Ogólnopolski projekt "Z kulturą mi do twarzy" powstał w oparciu o aktualną podstawę programową oraz piąty kierunek polityki oświatowej na rok szkolny 2020 / 2021: wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Nasze przedszkole postanowiło wziąć w nim udział. Przedszkolaki wraz z Paniami wykonują zadania z trzech modułów:
1. W krainie muz
2. Piękno regionu
3. Kocham, Lubię, Szanuję
Celem projektu w przedszkolu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
W naszym przedszkolu zrealizowaliśmy już zadania z
MODUŁ I – W KRAINIE MUZ:
Zadanie 1 „W magicznym świecie dźwięków” – poznawanie instrumentów muzycznych, ich wyglądu i brzmienia podczas zajęć.
Zadanie 4. „Wśród nocnej ciszy” – zorganizowanie koncertu kolęd i pastorałek dla rodziców / placówki.
MODUŁ II – PIĘKNO REGIONU:
Zadanie 1„Warsztaty ludowe” – zorganizowanie lub udział w warsztatach ludowych, np. malowanie pisanek, wyplatanie z wikliny, robienie wianków, tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych itp.
Zadanie 9 „Dzień wspomnień i zadumy” – wyjście na cmentarz, zapalenie zniczy na grobach nieznanych żołnierzy; zwrócenie uwagi na zachowanie na cmentarzu oraz szacunek dla zmarłych.
MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ:
Zadanie 1 „Kodeks dobrego zachowania” – ustalenie zasad panujących w grupie / klasie w formie obrazkowej lub pisemnej i ich konsekwentne przestrzeganie.
Zadanie 2 „Tydzień uprzejmości” – rozmowa dotycząca właściwego zachowania względem innych osób, zachęcanie dzieci do niesienia pomocy innym (np. starsze dzieci pomagają młodszym), używania zwrotów grzecznościowych.
Zadanie 3„Siła bajek” – czytanie literatury uwrażliwiającej dzieci, rozbudzającej empatię, poruszające problemy dotyczące ich wieku (np. bajki terapeutyczne, baśnie). Podejmowanie próby oceny zachowania bohaterów.
Zadanie 4 „Bez barier” – zorganizowanie w placówce spotkania z osobą niepełnosprawną lub rozmowa na temat niepełnosprawności w celu integracji oraz uwrażliwienia dzieci na potrzeby tych osób.
Ale to jeszcze nie koniec naszej przygody z projektem. Przed nami są jeszcze zadania do wykonania, których nie możemy się doczekać.