Przedszkole do hymnu
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W środę 10 listopada 2021 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor Aliny Cieśli, Pani Wicedyrektor Bożeny Jop, rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego zostali oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Rudkach.
O godz. 11.11 odświętnie ubrane maluchy odśpiewały wspólnie z gośćmi hymn państwowy, a następnie zaprezentowały program artystyczny. Kolejnym punktem programu było złożenie ślubowania i przyjęcie na siebie obowiązków ucznia. Tradycyjnie pani Dyrektor poprowadziła uroczysty akt pasowania. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i prezentów ufundowanych przez rodziców uczniów.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
Marianna Brzezińska
68
103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCIPOLSKI
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Niepodległość, którą utraciła w 1795 roku.
W obecnym roku będziemy świętować 103 rocznicę jej odzyskania. Dlatego, jak co roku przekazujemy wam najważniejsze informacje na ten temat.
Na zdjęciu: Oddział POW w miejscowości Siennica. Członkowie tej konspiracyjnej organizacji po uzyskaniu niepodległości przez Polskę stali się kadrą dla odradzającego się Wojska Polskiego, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Zaborcami Polski były następujące kraje: Rosja, Austria i Prusy. Przez kolejne 123 lata Polacy walczyli o odzyskanie suwerenności. Już w 1794 roku Tadeusz Kościuszko stanął na czele powstania nazywanego również insurekcją kościuszkowską. Polacy podjęli czyn powstańczy jeszcze w 1830 roku (Powstanie listopadowe) i 1863 roku (Powstanie styczniowe). Nie przyniosły one wolności, ale cały świat słyszał o determinacji Polaków, oraz wielkości poświęceń dla jej zdobycia. Aktywnie Polacy działali w czasie I wojny światowej. Szeroką akcję dyplomatyczną prowadzili Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Legiony Polskie stworzył Józef Piłsudski i został ich Naczelnikiem. Ważnym momentem było orędzie prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona, który w 13 punkcie tego orędzia odniósł się do sprawy polskiej mówiąc:
„Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą. Integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”
Na obrazie: Rozbrajanie Niemców przed Główną Komendą na placu Saskim w Warszawie, obraz Stanisława Bagieńskiego, fot. Muzeum Wojska Polskiego - obraz olejny namalowany przez polskeigo malarza i ilustratora Stanisława Bagińskiego.
Tym razem i Polakom dopisało szczęście, gdyż klęska Niemiec i Austro-Węgier w I wojnie światowej przy jednoczesnym przewrocie bolszewickim w Rosji pozwoliły Polsce odzyskać niepodległość.Budowa tej niepodległości nie była łatwa i prosta. Rzeczpospolita Polska nie miała swoich granic, musiano więc zbrojnie o nie walczyć. Nie miała swoich władz, swoich praw i dokumentów oraz swojej gospodarki. Wszystko to musiano wypracować wysiłkiem całego narodu. Mimo tych trudności II Rzeczpospolita była krajem stabilnym, w którym ważnym słowem było słowo PATRIOTYZM.
My też możemy pokazać swój patriotyzm. Otóż tradycją szkoły staje się udział w akcji "Szkoła do hymnu". Informacja znajduje się na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału wszystkie klasy.
W ten sposób możemy wszyscy włączyć się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
Źródło grafik: https://www.nowaera.pl/100latniepodlegla
P. Stelmaszczyk
Podziękowania Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Nowa galeria Podziękowania Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została dodana do albumu fotograficznego
Harmonogram spotkań z rodzicami
Harmonogram spotkań z rodzicami w listopadzie w formie konsultacji:
- kl. I wych. M. Brzezińska 10.11.2021 r. - spotkanie po ślubowaniu uczniów
- kl. II a wych. M. Chamera 23.11.2021 r. - rozmowy indywidualne w godz. 15:15 - 17:45
- kl. II b wych. J. Jakubowska 27.10.2021 r. - spotkanie w klasie
- kl. III a wych. E. Klefas 18.11.2021 r. - spotkanie w klasie
- kl. III b wych. M. Nietrzpiel 18.11.2021 r. - spotkanie w klasie
- kl. IV wych. B. Jop 18.11.2021 r. - rozmowy indywidualne w godz. 15:00 - 17:00
- kl. V wych. A. Cedzyńska 18.11.2021 r. - rozmowy indywidualne w godz. 15:30 - 17:00
- kl. VI wych. W. Lasota 17.11.2021 r. - godz. 15:30 spotkanie, rozmowy indywidualne
- kl. VII a wych. A. Jankowska 17.11.2021 - rozmowy indywidualne w godz. 15:00 - 17:00
- kl. VIII b wych. P. Stelmaszczyk 15.11.2021 r. - rozmowy indywidualne w godz. 15:30 - 16:30
- kl. VIII a wych. A. Kluzek 17.11.2021 r. - godz. 16:00 spotkanie w klasie
- kl. VIII b wych. M. Kozłowska 17.11.2021 r. - godz. 16:00 spotkanie w klasie
HALLOWEEN W PRZEDSZKOLU
Nowa galeria HALLOWEEN W PRZEDSZKOLU została dodana do albumu fotograficznego
5529 października w Przedszkolu odbył się niezwykły bal - był to bal z okazji „Halloween”. Dzieci przez kilka dni przygotowywały się do niego, tj. poznawały na zajęciach języka angielskiego tradycję, historię oraz zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola w niezwykłych strojach, niektórzy mieli maski piratów, spidermenów, tygrysków czy kotków, dziewczynki natomiast piękne suknie ‘małych czarownic’. Zabawa w tym dniu była wyśmienita! Dzieci uczestniczyły w wielu konkursach przygotowanych przez panie. A były to m.in. ‘Balony z zadaniem’, ‘Lampion z dyni’, ‘Złap swój ulubiony smakołyk’, ‘Wesoła przeprawa’ oraz uwielbiany przez wszystkich ‘Cukierek albo psikus’. Kolejnym zadaniem przedszkolaków było wykonanie pracy plastycznej ,,Wesoły Duszek''. Następnie wszyscy z ukrytymi twarzami za maskami zaśpiewali piosenkę po angielsku „Happy Halloween”.Na koniec balu każde dziecko otrzymało dodatkowo słodki upominek oraz balon.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.
