• Gim: PROJEKTY EDUKACYJNE 2012/2013

        • PROJEKTY EDUKACYJNE 2012/2013

           

          TEMATY PROJEKTÓW WYBRANE W ROKU SZKOLNYM 2012/2013:

          Uczniowie klasy II a -  MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT EDUKACYJNY „WODA”

          Uczniowie klasy II b -  MIĘDZYPRZEDMIOTOWYPROJEKT EDUKACYJNY

                                 „BEZPIECZEŃSTWO I PIERWSZA POMOC W SYTUACJACH ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA.”

          Uczniowie klasy II c - MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT EDUKACYJNY „JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI – SZANSA I WYZWANIE ”

           

          PROJEKT KL. II A - "WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA"

                W dniu 15 maja w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Rudkach odbyła się szkolna uroczystość ekologiczna, która stanowiła podsumowanie edukacyjnego projektu interdyscyplinarnego realizowanego przez klasę II a „Woda”. Była ona uwieńczeniem wielu godzin wytrwałej pracy, poszukiwań i prób odpowiedzi na pytania: „Dlaczego wodę określa się jako najwspanialszą ciecz?, dlaczego ma ona smak życia na ziemi? - dlaczego bez niej nic by nie istniało. Młodzież szkolna i nauczyciele obejrzeli efekty współpracy uczniów. Opowiedzieli oni o wodzie za pomocą wierszy, prozy, piosenek i tańca oraz za pomocą przedstawionych prezentacji medialnych, plakatów i innych form swojej pracy.

                W czasie realizacji projektu uczniowie wyszukiwali przysłowia i powiedzenia o wodzie, frazeologizmy, które wykorzystali w konkursie „Kalambury”, opisywali cząsteczkę wody, badali jej właściwości, wykonując liczne doświadczenia, których opisy i efekty zaprezentowali na wystawce, opisywali wodę w 3 stanach skupienia, szukali odpowiedzi na pytanie” skąd się wzięła woda?” i gdzie występuje, gromadzili również ciekawostki o wodzie, opisywali zanieczyszczenia rzek, jezior, mórz i oceanów i ich wpływ na zdrowie ludzi. Nie zabrakło tańca w rytm „deszczowej piosenki” według układu p. Iwony Zarosa oraz piosenek: „cicha woda” i „ciągle pada” „Kaczka – sprzątaczka” oraz „Eko – eko ekologia”. Prezentację zakończył dekalog gimwodniaka, czyli 10 przykazań oszczędzania wody. Uczniowie pracowali w zespołach: biologów, pod opieką Pani Doroty Adamskiej, chemików i fizyków, których wspierała i wspomagała Pani Barbara Chrobot, geografów, pod czujnym okiem Pani Jolanty Cholewińskiej, artystyczno – literackiej, pod opieką Pani Wiesławy Lasoty i Pani Jolanty Jakubowskiej. Działania młodzieży wspierała wychowawczyni klasy II a Pani Marzena Kozłowska. W czasie prezentacji uczniowie częstowali zgromadzonych źródlaną wodą, zasponsorowaną przez „Nałęczowiankę” zachęcając do szanowania jej zasobów.

                Kontynuacją działań ekologicznych był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy II a przygotowany pod opieką Pani Wiesławy Lasota na podstawie scenariusza opracowanego przez Panią Barbarę Chrobot i Panią Wiesławę Lasotę z oprawą muzyczną chóru szkolnego pod opieką Pana Jakuba Kusińskiego i Pani Anity Cieślik. Było to przedstawienie łączące wszystkie grupy zadaniowe. Jego tytuł to „ Z Ekologią nie zginiesz ”. Świadomy zagrożeń współczesnego Świata Ekoludek odbywa szereg spotkań, rozmawia z wieloma postaciami na temat konieczności ochrony naturalnego środowiska. Jego rozmówcami są między innymi uosobione Ziemia i Woda, które w krótkiej, jednak bardzo wymownej wypowiedzi przekonują do dbałości o czystość przyrody i wody. Pojawiają się także zatrute różnymi ściekami Rybki, które skarżą się na swój smutny los. Nieoczekiwanie na pomoc dewastowanej przyrodzie przybywają postacie ze znanych bajek. To czarownice – Świętokrzyskie Baby Jagi oraz Kaczka Dziwaczka zmuszają krnąbrnych młodych wandali – uczniów, którzy w poszukiwaniu wrażeń udają się na wagary – nie tylko do uprzątnięcia najbliższego otoczenia, ale również do refleksji nad tym, że szkodzenie naturze to szkodzenie samym sobie.

                Wzmocnieniem prezentowanych treści była satyryczna scenka, w której Wędkarz, Turysta i Policjantka pokazują w „ krzywym zwierciadle ” podstawowe „ grzechy ” współczesnych ludzi wobec środowiska naturalnego, a wyznanie „ Wandala ” uczynione w trakcie dialogu z Ziemią nie tylko bawi, ale także zmusza do przemyśleń. W przedstawieniu tym wzięła udział cała klasa II a, która w ten sposób zintegrowała wszystkie treści i wiadomości na temat wody opracowana w trakcie wielomiesięcznej pracy nad projektem.

          Spotkanie było również okazją do podsumowania wyników szkolnego konkursu „woda” opracowanego i przeprowadzonego przez Panią Barbarę Chrobot i Panią Dorotę Adamską. Miał on charakter międzyprzedmiotowy, a uczestnikami byli wytypowani uczniowie klas I - III gimnazjum. Konkurs przeprowadzany był metodą praktyczną w 4 kategoriach:
          - Konkurs podstawowej wiedzy o wodzie
          - Konkurs na najciekawszy model cząsteczki wody wykonany dowolną techniką i przy użyciu dowolnych materiałów
          - Konkurs na hasło lub reklamę promującą oszczędne gospodarowanie wodą
          - Konkurs – odgadnij powiedzenie o wodzie „kalambury”

                Został rozstrzygnięty w każdej kategorii grupowej przez jury złożone z uczniów i nauczycieli. Pytania do I konkursu ułożyli uczniowie klasy II a wraz z Panią Barbarą Chrobot w zespole fizyków i chemików w ramach działań projektowych. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowała Rada Rodziców i Pani Chrobot. Laureatami konkursu wiedzy o wodzie zostały klasy:
          - I miejsce zajęła kl. III b, którą reprezentowali Michał Janus i Mateusz Gąsior,
          - II miejsce zajęła klasa I a, reprezentowana przez Martynę Kończak i Annę Czechowską,
          - III – klasa III c, którą reprezentowały Ewa Kozłowska i Joanna Gałązkiewicz.

                W konkursie na najciekawszy model cząsteczki wody faworytem okazała się klasa II c reprezentowana przez Wiktorię Kowalską i Zuzannę Ozgę, zaś II miejsce zajął Krzysztof Tokarski i Kamil Mierzejewski z III a. III nagrodę otrzymały Dominika Kluzek i Angelika Gulba z klasy Ia.

                W konkursie na hasło lub reklamę promującą oszczędne gospodarowanie wodą zwyciężyli uczniowie klasy I b: Lena Maliszewska i Dominika Błędzińska.

                II miejsce przypadło klasie I c reprezentowanej przez Krzysztofa Koniarskiego i Mateusza Mazura, a III – Piotrowi Gąsior i Mateuszowi Prędota z klasy IIIc Dodatkową nagrodą dla uczestników są „ +” z chemii, biologii, fizyki, geografii, j.polskiego, plastyki a dla finalistów dodatkowo oceny bardzo dobre z chemii.

                Uczniowie klasy IIa oraz koordynatorzy projektu bardzo serdecznie dziękują firmie „Nałęczowianka” za ufundowanie wody mineralnej, którą mogli poczęstować wszystkich zebranych gości, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań edukacyjnych.

                Pozostała woda zostanie wykorzystana podczas festynu rodzinnego z okazji „Dnia Dziecka”, który odbędzie się w dniu 2 czerwca 2013 roku.

          Koordynator projektu

          Barbara Chrobot

          ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZDJĘĆ

           

           

          PROJEKT KL. II C - "WIELKA BRYTANIA"

           

                21 marca uczniowie i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Rudkach uczestniczyli w obchodach Dnia Europejskiego, podczas którego odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego kl. II c realizowanego pod kierunkiem p. Marzeny Zbrożyny. Nad przygotowaniami tradycyjnie czuwali też opiekunowie Koła Europejskiego, czyli nauczyciele języków obcych - pani Ewa Klefas, pani Marzena Kozłowska i pani Magdalena Mazur-Młynarczyk. Oprawę muzyczną przygotował pan Jakub Kusiński i pani Anita Cieślik. 

