Na lekcjach powtórzeniowych z języka polskiego uczniowie w zależności od indywidualnych zainteresowań , inwencji twórczej, mozliwosci i chęci mogą utrwalić i poszerzyć swą wiedzę na temat lektur w inny sposób - bo zależny całkowicie od ich kreatywności.
Spośród czterech różnych propozycji siódmoklasiści zdecydowali się "wziąć na warsztat" dwie:
- Zainspirowani mitem
- W teatrze cieni
Klasa podzieliła się na trzy zespoły, ustaliła plan działania, rozdzieliła zadania i przystąpiła do pracy. Efektem ich działań są ciekawe i twórcze scenariusze gier komputerowych:
I. "W świecie Tezeusza" - gra obejmująca szereg zmagań bohaterów mitologicznych ujęta w 5 poziomów:
- Lot na Kretę.
- Utrata pamięci.
- Kamienne tablice.
- Ciemna strefa.
- Ostateczna rozgrywka.
Oto linki do gier, które przygotowali uczniowie:
- https://wordwall.net/pl/resource/52896103 Jonasz
- https://wordwall.net/pl/resource/52944230
- https://wordwall.net/pl/resource/52944911
- https://wordwall.net/pl/resource/52944638
Przejście wszystkich poziomów to nie lada wyzwanie i ciekawa forma powtórki.W ramach przetestowania pracy, zagraliśmy wspólnie, przeżywając razem z Tezeuszem trudną misję pokonania krwiożerczego Minotaura.
II. Tezeusz - klątwa labiryntu
Szczegółowy opis bohaterów mitologicznych, rekwizytów wykorzystywanych w grze oraz dokładny opis kolejnych misji tworzących trzon główny gry oraz poszczególnych faz i trybów gry.
https://wordwall.net/pl/resource/52944921
III. Teatr cieni
Zespół to prawie wszystkie dziewczęta z klasy. Odegrały balladę Adama Mickiewicza w nietypowej konwencji, wykorzystująć białe płótno i żródło światła. Taki sposób prezentacji pozwolił inaczej, na nowo przeżyć dzieło Mickiewicza.
Cykl "A teraz – działamy" na lekcjach języka polskiego pozwala uczniom na ciekawe obcowanie z tekstem literackim, daje możliwość innego spojrzenia na lekturę i może przyczyni się do ponownego polubienia lektur , bo jak twierdziła nasza Noblistka:
.„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wiesława Lasota