PROJEKT E-TWINNING „DYSKRYMINACJA WCZORAJ I DZIŚ” I WSPÓŁPRACA Z REGIONALNYM CENTRUM WOLONTARIATU W KIELCACH
Projekt eTwinning „Dyskryminacja Wczoraj i Dziś” został zrealizowany we współpracy z College Emile Alain z Carcassonne we Francji i wolontariuszami European Solidarity Corps z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Projekt był realizowany w ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego, którego opiekunami są nauczyciele języków obcych - pani Renata Lasota-Lenart, Agnieszka Jankowska, Marzena Kozłowska i Magdalena Mazur-Młynarczyk.
Celem projektu było zapoznanie uczniów klasy VII i VIII z problemem dyskryminacji we współczesnym świecie i w przeszłości. Na przykładzie historii Stanów Zjednoczonych poznali przyczyny i skutki dyskryminacji rasowej od czasów niewolnictwa i jego obalenia w II połowie XIX wieku, poprzez segregację rasową i walkę o desegregację w II połowie XX wieku. Wiele uwagi poświęcono liderom ruchu na rzecz równouprawnienia Afro-Amerykanów – Rosie Parks i Martinowi Lutherowi King. Z inicjatywy wolontariuszek uczniowie poznali też kobiety walczące o równouprawnienie kobiet w Hiszpanii - Concepcion Arenal i Clarę Campoamor.
Jednocześnie uczniowie klasy VII zostali zaangażowani w serię zajęć na temat organizacji wspierających ludzi w potrzebie, np. dotkniętych przez konflikty zbrojne, przemoc, dyskryminację, głód i ubóstwo. Dzięki wolontariuszom i własnej lekturze młodzi ludzie zapoznali się z organizacjami tj. Amnesty International, UNICEF, International Red Cross, Doctors Without Borders, Human Rights Watch, Black Lives Matter, Save the Chilkdren oraz organizacjami działającymi w Polsce: Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Anny Dymnej “Mimo Wszystko” i WOŚP.
Ponadto, młodzież z klas VII i VIII wzięła udział w dwóch spotkaniach z pięciorgiem wolontariuszy z Hiszpanii, Turcji, W. Brytanii i Włoch w październiku i styczniu, podczas których zapoznali się ze sobą i rozmawiali na temat różnych rodzajów dyskryminacji i wzięli udział w warsztatach prezentujących mechanizm dyskryminacji. Młodsze dzieci z klas V i VI wzięły udział w rozmówkach rozwijających konwersowanie na tematy codzienne, m.in. o zainteresowaniach, szkole, ulubionych rzeczach, itp.
Podczas zajęć zdalnych uczniowie zostali zaangażowani do 10 spotkań online, w tym rozmówek w wideo konferencjach na temat problemów współczesnego świata, przygotowywania informacji na temat polskich i zagranicznych organizacji wspierających ludzi w potrzebie. Działania obejmowały także współpracę na platformie TwinSpace w ramach zadań przygotowywanych też przez wolontariuszy i naszych francuskich partnerów, np. zamieszczanie postów i wpisów na temat omawianych zagadnień. Część zajęć była także poświęcona tematom związanym z codziennym życiem uczniów i wolontariuszy, np. formami spędzania czasu, zainteresowaniami, tradycjami Wielkanocnymi, planami na wakacje i przyszłość, podróżami, itp.
Serdeczne podziękowania za owocną współpracę kierujemy do opiekunki wolontariuszy Pani Brabary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach i wolontariuszy: Istvanovi i Aitanie z Hiszpanii, Maurze z Włoch, Botanowi z Turcji, Nathanowi z W. Brytanii.
Dokumentacja projektu jest dostępna na TwinSpace: https://twinspace.etwinning.net/106348/home
Relacje ze spotkań warsztatowych są dostępne na stronie Zespołu Szkół w Rudkach i w albumie: