• PROJEKT " NA WŁASNE KONTO"

• Ferie w Publicznym Gimnazjum w Rudkach z program edukacji ekonomicznej „Na własne konto"

Gimnazjaliści z Rudek podczas pierwszego tygodnia ferii mieli możliwość wzięcia udziału w programie edukacji ekonomicznej „Na własne konto” organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.
          W pierwszym tygodniu ferii zimowych, w dniach 18-22 2016 r. 16- osobowa grupa uczniów brała udział w zajęciach prowadzonych przez studenta zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego p. Andrzeja Błacha oraz nauczycielkę Zespołu Szkół w Rudkach p. Ewę Klefas.

Uczniowie brali udział w grach symulujących działanie rynku owoców, produkcję książek, prowadzenie firmy produkującej zabawki. Mieli możliwość nauki poprzez zabawę. Prowadząc gry ekonomiczne, uczyli się podstawowych pojęć i zasad ekonomii, panowania nad domowymi finansami, podstaw prowadzenia własnej firmy. Zajęcia wzbogacone były krótkimi filmami rysunkowymi dotyczącymi ekonomii.

Grupa wraz opiekunami odwiedziła firmę państwa Jolanty i Jerzego Skrabaczów - Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji "Gołoborze" w Rudkach. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Jerzego Skrabacza, który w sposób szczegółowy i barwny opowiedział o działalności gospodarczej , a także odpowiedział na wiele uczniowskich pytań. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że ośrodek świadczy usługi w zakresie organizacji wypoczynku, szkoleń, konferencji oraz rehabilitacji osób dorosłych i dzieci. Funkcjonuje kryta pływalnia, gabinet rehabilitacyjny, a także strzelnica. Mieli również okazję zobaczyć zajęcia obozu tanecznego,  salę fitness, halę sportową.

W ostatnim dniu grupa pojechała do oddziału banku PKO S.A. w Ostrowcu
          Świętokrzyskim. Bankowcy przedstawili uczniom nowoczesne produkty bankowe oparte na operacjach wykonywanych drogą elektroniczną przez Internet. Okazało się, że popularne smartfony posiadane przez prawie każdego ucznia
           dziękiaplikacji PeoPey mają ogromne możliwości i stają się prawdziwym, nowoczesnym portfelem. Grupa została oprowadzona po budynku i miała możliwość zejścia do podziemnego skarbca.

Na koniec zajęć uczniowie napisali test potwierdzający wzrost ich wiedzy ekonomicznej. Ze strony organizatora uczniowie otrzymali przydatne gadżety i materiały ekonomiczne. Były to: pendrive w formie karty bankowej, planer finansowy, przewodnik po ekonomii. Czekają jeszcze na nich gry Monopoly.

Zajęcia były atrakcyjną formą spędzenia ferii zimowych. II etap programu będzie zrealizowany do maja 2016 r. i będzie obejmował część dydaktyczną oraz projektowo – konkursową. Gimnazjaliści mają do wykonania projekt spółdzielni uczniowskiej. Finał konkursu odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2016 r. Poza laureatami wyłonionymi przez komisję konkursową, swojego zwycięzcę będą mogli wskazać internauci. Uczniowie uczestniczący w projekcie mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na najlepszy artykuł ekonomiczny. Do wygrania roczne stypendium naukowe!

Dziękuję  wszystkim za tydzień ciężkiej, wytężonej pracy i dobrej zabawy! Poznałam Was z zupełnie innej strony i wiele się też od Was nauczyłam. Takie zajęcia wzbogacają nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu „Na własne konto”- dyrekcji Zespołu Szkół w Rudkach p. Alinie Cieśli i p. Bożenie Jop, wójtowi gminy Nowa Słupia p. Andrzejowi Gąsiorowi oraz p. kierownik Zespołu Obsługi Szkół Gminy Nowa Słupia p. Lucynie Jakubowskiej.

Ewa Klefas

Zapraszamy do albumu