Proszę o zapoznanie się z Regulaminem stypendium i złożenie wypełnionych formularzy do dyrektora Szkoły od dnia 21.10.2024 do 7.11.2024.
DZIEŃ DYNI W PRZEDSZKOLU
31 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni. Dzieci ubrane w kolorze pomarańczowym dzień zaczęły od poznania ciekawostek zwiazanych z dynią poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego. Następnie odbyły się zabawy z dynią oraz odkrywanie jej wnętrza i degustacja pestek. Na zakończenie każda grupa wykonała pracę plastyczną z dynia w roli głównej.
24
1 LISTOPADA - DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Pamiętamy! Wspominamy! Odwiedzamy!
"A choć ich życia płomień zgasł.
To myśli o nich są przecież w nas."
Maria Czerkawska "Zaduszki
Z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych Szkolne Koło Wolontariatu odwiedziło cmentarz. Uczniowie modlitwą oddali cześć naszym zmarłym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
MALI WIELCY ODKRYWCY
Grupa 5 latków "Bławatki" dołączyła do programu edukacyjnego Mali Wielcy Odkrywcy. Celem programu jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Miło nam poinformować, że nasze przedszkole dostało Pakiet Naukowy, który zawiera pomoce do przeprowadzania doświadczeń naukowych.
Program podzielony jest na trzy etapy:
1 etap dotyczy drzew. Dzieci poznają proces fotosyntezy, rodzaje drzew oraz ich owoce, wykonują ćwiczenia sensoryczne.
2 etap dotyczy wody. Dzieci poznają stany skupienia wody, wykonują ćwiczenia ze złudzeniami optycznymi i wypornością.
3 etap dotyczy jednostki miary. Dzieci uczą się określać długość, masę, temperaturę, czas oraz objętość.
STYPENDIA DLA UCZNIÓW KLAS VII- VIII
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendiów w roku szkolnym 2024/25 dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w ramach projektu niekonkurencyjnego Województwa Świętokrzyskiego pn. Świętokrzyski program stypendialny dla uczniów szkół podstawowych, realizowanego w obszarze programu regionalnego pn. Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
Warunki ogólne
Warunkiem ubiegania się o stypendium jest złożenie wniosku o przyznanie stypendium oraz innych dokumentów (wraz z niezbędnymi załącznikami) dla ucznia/uczennicy, który/a spełnia kryteria określone w Regulaminie przyznawania stypendiów dla uczniów szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim w roku szkolnym 2024/25, zwanym dalej Regulaminem.
Termin naboru wniosków
Nabór wniosków o przyznanie stypendiów rozpoczyna się 1 października 2024 roku a kończy 31 października 2024 roku (w przypadku wysłania dokumentów pocztą decyduje data stempla pocztowego).
Miejsce składania wniosków
Wniosek wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w Regulaminie, należy przekazać osobiście w godz. 7.30 – 15.30 lub wysłać w zaklejonej kopercie wraz z dopiskiem Świętokrzyski program stypendialny dla uczniów szkół podstawowych na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce (liczy się data stempla pocztowego).
Szczegóły na stronie Urzędu Marszałkowskiego
LEKCJA MUZYKI - KLASYCY WIEDEŃSCY
26 października 2024 r. uczestniczyliśmy w lekcji muzyki na temat klasyków wiedeńskich - Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena.
Pani Sylwia Bartkiewicz opowiedziała dzieciom i młodzieży kilka anegdot z życia obu kompozytorów. Uczniowie wysłuchali utworów "Eine Kleine Nachtmusik", wariacji na temat znanej pieśni francuskiej, arii Królowej Nocy z opery "Czarodziejski flet" i "Lacrimosy" z "Requiem" Mozarta, a także fragmentów "IX Symfonii - Ody do radości" i miniatury "Dla Elizy". W trakcie koncertu zaprezentowano także budowę skrzypiec i smyczka.
Lekcja została przeprowadzona w ramach programu Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pt. "Szkolne Koncerty Kameralne". Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej:
https://www.filharmonia.kielce.pl/edukacja.html
RATOWNICY MEDYCZNI W PRZEDSZKOLU
23 września przedszkole gościło ratowników medycznych, którzy zapozanali dzieci ze swoją pracą oraz mogły zobaczyć jak wygląda karetka pogotowia od wewnątrz. Dzieci dowiedziały się jaki jest numer pogotowania oraz jak wyglądają i nazywają się narzędzia do ratowania życia.