Nowa galeria MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. została dodana do albumu fotograficznego
21Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya. Święto to niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, aby zachęcić najmłodszych do czytania bajek, które nie tylko rozweselają i bawią, ale przekazują ważne prawdy życiowe. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Również do naszej szkoły zawitała bajkowa atmosfera. Uczniowie klasy IIa w ramach projektu CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki zorganizowali DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.
Zaprosiliśmy do wspólnych obchodów przedszkolaków z grupy 0. Tego dnia nasza klasa zamieniła się w niezwykła krainę bajkowych postaci. Nie zabrakło więc księżniczek, Czerwonego Kapturka i Wilka, Czarownicy z Jasia i Małgosi, Kopciuszka, Królowej Śniegu, Pszczółki Mai, i wielu innych bajkowych postaci. Na wszystkich czekały zadania tematyczne, z którymi poradziliśmy sobie doskonale. Były wspólne zabawy z chustą, odgadywaliśmy tytuły baśni i bajek na podstawie czytanych fragmentów i rekwizytów z magicznego kuferka, rozwiązywaliśmy zagadki, a nawet braliśmy udział w konkursie Jaka to melodia, rozpoznając z jakich bajek pochodzą fragmenty piosenek. Było wesoło, kolorowo i oczywiście bajkowo!
M.Chamera
CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki.
Nowa galeria CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki. została dodana do albumu fotograficznego
22Uczniowie klasy IIa, w ramach zajęć rozwijających, przystąpili do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki ”. Projekt ten wspiera rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Tym razem w ramach III edycji projektu będziemy poznawać zawody. Celem zajęć jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody.
Projekt obejmuje trzy moduły, w obrębie których będziemy wykonywać różne zadania i czytać wybrane książki.
I MODUŁ „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”
II MODUŁ „NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY”
III MODUŁ „ NA RATUNEK”.
Z wielkim zapałem przystąpiliśmy do realizacji I modułu. Najpierw obejrzeliśmy film promujący projekt. Wysłuchaliśmy opowiadania o chmurce Tosi, każdy uczeń stworzył swoją chmurkę, uzupełniliśmy pierwsze strony LEKTURNIKA, wykonaliśmy zakładki do książek, przygotowaliśmy kącik czytelniczy. Mała Chmurka Tosia wspiera nas we wszystkich działaniach. Pomogła też wybrać pierwszą lekturkę. Na początek zdecydowaliśmy się na książkę małej Neli, podróżniczki i reporterki „Nela na kole podbiegunowym”. Świat widziany oczami małej dziewczynki wydał nam się ciekawy i bardzo fascynujący. Już nie możemy się doczekać realizacji kolejnych zadań podczas realizacji projektu.
M.Chamera
UCZCIJMY PAMIĘĆ POLEGŁYCH
W dniu 29.10.2021, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klasy VIII A, działacze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem p. Barbarą Jadwidzic pojechali na cmentarz żołnierzy radzieckich na Świetym Krzyżu, na polanie Bielnik.
Od 1941 roku na Świętym Krzyżu istniał obóz dla jeńców radzieckich, utworzony przez hitlerowców. Znajdował się on w miejscu przedwojennego więzienia o zaostrzonym rygorze. Ciała zmarłych z głodu, wycieńczenia jak również chorób wywożono na niedaleką polanę Bielnik. W miejscu tym znajduje się aktualnie cmentarz, na którym pochowanych jest około 6000 żołnierzy radzieckich.
Wolontariusze sprzątnęli płytę pomnika, postawili kwiaty i zapalili znicze.
Chwilą modlitwy i skupienia uczniowie uczcili pamięć o zmarłych.
