"Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” J. Tuwim
W tym roku motywem przewodnim Tygodnia Kultury Języka było hasło : „Język ojczysty dodaj do ulubionych” .My postanowiliśmy w sposób świadomy zadbać o kulturę języka, dlatego w dniach od 4 do 9 marca w sposób szczególny , poprzez organizację i uczestnictwo, wzięliśmy udział w tej popularnej akcji.
Jak co roku w naszej placówce odbyło się wiele działań, których celem było podniesienie świadomości językowej i uwrażliwienie na potrzebę dbałości o poprawne posługiwanie się językiem polskim w każdej sytuacji, bo jak powiedział Janusz Korczak : „Źle mówić lub pisać, to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali”.
Uwzględniając zainteresowania naszych uczniów, korzystając z ich sugestii, przygotowaliśmy konkursy inspirowane popularnymi telewizyjnymi teleturniejami. Zadbaliśmy , by konkursowe kategorie dotyczyły przede wszystkim zagadnień wiążących się z szeroko pojętą „polszczyzną”, dlatego też główne kategorie to: przysłowia, frazeologizmy, ortografia, gramatyka, autorzy i bohaterowie lektur szkolnych.
5 marca odbył się pierwszy z zaplanowanych w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka konkurs, zatytułowany „Jeden z dziewięciu” - wzorowany na popularnym teleturnieju prowadzonym przez Tadeusza Sznuka.
W rolę prowadzącej weszła Diana Jasiak, która w trzech rundach sprawdziła wiedzę dziewięciu uczestników - po jednym reprezentancie z każdej klasy.
Przedstawiciele klas to:
I a Krystian Jagiełło, I b Igor Sala, I c Iza Życińska
II a Kacper Woźniak, II b Jakub Świstak, II c Wiktoria Kowalska
III a Arek Tokarski, III b Michał Janus, III c Kamila Latała
Do rundy finałowej, po zaciekłej rozgrywce w II etapie, zakwalifikowali się: Wiktoria z II c, Krystian z I a i Arek z III a. Bezkonkurencyjna okazała się Wiktoria Kowalska, która pokonała przeciwników i osiągnęła zwycięstwo.
6 marca odbył się drugi z zaplanowanych językowych konkursów "Szkolna Familiada" zgromadził chętnych uczniów w 2 drużynach - rodzina Seniorów - trzecioklasiści w składzie: Piotr Gąsior, Maciek Bednarski, Mateusz Prędota, Mateusz Gąsior, Wojtek Borkowski, Mateusz Mazur; i rodzina juniorów - uczniowie z klas I i II
w składzie: Jakub Cieślik, Patrycja Fałek, Hubert Latała, Jędrek Tumulec, Patryk Skrzyński i Bartosz Gawlik. W rolę prowadzącego wcielił się Konrad Gawlik, który wzorem K. Strasburgera ze spokojem wypełniał swe zadanie – opowiedział nawet dowcip. Do rundy finałowej zakwalifikowała się rodzina seniorów, jednak pytania przygotowane przez prowadzącego były dość skomplikowane i nie pozwoliły trzecioklasistom cieszyć się pełnią zwycięstwa, do osiągnięcia którego zabrakło im kilku punktów.
7 i 8 marca odbyły się kolejne konkursowe zmagania gimnazjalistów mające na celu podkreślenie konieczności dbania o poprawność językową, zarówno w wersji „ pisanej”, jak i „mówionej” W czwartek po 2 przedstawicieli z każdej klasy wzięło udział w konkursie o tytuł Gimnazjalnego Mistrza Ortografii. Test językowo-ortograficzny składał się z 20 zadań badających poziom umiejętności ortograficznych. Mistrzem została KAROLINA ZIEJA z klasy II a (62pkt.) , tuż za nią znalazł się Adrian Folwarski z III c (61pkt) oraz Krzysztof Tokarski z III a i Piotr Piasecki z III b ( 59,5 pkt.)
W piątek odbył się ostatni konkurs językowy. Miał jak poprzednie formę teleturnieju
i nosił tytuł „Awantura o szóstkę”. Poprowadził go uczeń z klasy II c Jakub Cieślik, wspomagany przez Elizę Fijas. Do rozgrywki przystąpiły trzy drużyny: pierwszoklasistów, drugoklasistów i trzecioklasistów. Każda z drużyna mogła uczestniczyć w grze, czyli odpowiadać na pytania prowadzącego pod warunkiem, że wylicytowała najwyższą sumę za pytanie. Najodważniejsi w licytacji byli trzecioklasiści i to oni ostatecznie zwyciężyli, bo bezbłędnie odpowiadali na zadawane pytania. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Mateusz Mazur, Maciej Bednarski, Kinga Złomek, Karolina Rybka, Piotr Gąsior, Ola Mazur.
Podczas Tygodnia Kultury Języka , zadbaliśmy, by działaniami językowymi objąć jak największą liczbę chętnych uczniów. Konkursy dostarczyły uczniom rozrywki, ale też i solidną porcję wiedzy z tematów nie tylko szkolnych. Zabawa była przednia.
Podsumowanie obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego odbędzie się podczas apelu z okazji Dnia Ziemi, wtedy nastąpi wręczenie dyplomów, nagród książkowych i drobnych upominków dla uczestników.
Wszystkim uczniom, biorącym udział w konkursach dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy oraz opanowania i poczucia humoru Podziękowania należą się także członkom koła teatralnego oraz nauczycielom, którzy przygotowali i przeprowadzili konkursy.
Wiesława Lasota