21
"TAJEMNICE RÓŻAŃCA- EWANGELIA W OBRAZACH"- laureaci
Miło nam poinformować, iż konkurs plastyczny “Tajemnice różańca- Ewangelia w obrazach” cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłoszono 39 prac, które wykonane były zgodnie z tematem. Kółko Religijne wraz z księdzem proboszczem wybrało następujących laureatów:
-
Przedszkole- klasa 0
I miejsce: JULIAN B. kl. 0 oraz POLA R. lat 5
II miejsce: TYMON M. lat 5
III miejsce: KLARA M. lat 4 oraz MICHAŁ M. kl.0
-
Klasa I- III
I miejsce: LENA K. kl. III oraz NADIA K. kl. II
II miejsce: HANNA D. kl. II
III miejsce: ANTONI B. kl. III
Wyróżnienia: MARTYNA Z. kl. III oraz JAGODA S. kl. I
-
Klasa IV-VI
I miejsce: JULIA W. kl. VI a oraz ALEKSANDRA B. kl. V b
II miejsce: MAJA S. kl. IV
III miejsce: LENA Z. kl. IV
Wyróżnienie: JULIA A. kl. IV oraz WERONIKA C. kl. VI b
-
Klasa VII-VIII
I miejsce: FILIP S. kl. VIII
WRĘCZENIE NAGRÓD DLA LAUREATÓW ODBĘDZIE SIĘ 10 LISTOPADA 2024r. NA MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 9.
Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu, gdyż każdy otrzyma słodki poczęstunek :)
4-
PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY
Jak co roku, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, odbył się próbny alarm przeciwpożarowy sprawdzajacy organizację i warunki ewakuacji w obiekcie. Akcją przeprowadził koordynator p. Robert Klefas
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ" ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY"
Szkoła przystąpiła do XII edycji Ogólnopolskiego programu Edukacyjnego "Zbieraj baterie i telefony". Zachęcamy, rodziców, uczniów i pracowników szkoły do aktywnego zbierania zużytych baterii i telefonów komórkowych. Program promuje wartościowe działania przyjazne środowisku naturalnemu, uczy właściwych postaw i nawyków m.in. pozbywania się zużytych elektrośmieci. W szkole zostały ustawione pojemniki, gdzie należy wrzucać odpady.
Dziękujemy za udział w akcji ,w ten sposób pomagamy Naszej Planecie.
PAN PRZEMYSŁAW STELMASZCZYK ZOSTAŁ WYRÓŻNIONY MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
17 października w Centrum Edukacji i Kultury – Szklany Dom w Ciekotach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jej organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego - Okręg Świętokrzyski. W trakcie tej uroczystości zostały wręczone odznaczenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Miło nam poinformować, że nauczyciel naszej szkoły pan Przemysław Stelmaszczyk otrzymał „Medal Komisji Edukacji Narodowej” za „Szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”. Został on nadany przez ministrę panią Barbarę Nowacką na wniosek Prezesa Zarządu Oddziału w Nowej Słupi - panią Ewę Klefas.
Serdecznie gratulujemy Panu Przemysławowi Stelmaszczykowi
otrzymanego wyróżnienia!
SKĄD SIĘ BIERZE MLEKO?- zajęcia w przedszkolu
- 14
Dzień bez plecaka
Pomysłowość i wyobraźna były hasłami przewodnimi naszych uczniów podczas obchodów szkolnego Dnia bez plecaka.
Podręczniki i przybory szkolne zostały zapakowane w: walizki, torby podróżne, transportery, plastikowe pojemniki, garnki, a nawet przyjechały na...deskorolce!
Wszystkim gratulujemy kreatywności:)!
6
XXIV DZIEŃ PAPIESKI
13 października 2024 r. po raz dwudziesty czwarty w całej Polsce obchodzono Dzień Papieski. Przypadające na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową święto, to czas wsparcia przez nas stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego były słowa: ,,Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
W tym dniu młodzież naszej szkoły, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką nauczycieli: p. Barbary Jadwidzic, p. Moniki Jaros i p. Marzeny Zbrożyny, uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. W tym roku do puszek zebrano 1243 zł.
Uczniowie biorący udział w zbiórce to: Mateusz Dąbrowski, Wiktoria Domańska, Kacper Domański, Michał Gawroński, Zuzanna Gąsior, Zuzanna Góźdź, Oliwier Kowalski, Zuzanna Kozłowska, Oliwier Pająk, Paweł Pustuła, Filip Sowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki.
KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
Zapraszam uczniów do udziału w XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej„Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”. Zgłaszać się można do p. Moniki Jaros do dnia 21 października
Tegoroczna edycja obejmuje znajomość treści Ewangelii wg św. Mateusza, przypisów i wstępu zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach:
I: Szkoła Podstawowa klasy IV-VI
II: Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII
Etapy konkursu:
– etap szkolny – do końca października 2024
– etap dekanalny – 15 listopad 2024
– etap diecezjalny – 29 listopad 2024
Instytut Teologiczny w Sandomierzu, godz. 11.00.
Dzień Edukacji Narodowej
- 9
„Komu nieba były wrogiem zrobiły go pedagogiem.
Ja się jednak z tym nie zgadzam, swoje zdanie wypowiadam:
Chlubą jest i wyróżnieniem,
być – nauczycielem!’’
Dnia 11.10.2024 r. w Zespole Szkół w Rudkach odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.W podzięce za dar najpiękniejszy - za wiedzę i serce - całej Radzie Pedagogicznej, Dyrekcji, Wychowawcom, wszystkim Pracownikom Szkoły i obecnym na uroczystości Gościom - młodzież zadedykowała swój program.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klas szóstych pod kierunkiem polonistki pani Wiesławy Lasoty i nauczyciela muzyki, Jakuba Kusińskiego.
Młodzież słowem i piosenką uświetniła ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych, ale i żartobliwych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Uczniowie w montażu zwrócili uwagę, że w pracy nauczyciela istotne jest to, o czym mówił myśliciel Konfucjusz : "Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych".Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom życzenia.
Na zakończenie akademii głos zabrała pani Dyrektor Alina Cieśla, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Następnie słowa podziękowania złożył pan Andrzej Gąsior - Burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia, który podkreślił, że bycie nauczycielem to misja, wielka odpowiedzialność , a poziom edukacji świadczy o sile narodu i społeczeństwa. Również przedstawiciele Rady Rodziców zwrócili się w ciepłych słowach do Grona Pedagogicznego i Pracowników Szkoły, składając życzenia na ręce Dyrekcji. Słowa podziękowania i gratulacje od Zarządu ZNP otrzymali również nauczyciele, obchodzący jubileusz pracy zawodowej.
Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego
"Chlubą jest i wyróżnieniem być - nauczycielem!"
Szanownej Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu
oraz Pracownikom Szkoły
składamy serdeczne życzenia: zdrowia, sukcesów zawodowych i osobistych oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu.
Dziękujemy za dar wiedzy i troskę okazywaną nam każdego dnia!
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Rudkach
ZAPROSZENIE
Dyrekcja oraz Uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach
Serdecznie Zapraszają
SZ. P Nauczycieli, Pracowników oraz Emerytowaqnych Nauczycieli i Pracowników Zespółu Szkół W Rudkach
Na uroczystą Akademię Z Okazji Dnia Nauczyciela
która odbędzie się
w dniu 11 października 2024 r. o godz. 12:00
na sali gimnastycznej.
Pasowanie na Czytelnika
- 4
"Kto czyta, żyje podwójnie". Umberto Eco
3 października, w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na Czytelnika.
Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2, wraz z wychowawczynią panią Moniką Chamerą.
Drugoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz wysłuchali ciekawostek i wierszy o książce w wykonaniu koleżanek z klasy ósmej.
Po zlożeniu przez nich ślubowania, pani dyrektor Alina Cieśla wraz z bibliotekarzem panią Agnieszką Cedzyńską dokonały aktu uroczystego pasowania.
Dumni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki wzorowego Czytelnika.
Od tej chwili będą mile widzianymi gośćmi w szkolnej bibliotece.
Lekcja w kinie
4 października klasy piąte i szóste wyjechały do Kielc na seans filmowy pt. "Dancing Queen" oraz na lekcję w kinie. Zajęcia poświęcone były zagrożeniom płynącym z przebywania w wirtualnym świecie oraz groźnemu zjawisku hejtowania w grupach rówieśniczych. Podjęto też temat uzależnienia od komunikatorów internetowych i jego konsekwencji w realnym życiu. Była to wartościowa i ciekawa lekcja.
Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie: Wiesława Lasota i Agnieszka Cedzyńska.
Archiwum Aktualności