                Uroczystość rozpoczęła się prezentacją na temat Wielkiej Brytanii, która powstała w ramach realizacji projektu edukacyjnego w klasie II c Gimnazjum. Pod kierunkiem pani Marzeny Zbrożyny i pani Marzeny Kozłowskiej drugoklasiści doskonale wywiązali się ze swojego zadania. Współpracując w grupach uczniowie przygotowali różne materiały graficzne, tj. plakaty i foldery zawierające najważniejsze informacje na temat Wielkiej Brytanii - historii, geografii, zwyczajów, kultury oraz prezentacje multimedialne na temat głównych atrakcji Londynu, brytyjskiego sportu i słynnych Brytyjczyków. Podczas przygotowań uczniowie skorzystali z pomocy pani Doroty Adamskiej, pani Jolanty Cholewińskiej, pani Magdaleny Mazur-Młynarczyk i pana Bartosza Zuby. Prezentację poprowadziła Wiktoria Kowalska.

                Jedną z większych atrakcji pokazu był występ zespołu The Beatles, który zachwycił publiczność gimnazjalną. Czwórka z Liverpoolu nadal bije rekordy popularności! Na zakończenie prezentacji młodzież poczęstowała publiczność smakołykami.

                SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT PREZENTACJI PROJEKTU W ZAKŁADCE KLUBU EUROPEJSKIEGO

          ZAPRASZAMY DO ALBUMU

           

          Propozycje tematyczne projektów na rok szkolny 2012/2013:

          1. PROJEKT EDUKACYJNY WZBOGACAJĄCY WIADOMOŚCI UCZNIÓW KLAS II PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 2 W RUDKACH Z ZAKRESU WIEDZY O Niemcach i Niderlandach

          Nazwa projektu: „Jedność w różnorodności – szansa i wyzwanie”

          Projekt edukacyjny „Jedność w różnorodności – szansa i wyzwanie”został stworzony z myślą o uczniach klas II gimnazjum, którzy realizują program edukacyjny z zakresu wiedzy o krajach europejskich. W chwili przystąpienia do Unii Europejskiej i otwarcia granic krajów takich jak w.w ważną sprawą wydaje się nie tylko poznanie języka używanego w tych krajach, ale również zapoznanie się chociażby z cząstką kultury ludzi żyjących na tych terenach, aby móc lepiej zrozumieć ich światopogląd i zainteresowania. Będąc nieświadomym dzielących nas różnic kulturowych możemy znaleźć się w niezręcznej sytuacji do, której może dojść w momencie kontaktu z mieszkańcami tych krajów. Podstawowym celem projektu edukacyjnego realizowanego w naszym gimnazjum jest to, aby motto Unii Europejskiej „Jedność w Różnorodności” aktywnie weszło w życie.

          Projekt będzie realizowany pod opieką nauczycieli języków obcych, wychowania fizycznego, języka polskiego, geografii, plastyki, zajęć artystycznych, historii, techniki, informatyki, wychowawca.

          2. MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT EDUKACYJNY „WODA”

          Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, bez którego nie moglibyśmy istniećoraz jednym z czterech Żywiołów. W starożytności uznawano istnienie czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia. W projekcie mogą brać udział nauczyciele wszystkich dyscyplin, którzy pracują nad tym samym zagadnieniem, w tym przypadku – WODĄ. Zagadnienie to analizowane jest na wszystkie właściwe tym dyscyplinom sposoby.

          Każdy chętny do współpracy nauczyciel gromadzi i przygotowuje wraz z uczniami materiały w ramach swojego przedmiotu lub kółka i opracowuje je w formie przedstawień, lekcji pokazowych, plakatów, referatów, zdjęć, filmów, doświadczeń, itp. Zadaniem projektu jest współpraca uczniów i nauczycieli różnych przedmiotów: fizyki, chemii, biologii, matematyki, geografii, historii, języków obcych, języka polskiego, informatyki, techniki, zajęć artystycznych, plastyki, wychowania fizycznego, religii, edukacji prozdrowotnej, bibliotekarza, wychowawcy.

