We wtorek 15 czerwca klasy 2a b udały się na wycieczkę z Trzcianki na Św. Krzyż Szlakiem Mamucich Jodeł. Do Trzcianki dotarli szkolnym autobusem, a stamtąd pełni werwy ruszyli na szlak. Powalone i obumarłe drzewa tworzą tu plątaninę gałęzi i pni. Niektóre z nich, zmurszałe ze starości, pokryte są warstwą mchów i porostów.
Wędrując tym odcinkiem szlaku uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądały dawne puszcze. Zobaczyli najstarsze jodły na terenie Parku, z racji swych rozmiarów zwane „mamucimi". Ich wysokość wynosi często ponad 35m, a u najstarszych nawet 45 m. Najstarsze jodły w Parku mają ponad 200 lat.
Uczniowie zatrzymywali się przy każdym punkcie obserwacyjnym, a były to:
Co to jest Park Narodowy, Mrowisko, Grzyby, Strumień Słona Woda oraz Mamucie Jodły.
Dzieci wędrując obserwowały faunę i florę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po wejściu na Świety Krzyż - Łysą Górę mali wędrowcy odpoczęli i posilili się, a także zakupili pamiątki. Niektórzy po raz kolejny, a niektórzy pierwszy raz podziwiali z platformy widokowej naszą okolicę.
Z Łysej Góry do Nowej Słupi schodzili tak zwaną zieloną drogą – prawdopodobnie najstarszą ścieżką, czyli śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek. Po drodze zatrzymali się przy jednym z miejsc pamięci narodowej, zbiorowej mogile mieszkańców gminy Nowa Słupia „Na Skałce”. Młodzi obserwatorzy przyrody wrócili przez Brzeziny do domów zmęczeni, ale zadowoleni.
E. Klefas