Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim to jedna z kluczowych sprawności rozwijanych w szkole i bardzo przydatnych we współczesnym świecie.
Komunikatywna znajomość tego języka przydaje się w życiu zawodowym zarówno za granicą, jak i w Polsce, np. w branży informatycznej, turystycznej i gastronomicznej, w zawodach medycznych i biznesie. Język angielski to język mediów i kultury, umożliwia nam poszerzanie zainteresowań i wiedzy.
Dzieciom i młodzieży angielski towarzyszy podczas pierwszych spotkań i interakcji z rówieśnikami z zagranicy przy realizacji projektów międzynarodowych, tj. Erasmus+ czy innych programów obejmujących wymianę, a także praktyk zagranicznych organizowanych dla uczniów technikum. Nierzadko angielski jest też potrzebny młodym ludziom w porozumiewaniu się podczas wakacji lub spotkań z zagranicznymi gośćmi.
Dlatego edukacja w oddziałach dwujęzycznych (prowadzonych w klasie VII i VIII) idealnie wpisuje się w potrzeby naszych uczniów. Pozwala ona objąć dodatkowymi zajęciami angielskiego wszystkie dzieci, bez względu na ich wyniki w nauce i zapewnia im wsparcie w trakcie zajęć szkolnych, w sposób ciągły i odpowiednio zaplanowany.
Koniecznym elementem edukacji w oddziałach dwujęzycznych jest organizacja zajęć dwujęzycznych (czyli po angielsku i polsku) na wybranych przedmiotach – w naszej szkole są to biologia i geografia. Należy jednak podkreślić, że realizacja podstawy programowej z tych przedmiotów jest na pierwszym miejscu, a ocenianie postępów odbywa się po polsku.
Angielska część zajęć na dwujęzycznych lekcjach jest prowadzona metodą CLIL (zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe). Oznacza to, że niewielka część lekcji jest prowadzona po angielsku, przy czym nauczyciele z dużą ostrożnością dobierają zakres słownictwa i struktur, materiały i sposób, aby były dostosowane do możliwości dzieci. Osiągnięcia dzieci z języka są oceniane wyłącznie na lekcjach angielskiego.
Wprowadzenie języka angielskiego na przedmiotach tj. biologia i geografia, ma na celu rozwijanie ogólnych umiejętności językowych, a także umiejętności tzw. przełączania się między językami (angielskim i polskim oraz polskim i angielskim), która od roku 2019 jest już testowana na egzaminie ósmoklasisty. Ponadto, angielskie słownictwo poruszane na biologii i geografii nawiązuje bezpośrednio do zakresów tematycznych z podstawy programowej i egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, tj. żywienie, podróże i turystyka, zdrowie, świat przyrody i życie społeczne.
Podsumowując, edukacja dwujęzyczna jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby naszych uczniów, zarówno pod kątem wymagań na egzaminie ósmoklasisty, jak i przyszłych sytuacji życiowych. Warto wspomnieć, że coraz więcej przedszkoli i szkół w Polsce oferuje edukację dwujęzyczną swoim wychowankom, aby jak najwcześniej zapewnić im odpowiednio intensywny kontakt i obycie z językiem angielskim.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców na spotkanie na temat oddziałów dwujęzycznych w dniu 17 lutego o godz. 15.00.