„Dni Ziemi” stały się okazją do spotkania młodzieży Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach z problemami ochrony przyrody.
W ramach tegorocznych obchodów odbyły się między klasowe konkursy ekologiczne pod hasłem „ Ten szanuje przyrodę, kto ją pozna.”
· Konkurs wiedzy o zagrożeniach ekologicznych,
· Konkurs na hasło, wiersz lub inną formę reprezentującą problematykę ochrony przyrody.
· Konkurs na strój z materiałów będących odpadami,
Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem zadań i prezentacji czuwali nauczyciel chemii i fizyki – Barbara Chrobot i biologii – Dorota Adamska.
W konkursie wiedzy wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas naszego gimnazjum.
Największą liczbę punktów i I miejsce otrzymała klasa III b reprezentowana przez Wiktorię Gawlik i Przemka Szczodraka,
II miejsce klasa I c reprezentowana przez Jakuba Cieślika i Karola Bassę,
III miejsce klasa II b reprezentowana przez Karolinę Rybka i Kingę Złomek.
W konkursie na „Najciekawsze hasło ekologiczne” wygrała klasa Ic, przed klasą Ia i IIIa.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły klasowe prezentacje strojów z materiałów będących odpadami. Po raz kolejny okazało się, ze nasza młodzież jest twórcza i potrafi zaprojektować przepiękne stroje z najróżniejszych materiałów i na każdą okazję.
Przy ocenie liczyła się indywidualność pomysłu, wkład pracy, oraz sposób prezentacji stroju.
Komisja konkursowa najwyżej oceniła stroje przygotowane przez uczniów klasy Ic i IIIa. Drugie zaszczytne miejsce zdobyli uczniowie klasy Ib i IIc a trzecie – klasy IIIb
Wszyscy finaliści otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i wręczone przez Panią dyrektor Alinę Cieśla i Bożenę Jop oraz oceny celujące z biologii i chemii.
Spotkanie uatrakcyjniły wiersze i piosenki przygotowane przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem Pani Barbary Chrobot oraz bardzo ciekawy montaż słowny przygotowany przez członków koła artystycznego prowadzonego przez Panią Wiesławę Lasota „Arka Noego” obrazującego problem ginących gatunków zwierząt. „Arka Noeogo” to zabawne przedstawienie mające na celu zwrócenie uwagi na niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym wywołane niewłaściwymi działaniami człowieka.
Pojawiające się przed obliczem Noego zwierzęta, które próbują dostać się na arkę w celu uniknięcia zagłady, to przekonujące dowody destrukcyjnych działań ludzi.
Przedstawienie stało się oskarżeniem takich zachowań i apelem o zmianę postępowania w celu poprawy sytuacji w przyrodzie. W rolę pokrzywdzonych przez ludzi zwierząt wcielili się uczniowie z kl. III b: Aleksandra Świstak, Mateusz Fałek, Aleksandra Gierada, Agnieszka Ocios, Małgorzta Piec, Anna Staniek a w postać Noeogo Dariusz Kończak natomiast jego sekretarkę – Anna Staniek. Kostiumy i charakteryzacje przygotowała Wiktoria Gawlik.
Nad całością czuwała opiekunka koła teatralnego – Wiesława Lasota
i wychowawczyni kl. III b – p. Dorota Adamska.
Podczas apelu nastąpiło podsumowanie XX tygodnia Kultury Języka. Jak co roku uczniowie gimnazjum podczas tego tygodnia mieli okazję, by w atrakcyjnej i zabawnej formie sprawdzić poziom swych umiejętności w zakresie stosowania poprawnej polszczyzny. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tego typu konkursach, zapewniają one bowiem nie tylko dobrą zabawę, ale też umożliwiają osiągnięcie sukcesu i zdobycie nagrody w postaci dobrej oceny, nagrody książkowej czy innego upominku rzeczowego.
W tym roku szkolnym w konkursach językowych wzięło udział 93 uczniów,:
konkurs I „Polszczyzna na co dzień” wygrała Weronika Jakubczyk
konkurs II - „Frazeologia i liczby” - wygrała Katarzyna Pustuła
w konkursie III – o Tytuł Gimnazjalnego Mistrza Ortografii – zwyciężyła Paulina Lipińska
a w konkursie IV - „Przysłowia w naszym języku” - wygrali Kacper Zarosa i Damian Dąbrowski.
Organizacja i pomysł konkursów – Wiesława Lasota
Przeprowadzenie – nauczyciele języka polskiego – Wiesława Lasota i Ewa Klefas
Dekorację przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Jolanty Jakubowskiej.