
PROJEKT EDUKACYJNY KLASY II B I II C:
„Miłość niejedno ma imię”
Tak właśnie brzmiał tytuł międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klasy II b i II c w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. W piątek 21 lutego 2014 r. nastąpiło podsumowanie ww. projektu, podczas którego uczniowie klas drugich w formie bogatej pod względem treści i urozmaiconej pod względem formy prezentacji przedstawili społeczności szkolnej efekty swojej półrocznej pracy.
Nad całością pracy czuwały wychowawczynie klas drugich, tj. p. Dorota Adamska i p. Wiesława Lasota, które z uwagą monitorowały realizację poszczególnych zadań, udzielały wsparcia, prowadziły konsultacje oraz motywowały swoich wychowanków do działań. Realizacja projektu była prowadzona przy wsparciu szkolnego koordynatora projektu p. Barbary Chrobot oraz p. Magdaleny Mazur- Młynarczyk, za pośrednictwem której klasy II b i II c zostały włączone do europejskiego PROJEKTU CENTRES.


Instytucją koordynującą projekt jest BRITISH COUNCIL, który wspiera działania rozwijające przedsiębiorczość, kreatywność i twórczość młodych ludzi; w Polsce projekt koordynuje Polskie Stowarzyszenie Kreatywności.
GŁÓWNE CELE PROJEKTU :
- wzrost kompetencji innowacyjności i przedsiębiorczości wśród uczniów (głównie gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych),
- powiązanie działań uczniowskich z branżą kreatywną, promującą uzdolnienia, ciekawość poznawczą, wyobraźnię, kreatywność i przedsiębiorczość,
- praktyczne przejście przez proces: od pomysłu do jego realizacji.
Projekt CENTRES ma ambicje mieć również swój wymiar badawczy i chciałby odnieść się do dwóch głównych problemów:
- Jakie czynniki wspierają podejmowanie przez uczniów przedsięwzięć społecznych/przedsiębiorczych?
- W jaki sposób polski system kształcenia rozwija takie kompetencje i umiejętności jak: kreatywność, umiejętność generowania i analizy problemów, praca metodą projektu, praca zespołowa, które pomagają w procesie tworzenia innowacji?
Cel badań: porównanie kompetencji innowacyjności i przedsiębiorczości wśród uczniów w skali kraju i we wszystkich krajach partnerskich biorących udział w projekcie CENTRES.
Innowacyjność i przedsiębiorczość to kompetencje kluczowe, szczególnie pożądane, aby sprostać wymogom współczesnego rynku pracy. Celem nowoczesnej edukacji powinno być wskazywanie takich przedsięwzięć, by uczniowie poprzez praktyczne działania nie tylko wzmacniali swoje uzdolnienia, ale także byli dobrze przygotowani do stawiania czoła zawodowym wyzwaniom.

REALIZACJA PROJEKTU
Uczniowie w czasie realizacji zadań podzielili się, zgodnie z zainteresowaniami i uzdolnieniami, na dwie grupy tematyczne: LITERATURA i SZTUKA, te zaś na cztery grupy zadaniowe.
W obrębie grupy literackiej wyłoniła się grupa POETYCKA i TEATRALNA. W obrębie grupy artystycznej (SZTUKA) powstała grupa PLASTYCZNA i MUZYCZNA.
Cele, założenia, działania i efekty półrocznej pracy przedstawili liderzy grup zadaniowych: Dominika Mrozowska, Iza Życińska, Natalia Cybularz i Lena Maliszewska. Grupa poetycka zbadała, jak temat miłości wykorzystywany jest w literaturze polskiej. Końcowym wynikiem ich pracy jest album pięknych wierszy i cytatów nt. miłości.
Grupa teatralna przygotowała przedstawienie pt.”Miłość z happy endem”. Autorką scenariusza jest ucz. kl. II c Dorota Kwiecień, która zainspirowana dziełem Szekspira stworzyła historię o miłości - dzieje się ona jednak wśród współczesnych nastolatków i na szczęście nie kończy się tragicznie.
Grupa muzyczna zbadała gusty muzyczne szkolnej społeczności oraz sprawdziła, jak często temat miłości przywoływany jest w piosenkach powszechnie uważanych za hity. Uczniowie przeprowadzili ankietę wśród 100 osób, a wyniki zaprezentowali w postaci wykresów , które przedstawili za pomocą prezentacji multimedialnej.
Grupa plastyków zajęła się wyszukaniem najpopularniejszych symboli , przy pomocy których można wyrazić miłość. Efektem poszukiwań są piękne plakaty w kształcie czerwonych serc, w środku których zostały umieszczone inne symbole miłości, jak para gołębi czy łabędzi, róże, orchidee, obrączki a nawet kłódki. Bogactwo wykonanych przez uczniów plakatów stanowiło bazę do wykonania pięknej scenografii wg projektu p. Jolanty Jakubowskiej. Plakaty te stanowiły też główny składnik dekoracji sceny do przedstawienia składającego się z kilku połączonych motywem miłości scenek, które kończyła sztuka „Miłość z happy endem” w wykonaniu: Dorota Kwiecień (zakochana Julka), Lena Maliszewska (jej Przyjaciółka), Kacper Woźniak jako Roman, Dominika Błędzińska i Bartosz Gawlik w roli rodziców dziewczyny oraz Radek Kozłowski jako lekarz opiekujący się Julką. Całość prezentacji dopełniło wręczenie przez przewodniczącą szkoły, Anię Świstak „walentynkowych kartek”.
Bogaty treściowo program został dodatkowo urozmaicony piosenkami o miłości, zarówno dawnymi (z repertuaru np. Czerwonych Gitar), jak i współczesnymi (np. Moniki Brodki czy zespołu Pectus) w pięknym wykonaniu Darii Krzyżanowskiej i Oliwii Ozgi. Darię i Oliwę przygotowali p. Anita Cieślik i p. Jakub Kusiński.
Uatrakcyjnieniem były niewątpliwie liczne konkursy „miłosne” przeprowadzone przez Dominikę Mrozowską a mające na celu pozyskanie przychylności publiczności. Prezentacja kl. II b i II c przyjęta została bardzo przychylnie, ogólnie wszystkim się podobała, czego potwierdzeniem były rzęsiste brawa w trakcie oraz gorące dyskusje i komentarze po prezentacji.
Pani Bożena Jop, vice dyrektor w słowie do uczniów stwierdziła, iż uczniowie klasy II b i II c prezentacją swoją udowodnili, iż zaliczyli pracę w projekcie na „SZÓSTKĘ”. Pochwaliła zaangażowanie wszystkich uczniów, szczególne słowa uznania skierowała pod adresem członków Koła Teatralnego, doceniając ich występ. Pozostali uczniowie nie tylko się bawili, ale też wiele mogli się dowiedzieć i nauczyć o miłości, na pewno zrozumieli, że:
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego, nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego; (…)Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Całość pięknie poprowadzili przedstawiciele klas :II c – Dorota Kwiecień i II b - Igor Sala. Bardziej szczegółowe informacje nt. przedstawienia będzie można już wkrótce znaleźć w zakładce KOŁA TEATRALNEGO.
ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=87
W. L.