23 października uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
ruszyli na turystyczne szlaki Gór Świętokrzyskich:
SZLAKI UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ:
Pod opieką wychowawczyni, pani Małgorzaty Nietrzpiel, i stażysty, p. Karola Świstaka, dzieci z oddziału przedszkolnego były na wycieczce na Górze Chełmowej . Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, uczyły się rozpoznawać drzewa liściaste i iglaste oraz zbierały okazy do kącika przyrodniczego. Trasa wycieczki okazała się bardzo ciekawa i wcale nie aż tak męcząca. Po powrocie udały się do szkolnej stołówki na gorący posiłek.
Uczniowie klasy I i IIa pod opieką pani Renaty Wojtasik i pani Marianny Brzezińskiej wędrując niebieskim szlakiem podziwiali piękno Góry Chełmowej jesienią. Obserwowali przygotowania przyrody do zimy. Rozpoznawali rosnące drzewa i krzewy oraz leśne zwierzęta. "Zmęczeni, ale wzbogaceni o nowe wiadomości przyrodnicze wróciliśmy do szkoły :) "
Uczniowie klasy IIb i III Szkoły Podstawowej pod opieką pani Agnieszki Roguli i pani Moniki Chamery zdobyli Górę Chełmową (351m n.p.m, na szczycie której znajduje się pomnik poświęcony Marianowi Raciborskiemu,postawiony w setną rocznicę jego urodzin). To właśnie tutaj profesor Raciborski, botanik, badacz modrzewia wyodrębnił gatunek modrzewia polskiego. "Wyruszyliśmy trasą przez Cząstków, od strony Pokrzywianki Górnej weszliśmy lessowym wąwozem do lasu. Czarnym szlakiem dotarliśmy przez szczyt do Starej Słupi i przez Podchełmie, po prawie czterech godzinach, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły".
Uczniowie klasy IV razem z wychowawczynią panią Bożeną Jop, panią dyrektor Aliną Cieślą oraz panem Markiem Kozłowskim wyruszyli do Grzegorzowic, gdzie zwiedzili wzniesiony na wzgórzu zabytkowy kościół pw. Św. Jana Chrzciciela. Tę wyjątkową budowlę wyróżnia najstarsza jej część – prezbiterium - stanowiąca romańską rotundę. Na uwagę zasługuje również barokowa, kamienna chrzcielica z XIV w. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na podworski park, nad którym królują ponad 400 - letnie dęby. Uczniowie mogli również powędrować lessowym wąwozem usłanym dywanem liści, aby po kilku godzinach wrócić przez Pokrzywiankę i Cząstków do szkoły.
Klasa V, pod opieką wychowawczyni, pani Agnieszki Cedzyńskiej, oraz pani Marzanny Kosztowniak, wyruszyła szlakiem wiodącym z Rudek przez Kobylą Górę i Trzciankę na Święty Krzyż. W drodze do Trzcianki towarzyszył nam pan leśniczy Tomasz Andzela, który ciekawie i barwnie opowiadał o osobliwościach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Kobylej Górze uczniowie obejrzeli ścinkię drzew. Pan Andzela objaśnił zasady typowania drzew do ścięcia, podzielił się ciekawostkami z życia lasu. Wszyscy mogli z przekonaniem rzec: "Czarcia miotła nam nie straszna!"
"Na Święty Krzyż zaprowadził nas rzadko uczęszczany czerwony szlak turystyczny od Trzcianki. Rozległe pochyłości trenu zasłane bukowymi liśćmi w kolorze miodu, strzelające wysoko wysmukłe pnie buków... Po dotarciu zwiedziliśmy wnętrza klasztoru. Po posiłku w klasztornej jadłodajni zeszliśmy Drogą Królewską do Nowej Słupi, a stamtąd polnymi drogami przez Baszowice wróciliśmy do Rudek. Dziękujemy pani Kosztowniak za bardzo ciekawe informacje na temat pokonywanej przez nas trasy".
SZLAKI GIMNAZJALISTÓW:
Gimnazjaliści z klas Ib, IIIa oraz IIIc pokonali trasę wiodącą przez Skoszyn, Szczytniak, Jeleniów, Starą Słupię, Podchełmie, Serwis aż do Rudek. W drodze na najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego, czyli Szczytniak (554 m n.p.m.) towarzyszyły im pani Beata Cieślik, pani Ewa Klefas, pani Marzena Kozłowska, pani Marzena Zbrożyna oraz pani Magdalena Mazur.
Klasa Ia Gimnazjum i VI SP pod opieką pani Iwony Zarosy, pani Anety Kluzek i pana Sylwestra Spelaka wyruszyły w trasę przez Cząstków, Pokrzywiankę, Nieczulice do Chybic: "Zwiedziliśmy zabytkowy kościół w stylu gotyckim z XVI wieku, odwiedziliśmy miejscową szkołę, zagraliśmy sparing w piłkę siatkową i wygraliśmy :) Potem było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Najedzeni, zmęczeni, ale w dobrym humorze, wróciliśmy do Rudek.
Gimnazjaliści z klas IIb oraz IIc pokonali trasę wiodącą z Rudek do Grzegorzowic: Wędrowaliśmy przez Cząstków Stary, Pokrzywiankę Dolną, Skały, Pokrzywiankę Górną oraz wieś Ciemną.W drodze do zabytkowego kościoła w Grzegorzowicach towarzyszyły im wychowawczynie: pani Dorota Adamska i pani Wiesława Lasota oraz pani Jolanta Krupa i przedstawiciel rodziców - pani Joanna Maciąg.
Zapraszamy do albumu fotograficznego: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=70