W ramach projektu „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III”
odbył się cykl zajęć otwartych dla rodziców i nauczycieli.
-
14 grudnia 2012r przeprowadzono zajęcia otwarte z uczniem zdolnym na temat: Doświadczenia i zabawy z magnesami.
Poprzez doświadczenia i zabawy uczniowie mieli możliwość samodzielnie odkrywać właściwości magnesów. Badali obecność pola magnetycznego. Dowiedzieli się co to są wybuchy na Słońcu i jak wpływają one na magnetosferę Ziemi, poznali zjawisko zorzy polarnej. Zajęcia prowadziła p. Marianna Brzezińska.
-
W ramach zajęć dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji p. Monika Chamera przeprowadziła zajęcia otwarte w grupie III, które odbyły się 12 grudnia (Grafemy podobne-g G, p P), zaś 17 grudnia w gr I zrealizowano temat Litera j,J. W czasie zajęć doskonalono rozumienie tekstu, ćwiczono analizę słuchową zdań, analizę i syntezę głoskową, sylabową wyrazów, pamięć, spostrzegawczość, koordynację ruchową i przestrzenną. Utrwalono wprowadzone litery w opracowaniu polisensorycznym. Rodzice mieli okazję przyjrzeć się pracy swoich dzieci, poznać zastosowanie środków dydaktycznych zakupionych w ramach projektu. Na zajęciach wykorzystano multimedialne oprogramowanie edu Sensus Dysleksja Litery. Pozwala ono na pracę terapeutyczną zgodną z promowanym w literaturze wzorcem. Umożliwia systematyczną stymulację, usprawnianie, korekcję i doskonalenie funkcji percepcyjno-motorycznych w celu wytworzenia i utrwalenia związków kojarzeniowych analizatorów umożliwiających poprawny przebieg procesów czytania i pisania. W obu grupach wykorzystano tablicę interaktywną, co podniosło atrakcyjność zajęć i wyzwoliło u uczniów dużą aktywność. Rodzice pozytywnie wypowiadali się na temat celowości prowadzonych zajęć i zasadności prowadzenia ich w kolejnych miesiącach.
-
W dniu 19 grudnia p. Sylwester Spelak przeprowadził prelekcję dla rodziców uczniów uczestniczących w zajęciach gimnastyki korekcyjnej na temat: Wady postawy u uczniów w młodszym wieku szkolnym., połączoną z pokazem praktycznym z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu. Prowadzący uświadomił rodzicom jak ważny wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci ma właściwa postawa ciała. Podkreślił, że głównym celem pracy korekcyjnej jest wytworzenie u uczniów nawyku utrzymania prawidłowej postawy i umiejętne stosowanie go w życiu codziennym.
-
18 grudnia w ramach pracy samokształceniowej zespołu nauczycieli klas I-III p.Anita Cieślik przeprowadziła zajęcia logopedyczne z uczniami należącymi do grupy IV. Podczas zajęć można było poznać sposoby wywoływania głosek, ćwiczenia usprawniające aparat mowy oraz pracę z programem multimedialnym LOGOPEDIA, zakupionym ze środków projektu.
Podczas codziennych zajęć nauczyciele uczniów klas I-III wykorzystają zdobyte umiejętności w celu wieloaspektowego rozwoju dzieci.