          3. MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT EDUKACYJNY „BEZPIECZEŃSTWO I PIERWSZA POMOC W SYTUACJACH ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA”.

          Celem projektu jest uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń, kształtowanie nawyków bezpiecznego i zdrowego trybu życia oraz wzbudzanie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych. W projekcie mogąbraćudział nauczyciele wszystkich dyscyplin, którzy pracująnad tym samym zagadnieniem. Zagadnienie to analizowane jest na wszystkie właściwe tym dyscyplinom sposoby Każdy chętny do współpracy nauczyciel gromadzi i przygotowuje wraz z uczniami materiały w ramach swojego przedmiotu lub kółka i opracowuje je w formie przedstawień, lekcji pokazowych, plakatów, referatów, zdjęć, filmów, doświadczeń, itp. Zadaniem projektu jest współpraca uczniów i nauczycieli różnych przedmiotów: fizyki, chemii, biologii, wos, języka polskiego, informatyki, techniki, zajęć artystycznych, plastyki, wychowania fizycznego, religii, edukacji prozdrowotnej, bibliotekarza,  wychowawcy.

           

          Informacje dodatkowe:

          1. Wychowawcy zapoznają uczniów z proponowanymi tematami projektów na bieżący rok szkolny na godzinach z wychowawcą do 20 października.
          2. Uczniowie dokonują wyboru tematu i zgłaszają do wychowawcy w terminie do 10 listopada.
          1. Wychowawcy przekazują te informacje do lidera zespołu ds. projektów edukacyjnych w terminie do 20 listopada.
          1. Lider zespołu ds. projektów edukacyjnych informuje nauczycieli o dokonanym wyborze projektów przez młodzież i uruchamia proces realizacyjny.
          2. Projekty są realizowane w II semestrze roku szkolnego.

          Opracowanie informacji

          Lider zespołu ds. projektów edukacyjnych

          Barbara Chrobot

           

          Temat projektu: „Jedność w różnorodności – szansa i wyzwanie”

          Imię i Nazwisko nauczyciela: Marzena Kozłowska

          Cele projektu:

                  1) Cel nadrzędny: najważniejszym celem tego programu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat kultury, obyczajów i sposobu życia mieszkańców krajów europejskich ze szczególnym ukierunkowaniem      

                    na Niemcy, Wielką Brytanię i Irlandię Północną.

                  2) Cele edukacyjne:

          • poznanie różnego rodzaju zagadnień związanych z Wielką Brytanią, Irlandią i Niemcami; przyswojenie przez uczniów wiadomości na temat podstawowych problemów związanych z tematem;
          • podniesienie atrakcyjności zajęć lekcyjnych poprzez wprowadzenie w czasie zajęć dodatkowych, a także lekcji interesujących uczniów zagadnień przekazywanych w formie multimedialnej, tzn. z użyciem Internetu, dvd, nagrań, fotografii itp.

                     3) Cele wychowawcze:

          • uświadomienie uczniom różnic kulturowych, które dzięki kulturze masowej zmniejszają się diametralnie;
          • nauka prawidłowych zachowań i reakcji w określonych sytuacjach konfrontacji międzykulturowej;
          • zaspokajanie potrzeby uczniów związanej z rosnącym zainteresowaniem dotyczącym sposobu życia i kultury masowej w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
          • rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia uczniów
          • uczenie przyjmowania odpowiedzialności planowania i organizacji pracy
          • uczenie samodzielnego uczenia się oraz zbierania i selekcjonowania informacji
          • rozwijanie zasad współpracy w grupie poprzez rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i komunikowanie się;
          • uczenie oceniania własnej pracy i prezentacji jej efektów.

          Czas realizacji: projekt przeznaczony jest do realizacji w wymiarze kilku spotkań (konsultacji) z nauczycielami przedmiotów i wychowawcami klas II w ciągu prowadzenia projektu, w zależności od zagadnienia. Projekt przeznaczony dla uczniów klas II; czas prezentacji efektów: początek czerwca 2013 roku.

