języków na rynku pracy - jak wiadomo "Englisch ist ein muss, Deutsch ein Plus"...
WYMAGANIA:
1) Kartki przygotowujemy na kartce A4 lub mniejsze, ze stroną tytułową i życzeniami w środku w języku niemieckim (szczegółowe wskazówki przekaże pani R. Lasota-Lenart).2) Kartki należy dostarczyć do szkoły do 28 lutego 2022 r. do nauczyciela j. niemieckiego.
Regulamin konkursu: Konkurs_-_Niemiecka_Walentynka_2022.docx
Szkolny Klub Europejski
R. Lasota-Lenart
Archiwum Aktualności