M. Zbrożyna
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI
W dniu 28.10.2021, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klasy VIII B, działacze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz opiekunem p. Barbarą Jadwidzic, wybrali się na cmentarz parafialny. Celem wyjścia było zapalenie zniczy na grobach nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole.
Chwilą modlitwy i skupienia uczniowie uczcili pamięć o zmarłych.
M. Zbrożyna
Nasza szkoła brała udział w akcji "Szkoła pamięta"
Odwiedzaliśmy miejsca pamięci narodowej oraz groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły.
Nasza Szkoła i Przedszkole bierze udział
Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu
Nowa galeria Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
CodeWeek2021 to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu!
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.
CodeWeek to świetna okazja dla dzieci, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Nasze Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Przedszkole otrzymało Certyfikaty.
Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich - Konkurs plastyczny
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt. "Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich" organizowanym przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.
Konkurs jest organizowany w kategoriach klas 0 - IV i V - VIII. W załączniku są podane regulaminy dla poszczególnych kategorii wiekowych.
Regulamin dla klas 0 - IV:
ZGGS_-_Konkurs_2021_-_regulamin_0-IV.docx
Regulamin dla klas V - VIII:
ZGGS_-_Konkurs_2021_-_regulamin_V-VIII.docx
Informacje są dostępne także na stronie Związku Gmin Gór Swiętokrzyskich:
http://zggs.com.pl/asp/konkurs-plastyczny---rok-bez-smogu-w-gorach-swietokrzyskich,1,artykul,1,366
Prace składamy do p. Jakuba Kusińskiego wraz z wypełnionym zgłoszeniem (formularze są w regulaminie) do 4 listopada (prace muszą być dostarczone do organizatora do 5 listopada).J. Kusiński
XXI DZIEŃ PAPIESKI
10 października 2021 r. po raz dwudziesty pierwszy w całej Polsce obchodzono Dzień Papieski. Przypadające na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową święto, to czas wsparcia przez nas stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego było zawołanie: ,,Nie lękajcie się”.
W tym dniu młodzież naszej szkoły, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką nauczycieli: p. Barbary Jadwidzic i p. Marzeny Zbrożyny, uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. W tym roku do puszek zebrano 781,50 zł. Akcja odbyła się z zachowanie zasad bezpieczeństwa.
Uczniowie biorący udział w zbiórce to: Noemi Basa, Karolina Domańska, Wiktoria Klusek, Dominika Koniarska, Amelia Kozłowska, Paulina Mazur, Angelika Piec, Jakub Spelak, Weronika Wielgus, Nataniel Bassa, Kacper Głowacki, Kinga Kowalik, Oliwia Sikora, Mariateresa Tommaso.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki.
B. Jadwidzic i M. Zbrożyna
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Nasza szkoła zgłosiła się do Programu Laboratoria Przyszłości i złożyła wniosek na kwotę 60 000 zł
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podastawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej 2020/2021
29 września 2021 r. zostały przeprowadzone wybory do Samorzadu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach. Kandydaci do SU przeprowadzili interesujące kampanie wyborcze. Swoje pomysły zaprezentowali w postaci plakatów rozmieszczonych w całej szkole.
Oto wyniki wyborów do SU:
Przewodniczący: Kamil Głuszek
Z-ca przewodniczącego: Paulina Mazur i Julia Klefas
Sekcja medialno - informacyjna:
Aleksander Stępień
Zuzanna Góźdź
Izabela Paluch
Zuzanna LechOpiekun honorowy: Robert Klefas
Opiekunowie dodatkowi:
Agnieszka Cedzyńska
Ewelina Radek
Magdalena Mazur-MłynarczykOpieka nad sztandarem:
Przemysław Stelmaszczyk
Serdecznie gratulujemy członkom i opiekunom
tegorocznego Zarządu Samorządu Uczniowskiego
i życzymy owocnej współpracy
ze społecznością uczniowską :)
Wizyta Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”
26 października 2021 r. gościliśmy w szkole Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. Grupa ta przedstawiła pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu”. Uczniowie obejrzeli prezentację obyczajów i kultury epoki średniowiecza. Zobaczyli dużą kolekcję broni i rekwizytów, narzędzia tortur i zapierające dech pojedynki rycerskie. Uczestnicy pokazu mogli osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojem. Ta żywa lekcja historii spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów.
P. Stelmaszczyk
Umiem Pływać
Od 16 września 2021 r. grupa 30 uczniów z klasy II i III bierze udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” na pływalni w Starchowicach. Te dodatkowe zajęcia sportowe to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Są grupą bardzo zdyscyplinowaną i chłonącą wiedzę i umiejętności.
E. Klefas i M. Nietrzpiel
7
II edycja Programu Stypendialnego „Zawsze warto”
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem II edycji Programu Stypendialnego "Zawsze warto":
REGULAMIN_PROGRAMU_Zawsze_warto-1.docx
Archiwum Aktualności