KLASA IV i V
Klasy IV i V wybrali się z wychowawcami - panią Agnieszką Cedzyńską i panią Wiesławą Lasotą w najbliższe okolice - odbyli wędrówkę trasą wiodącą z Rudek, przez Cząstków Stary, Pokrzywiankę Górną, a następnie Górę Chełmową, po czym wrócili przez Serwis do Rudek. Ze szlaku dzieci podziwiały malownicze widoki naszych lokalnych atrakcji przyrodniczych tj. Skarpa Zapusty czy Góra Chełmowa, które są eksklawami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Spacer przez jesienną Górę Chełmową dostarczył dzieciom wielu wrażeń i bliskich spotkań z przyrodą, a także z legendami naszego regionu. Podczas pikniku na szczycie Góry Chełmowej, przy pomniku słynnego przyrodnika Mariana Raciborskiego, dzieci uczestniczyły w opowiadaniu legend świętokrzyskich - m.in. o Emeryku, Łysej Górze i Górze Chełmowej pokazując, że bardzo dobrze znają nasze legendy.
KLASA VI a
Klasa VI a, wybrała się na rajd pieszy do Nowej Słupi. Podczas wycieczki obserwowaliśmy walory otaczającej przyrody oraz prowadziliśmy dyskusję dotyczące trasy i zalet pieszych spacerów. Do celu dotarliśmy drogą „przez Brzeziny”, natomiast wróciliśmy do szkoły przez Starą Słupię i Podchełmie. W rajdzie wzięło udział 10 uczniów z klasy VI a, opiekunami byli: Barbara Jadwidzic i Agnieszka Jankowska.
KLASA VI b
16 września klasa VI b wyruszyła ze swoim wychowawcą Przemysławem Stelmaszczykiem oraz panem Sylwestrem Spelakiem w kierunku Świętego Krzyża. Polną drogą dotarliśmy do Nowej Słupi i wkroczyliśmy na Szlak Królewski. Po wyczerpującej wspinaczce zatrzymaliśmy się, aby wysłuchać prelekcji na temat historii Świętego Krzyża. Na szczycie góry dowiedzieliśmy się jak wyglądały stosunki wyznaniowe w Polsce w XIV wieku w okresie reformacji. Po zjedzeniu posiłku i smacznych lodów udaliśmy się w drogę powrotną. Podziwiając piękno świętokrzyskiej ziemi powróciliśmy do szkoły. Choć trasa była wyczerpująca zadowoleni dotarliśmy do domu.
KLASA VII a i VII b
Wraz z wychowawczyniami – panią Anetą Kluzek i panią Marzeną Kozłowską powędrowaliśmy szlakiem "czarnym" z Rudek przez Pokrzywiankę w stronę Grzegorzowic, a następnie do Rudek przez Starą Słupię. Z trasy dzieci mogły podziwiać piękne widoki na Pasmo Jeleniowskie i Łysogóry wraz z falującymi pagórkami jesiennych pól.
KLASA VIII
Jak przystało na najstarszych wędrowców, klasa VIII odbyła najdłuższą trasę: Rudki - Stara Słupia - Wólka Milanowska - Kobyla Góra - Trzcianka - Św. Krzyż - Nowa Słupia - Rudki. Z trasy młodzież podziwiała atrakcyjne widoki na szczyty Pasma Jeleniowskiego i Łysogór, m.in. na Łysą Górę, Górę Jeleniowską, Szczytniak i Górę Witosławską. Największe wrażenie na ósmoklasistach zrobiło rozlewisko z żeremiami bobrów u stóp Kobylej Góry. Piknik przyrodniczy odbył się na łonie przyrody na Kobylej Górze :)