          Wielkość grupy: od 2 do 6 osób

          Sposoby realizacji projektu: Uczniowie będą pracować w kilku grupach nad każdym z zagadnień zaproponowanym w projekcie. Praca ich będzie koordynowana przez liderów tych grup wybranych przez samych uczniów. Nauczyciele będą pełnić wyłącznie funkcję monitorującą i wspomagającą. Efektem pracy będzie prezentacja własnych dokonań w poszczególnych grupach, ale również całościowo. Oznacza to, że podczas prezentacji, np. przedstawienia teatralnego uczniowie będą pracować w nowych grupach odpowiedzialnych za całość przedsięwzięcia ( aktorzy, piosenkarze, scenografowie, sportowcy, poeci, itp.

          Tematy Projektu

          lp

          Temat projektu dla grup

          Treści szczegółowe

          1.

          Sławni Brytyjczycy i Niemcy.

          Przedstawienie znanych osobistości zarówno współczesnych jak i historycznych, m.in. Winston Churchil, the Beatles, J.K. Rowling jako przykłady z szerokiej gamy interesujących postaci.

          2.

          Sport i sposoby spędzania

          czasu wolnego

          Przedstawienie zasad wybranych sportów popularnych w krajach anglosaskich oraz określenie znaczenia tych sportów w życiu ludzi.

          3.

          Geografia i symbole

          Wielkiej Brytanii i Niemiec

          Omówienie najważniejszych zagadnień geograficznych Wielkiej Brytanii i Niemiec, np. flagi godła, hymnu, położenia, itp. Przybliżenie znaczenia i ich wpływu na mieszkańców tej społeczności.

          4.

          Literatura.

          Zapoznanie z najważniejszymi dziełami literackimi Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz ich wpływem na życie ludności w tym kraju, Europie i na świecie.

          5.

          Londyn i Berlin- historia i ciekawostki dotyczące stolicy Wielkiej Brytanii      i Niemiec.

          Przybliżenie historii, zabytków i ciekawostek związanych z Londynem i Berlinem.

           

          Planowane efekty:

          1. Dla uczniów

          - zwiększenie kompetencji językowych

          - podniesienie umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii

          - pogłębienie znajomości realiów krajów europejskich

          - rozwinięcie postaw akceptacji i tolerancji dla innych kultur i tradycji

          - wypracowanie umiejętności współpracy w grupie

          - zdobycie umiejętności planowania, decydowania i odpowiedzialnego wykonywania zadań

          2. Dla szkoły

          - wzbogacenie oferty edukacyjnej

          - wzbogacenie tradycyjnych środków i metod dydaktycznych

          - zastosowanie nowej formy promocji szkoły

          - wzbogacenie metod współpracy ze środowiskiem lokalnym

          - stosowanie metod aktywizujących nauczanie 

          3. Dla środowiska lokalnego

          - pogłębienie znajomości realiów krajów europejskich

          - rozwinięcie postaw akceptacji i tolerancji dla innych kultur i tradycji

          - zwiększenie współpracy ze szkołą

           

          Sposób prezentacji: Prezentacja projektu odbędzie w pierwszych dniach czerwca 2013 roku. Będzie ona miała formę montażu słowno-muzycznego, przedstawienia teatralnego, prezentacji multimedialnej oraz każdej innej formy zaproponowanej rzez uczniów.

           

          Sposób i kryteria oceny efektów pracy grup i poszczególnych uczniów

          Sprawdzenie realizacji programu planowane jest poprzez przeprowadzenie prezentacji w pierwszych dniach czerwca 2013 roku oraz poprzez obserwację ich zachowań podczas lekcji oraz pracy nad projektem. Możliwe jest również dostosowanie się do opinii i uwag uczniów oraz otwartość na propozycje  i sugestie dotyczące tematyki zajęć.

          Ocena z zachowania uczniów pracujących nad projektem będzie uzależniona od ich zaangażowania w działania.

           

          Załącznik  nr  3: Karta  projektu  edukacyjnego

          Temat  projektu: MIĘDZYPRZEDMIOTOWY  PROJEKT  EDUKACYJNY  „WODA”

           

          Propozycja tematu : Barbara Chrobot

          CELE OGÓLNE PROJEKTU:

          1. Uzmysłowienie uczniom, że każda dyscyplina naukowa jest niezbędna do dogłębnego poznania wybranego zagadnienia.

          2. Wdrożenie do współpracy nad jednym zagadnieniem uczniów i nauczycieli różnych dyscyplin.

          3. Nabycie umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł informacji książek, czasopism i programów popularnonaukowych, Internetu, różnych instytucji.

