• GIM: KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU

• „KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU”

PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

Nasi Gimnazjaliści uczestniczyli w projekcie „Kreatywny uczeń XXI wieku” razem z uczniami z 12 szkół podstawowych i z 12 gimnazjów z terenów wiejskich województwa świętokrzyskiego.

Celem projektu „Kreatywny uczeń XXI wieku” było rozwinięcie kompetencji społecznych w zakresie kooperatywności, komunikatywności i kreatywności u 288 uczestników.

Zakres wsparcia merytorycznego dla Beneficjentów ostatecznych projektu obejmował:

- udział w warsztatach z doradztwa edukacyjno-zawodowego MOJE MOCNE STRONY DROGĄ DO SUKCESU NA RYNKU PRACY,
          - udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych KOMPETENTNY I AKTYWNY OBYWATEL,
          - udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych w ramach działalności Centrum Edukacji Obywatelskiej, Medialnej i Animacji Kultury,
          - udział w jednodniowych wyjazdowych debatach edukacyjnych,
          - udział w wyjeździe edukacyjnym do instytucji kultury,
          - udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu inicjatywy obywatelskiej
          Zapraszamy na stronę inernetową: uczen.scdn.pl

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PIERWSZEGO ETAPU PROJEKTU

„KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU”

Zakończyły się dwa moduły realizacji projektu gimnazjalnego "Kreatywny uczeń XXI wieku" prowadzonego ze ŚCDN w Kielcach ze środków Unii Europejskiej.

Pierwszy moduł – Edukacja Obywatelska - Kompetentny i aktywny obywatel

Grupa działała w składzie: Daria Krzyżanowska, Magdalena Miernik, Anna Świstak, Kamil Sala, Patryk Skrzyński i Jakub Świstak z klasy II b oraz Igor Sala i Wiktor Trepka z klasy I b.

Opiekunem grupy był Przemysław Stelmaszczyk.

Grupa spotykała się trzykrotnie na sobotnich zajęciach i zdobywała wiedzę i nabywała umiejętności z następujących tematów:

1. Co każdy uczeń - obywatel wiedzieć powinien?

2. Spróbuj działać skutecznie.

3. Prezentuj swoje dokonania!

Oprócz zajęć stacjonarnych uczniowie wykonywali zadania, które znajdowały się na internetowej platformie e-learningowej. Efektem pracy zespołu stała się realizacja mini - projektu i udział w debacie edukacyjnej.

Pomysł na mini - projekt został opracowany po burzliwej dyskusji. Grupa uznała, że projekt powinien dotyczyć naszej szkoły, dlatego odniesiono się do obchodzonej w tym roku 50 - tej rocznicy oddania do użytku budynku szkoły. Tytuł projektu: NASZA SZKOŁA - WCZORAJ I DZIŚ.

Zespół podzielił się na trzy grupy, które tworzyły następujące zadania:

grupa I - Moja rodzina - moja szkoła.

grupa II - Nasza szkoła we wspomnieniach.

grupa III - Szkoła w przyszłości.

Projekt zrealizowano wykorzystując ankiety, drzewa genealogiczne czy wywiady.

W dniu 9.III. 2013 roku odbyła się prezentacja w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej, a po niej miała miejsce debata edukacyjna na temat: "Czy warto działać z innymi i dla innych?".

Zadanie nie było łatwe, ponieważ nasza delegacja miała znaleźć argumenty przeciwko założonej tezie.

Uczniowie wywiązali się z tej roli bardzo dobrze. Oprócz uczniów naszej szkoły w prezentacji i w debacie wzięli udział gimnazjaliści ze szkół w Bałtowie, Pacanowie i Woli Jachowej.

Drugi moduł - Edukacja Medialna

Skład grupy tworzyli następujący uczniowie: Klaudia Róg, Kamila Sala, Kinga Siepetowska, Weronika Waśkiewicz, Krystian Bartoszek, Kacper Woźniak z kl. II a, Arnold Bieluń z kl. I b i Oliwia Ozga z kl. II c.

Grupą kierowała p. Dorota Adamska.

Uczniowie w ramach projektu samodzielnie opracowali i opublikowali stronę internetową poświęconą naszemu regionowi pt - WALORY REGIONU , którą wykonali w programie www.stronygratis.pl .

Celem tych zajęć było poznanie zasad tworzenia stron internetowych oraz zaistnienie w sieci.

Następną pracą było wykonanie prezentacji filmowej reklamującej region. Prezentacja filmowa została umieszczona na portalu YouTube - http://www.youtube.com/watch?v=l0G79Wk7jFE

Celem tych zajęć było poznanie programów do tworzenia filmów, które są sposobem na atrakcyjny przekaz informacji.

Oprócz zajęć stacjonarnych uczniowie wykonywali zadania, które znajdowały się na platformie e-learningowej.

11 maja 2013.r debatą edukacyjną w Wólce Milanowskiej zakończyły się zajęcia z EDUKACJI MEDIALNEJ

Uczniowie debatowali na następujące tematy:

Internet: zagrożenie czy szansa na lepszą przyszłość?

Czy kreda i tablica to już przeżytek - powinny iść do lamusa?

Wszystkie odbyte debaty miały na celu:

- rozwijanie u uczniów umiejętności prowadzenia prezentacji,

- rozwijanie w uczestnikach debaty kultury dyskutowania,

- kształcenie u uczniów umiejętności argumentowania swojego stanowiska i wymiany poglądów w określonej sprawie,

- promowanie debaty edukacyjnej jako sposobu wypracowania wspólnego stanowiska, generowania pomysłów na wspólne działanie i wzajemną współpracę.

Grupy projektu obywatelskiego i medialnego wspierała merytorycznie i duchowo Pani Barbara Chrobot - szkolny koordynator projektu.