Nowa galeria Z KULTURĄ MI DO TWARZY - DUMNY PRZEDSZKOLAK została dodana do albumu fotograficznego
Kolejnym projektem nad którym pracowaliśmy to projekt "Z kulturą mi do twarzy" – I edycja. Autorami i koordynatorami projektu są Paulina Marcysiak, Magdalena Wojdan i Monika Dobrołowicz – nauczycielki oraz Mariusz Berkowski instruktor zajęć muzycznych.
Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz piąty kierunek polityki oświatowej na rok szkolny 2020 / 2021: wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Głównymi celami projektu były:
-
promowanie kultury wysokiej,wrażliwości na piękno
-
rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
-
współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
-
wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm
-
kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych
-
kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
-
zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie
-
współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
Projekt trwał od 1 października 2020 roku do 31 maja 2021 roku.
Podzielony był na trzy moduły:
I – W krainie muz ( z 18 proponowanych zadań należy spełnić 8)
II – Piękno regionu (z 12 proponowanych zadań należy spełnić 6)
III – Kocham, lubię, szanuję (z 14 proponowanych zadań należy spełnić 6 zadań)
Dzieci z grupy „Ekoludki“, "Muchomorki" oraz "Krasnale" wraz ze swoimi paniami zakończyły przygodę z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym –„ Z kulturą mi do twarzy”. Poprzez realizację wybranych 25 zadań tematycznych nasze przedszkolaki poszerzały wiedzę o otaczającym świecie oraz doskonaliły różnego rodzaju umiejętności. W oparciu o projekt tworzyliśmy sytuacje edukacyjne budujące wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki. Współdziałaliśmy z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. Kreowaliśmy, wspólnie z wymienionymi podmiotami, sytuacje prowadzące do poznawania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijaliśmy zachowania wynikające z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
Relacje z wykonanych zadań zamieszczane były na bieżąco na prywatnej grupie projektowej na Facebooku. Podsumowaniem projektu było opracowanie sprawozdania z realizacji podejmowanych działań oraz przesłanie na adres organizatorów.
Za spełnienie kryteriów grupy i ich panie dostały pamiątkowe dyplomy i certyfikaty.