          4. Udowodnienie, że wiedza o wodzie wykorzystywana jest w życiu codziennym.

          5. Zapoznanie się z niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą przemysł (zatrucia chemiczne i zanieczyszczenia wody).

          6. Zapoznanie się ze sposobami ochrony wód przed zanieczyszczeniem (budowa filtrów).

          7. Pogłębianie odczuwania konieczności poszanowania i ochrony przyrody.

          8. Pogłębianie wrażliwości na piękno przyrody.

          9. Kształtowane nawyku dbania o porządek, czystość i estetykę najbliższego otoczenia.

          10. Pogłębianie umiejętności wyrażania swoich uczuć i wiedzy w różnorodnych formach.

           

          CELE OPERACYJNE:

          1. Uczeń „ wie i rozumie, że .......”

          • woda jest potrzebna człowiekowi, zwierzętom i roślinom do życia.
          • woda może być czysta i zanieczyszczona .
          • źródłem zanieczyszczenia wody jest działalność człowieka (przemysł) i bezmyślne jego zachowanie się – brak szacunku i poszanowania piękna przyrody
          • zanieczyszczenia wody mogą być niebezpieczne dla życia człowieka, roślin i zwierząt.
          • są sposoby ochrony wody przed zanieczyszczeniem – budowa filtrów przemysłowych, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody.
          • ciśnienie hydrostatyczne wykorzystujemy życiu codziennym
          • podciśnienie pozwala obserwować ciekawe zjawiska
          • organizm ludzki reaguje na zmiany ciśnienia hydrostatycznego
          • ciecze w ruchu zachowują się inaczej

          2.  Uczeń „umie” (w sytuacjach typowych i nietypowych –problemowych)

          • rozwiązywać zagadki dotyczące wód na naszej planecie
          • oglądać (obserwować) doświadczenia by dowiedzieć się więcej o wodzie
          • wykorzystywać fakty zaobserwowane w doświadczeniach do wniosków o znaczeniu wody w przyrodzie i skutkach jej wpływu na organizm ludzki,
          • przewidywać skutki zanieczyszczeń
          • wymienić zjawiska i w niej występujące
          • wypowiadać się używając terminów: ciecze, woda, jej skład, różne rodzaje zbiorników wodnych, zjawiska występujące w tych wodach, dostrzeganie powiązań istniejących pomiędzy przyrodą a działalnością człowieka
          • zgromadzić materiały dotyczące wody w różnego rodzaju
          • źródłach: czasopisma popularnonaukowe, książki, Internet, filmy edukacyjne
          • zaplanować doświadczenia pokazujące zachowanie się cieczy w różnych warunkach

          3. Uczeń potrafi”:

          • wyrażać swoje przekonanie o konieczności ochrony czystości wód
          • wyrażać swoje przeżycia ( emocje ) i swoją wiedzę dotyczącą niebezpieczeństw dla przyrody ożywionej przez zanieczyszczenie wód w pracach plastycznych, literackich i poezji.
          • wybierać odpowiednie do swoich przeżyć materiały plastyczne i posługiwać się nimi.
          • współdziałać w grupie wspólnie wykonującej zadania dotyczące wymienionych celów

          PROJEKT  JEST  ZINTEGROWANY  ZE  WSZYSTKIMI  PRZEDMIOTAMI  NAUCZANIA

          Czas realizacji: II semestr roku szkolnego 2012/2013

          Wielkość grupy: uczniowie klas drugich

          Sposoby realizacji projektu: Uczniowie będą pracować w kilku grupach nad każdym z zagadnień zaproponowanym w projekcie. Praca ich będzie koordynowana przez liderów tych grup wybranych przez samych uczniów. Nauczyciele będą pełnić wyłącznie  funkcję monitorującą i wspomagającą. Efektem pracy będzie prezentacja własnych dokonań w poszczególnych grupach, ale również całościowo. Oznacza to, że podczas prezentacji, np. przedstawienia teatralnego uczniowie będą pracować w nowych grupach odpowiedzialnych za całość przedsięwzięcia ( aktorzy, piosenkarze, scenografowie, sportowcy, poeci, itp.)

          Planowane efekty:

          - dla uczniów:  uczniowie biorący udział w tym projekcie

          • będą w stanie zaprezentować zdobytą wiedzę na temat zagadnień o wodzie i sposobach jej ochrony,
          • będą się uczyć autoprezentacji i odpowiedzialności za efekt pracy grupowej

          - dla szkoły: promocja szkoły w środowisku oraz pozyskanie rodziców  do współpracy ze szkołą

          -dla środowiska lokalnego: promocja szkoły w środowisku

          Sposób prezentacji: na sali gimnastycznejw czasie Dnia Dziecka.

          Sposób i kryteria oceny efektów pracy grup i poszczególnych uczniów: Zgodnie z opracowaną kartą oceny.

          Opracowanie załącznika : Barbara Chrobot

           

           

           

          Załącznik  nr  3: Karta  projektu  edukacyjnego

          Temat projektu: „Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia”

          Propozycja tematu : Barbara Chrobot

          CELE OGÓLNE PROJEKTU: a)  Uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń      b) Kształtowanie nawyków bezpiecznego i zdrowego trybu życia      c) Wzbudzanie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie własne i innych

          CELE OPERACYJNE

          Uczeń:

          - Bezpiecznie korzysta z urządzeń elektrycznych i gazowych.

          - Prawidłowo interpretuje i stosuje się do instrukcji, regulaminów, przepisów ruchu drogowego.

          - Umie ocenić zagrożenia dla zdrowia w różnych sytuacjach.

          - Potrafi właściwie udzielić pierwszej pomocy.

          - Potrafi zdobywać i przetwarzać informacje.

          - Efektywnie pracuje w zespole, właściwie komunikuje się.

          - Planuje i terminowo wykonuje zadania.

          Czas realizacji: II semestr roku szkolnego 2012/2013

          Wielkość grupy:  5 grup 10-osobowych z klas  II gimnazjum.

          Sposoby realizacji projektu:

          Uczniowie będą pracować w kilku grupach nad każdym z zagadnień zaproponowanym w projekcie. Praca ich będzie koordynowana przez liderów tych grup wybranych przez samych uczniów. Nauczyciele będą pełnić wyłącznie funkcję monitorującą i wspomagającą. Efektem pracy będzie prezentacja własnych dokonań w poszczególnych grupach, ale również całościowo. Oznacza to, że podczas prezentacji, np. przedstawienia teatralnego uczniowie będą pracować w nowych grupach odpowiedzialnych za całość przedsięwzięcia ( aktorzy, piosenkarze, scenografowie, sportowcy, poeci, itp.)

          Planowane efekty:

          - dla uczniów:  uczniowie biorący udział w tym projekcie

          • będą w stanie zaprezentować zdobytą wiedzę na temat zagadnień ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami,
          • będą się uczyć autoprezentacji i odpowiedzialności za efekt pracy grupowej

          - dla szkoły: promocja szkoły w środowisku, oraz pozyskanie rodziców  do współpracy ze szkołą

          -dla środowiska lokalnego: promocja szkoły w środowisku,

          Sposób prezentacji:

          • Dzień Dziecka - Sala gimnastyczna w szkole
          • Każda grupa będzie miała 10 minut na prezentacje w formie dowolnie przez siebie wybranej (inscenizacja, film, wyreżyserowany wywiad)
          • Prace plastyczne wykonane podczas realizacji projektu posłużą do dekoracji sali gimnastycznej podczas prezentacji. W późniejszym terminie stanowić będą materiały dydaktyczne wykorzystywane na lekcjach biologii w klasie II.

          Sposób i kryteria oceny efektów pracy grup i poszczególnych uczniów : Zgodnie z opracowaną kartą oceny.

          Opracowanie załącznika : Barbara Chrobot

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Rudkach
      • 41 3177179 dyrektor@zsrudki.pl
      • Rudki ul. Szkolna 2 26-006 Nowa Słupia woj. świętokrzyskie Poland
      • Czynny codziennie w godz 7.30 - 15.30 tel/faks 413177 179 e-mail sekretariat@zsrudki.pl
      • Dyrektor- A. Cieśla Ponidziałek - 8.00 - 15.00 Wtorek 8.00 - 15.00 środa - 8.00 - 15.00 czwartek 9.00 - 15.00 piątek 8.00 - 9.00 oraz 13.00 - 15.00 E- mail: dyrektor@zsrudki.pl
    • Logowanie