• GIM: PROJEKTY EDUKACYJNE 2016/2017

Zalacznik_projekt_Tabliczka_mnozenia.pdf

Informacja na temat realizacji projektów edukacyjnych

w I semestrze 2016/2017

Jak co roku zgodnie z przyjętymi rozporządzeniem opracowałam informację dla uczniów, rodziców i nauczycieli o sposobach i formie realizacji projektu edukacyjnego w gimnazjum, tematyce projektów zawartych w bazie szkoły oraz opracowanych w bieżącym roku szkolnym oraz obowiązujących załącznikach. Zgodnie z procedurami realizacji projektów edukacyjnych uczniowie klas drugich dokonani wyboru tematu projektu edukacyjnego do realizacji w roku szkolnym 2016/2017.

Jest to projekt: PROJEKT „BAW SIĘ I UCZ” – POLUBIĆ CZYTANIE

Celem projektu jest głównie rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów

i odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości.

W I semestrze podjęto następujące działania:

1. wychowawcy zapoznali uczniów z proponowanymi tematami projektów na bieżący rok szkolny na godzinach z wychowawcą.
          2. uczniowie dokonali wyboru tematu, co potwierdzili pisemnie
          3. wychowawcy zapoznali rodziców z dokonanym przez uczniów wyborem, co potwierdzili podpisem
          4. lider zespołu ds. projektów poinformował na zebraniu RP o dokonanym wyborze projektów przez młodzież, czym uruchomił proces realizacyjny.

Projekt będzie realizowany w II semestrze roku szkolnego

Opracowanie sprawozdania:

Barbara Chrobot

Informacja na temat realizacji projektów edukacyjnych

w II semestrze 2016/2017

Zgodnie z procedurami realizacji projektów edukacyjnych uczniowie klas drugich dokonali wyboru tematu projektu edukacyjnego do realizacji w roku szkolnym 2016/2017.

Jest to projekt: PROJEKT „BAW SIĘ I UCZ” – POLUBIĆ CZYTANIE

Celem projektu jest głównie rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów oraz motywowanie uczniów do systematycznego czytania, rozwijanie wyobraźni dziecięcej,                                        i odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości.

W I semestrze podjęto działania związane z organizacją projektu, a w II wykonywano zadania projektowe.

Poszczególne etapy realizowane były zgodnie z założeniami. Wiele działań adresowanych było do uczniów klas SP.

Były to:

• konkurs recytatorski "Recytujemy wiersze Jana Brzechwy"
          • konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać bajkowa"
          • program literacki w wykonaniu uczniów klas II gimnazjum prezentowany uczniom klas 0 – 3 oraz społeczności uczniowskiej w ramach podsumowania projektu w Dzień Dziecka

Ponadto uczniowie wyszukiwali ciekawe cytaty o czytaniu. Cytaty te wdrukowano

i zaprezentowano społeczności szkolnej.

Uczniowie klasy II b przeprowadzili sondę wśród nauczycieli mającą na celu uzyskanie informacji o ich ulubionych powieściach i poetach.

Uczniowie klasy II a przeprowadzili wywiady ze swoimi rodzicami na temat ich ulubionych książek z dzieciństwa.

W konkursie recytatorskim uczestniczyło 26 uczniów. Wszyscy otrzymali dyplomy i drobne upominki za udział oraz uzyskane wyróżnienia.

Uczniowie opracowali także punktację konkursową, pracowali w jury oraz odpowiadali za bezpieczeństwo uczestników w trakcie konkursu.

W konkursie plastycznym uczestniczyło 30 uczniów.

Również i w tym konkursie uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i zajete miejsca oraz drobne upominki.

W ramach projektu wykonano dyplomy, opracowano regulamin konkursu; uzdolnieni plastycznie uczniowie z klas II gimnazjum pracowali w jury.

W ramach projektu przygotowano także 2 programy literackie. W ramach pierwszego, zaprezentowanego uczniom klas 0 – 3 w Tygodniu Kultury Języka.

Realizujący projekt przedstawili swoim młodszym kolegom 3 inscenizacje wierszy "Paweł

i Gaweł", "Wrona i ser", "Kaczka – dziwaczka" oraz recytację wiersza "Okulary". Przypomniano także małym widzom, że warto korzystać z bogatych zbiorów biblioteki szkolnej oraz, że czytanie to wspaniały sposób rozwijania wyobraźni i spędzania czasu wolnego. Uczniowie realizujący projekt sami wybrali wiersze oraz przygotowali niezbędne rekwizyty i kostiumy. Sami opracowali także "konferansjerkę" do występu.

W Dzień Dziecka odbyło się podsumowanie projektu. Uczniowie przygotowali program podsumowania, dekoracje, rekwizyty i przebrania do swoich przedstawień.

Zaprezentowano inscenizacje wierszy "Paweł i Gaweł", "Wrona i ser", "Kaczka – dziwaczka" i scenkę humorystyczna pt. "Smerfy" oraz recytację wiersza "Polna różyczka " w języku niemieckim.

Zespół Szkół włączył się również w akcję ,,Świętokrzyskie czyta Żeromskiego". Wicedyrektor Zespołu Szkół Bożena Jop odczytała fragmenty "Syzyfowych prac".

Wręczono także nagrody w konkursie przygotowanym przez bibliotekę szkolną na najlepszy lekturnik. W konkursie tym uczestniczyło 10 uczniów.

Wszyscy uczniowie aktywnie, na miarę swoich możliwości, zaangażowali się w działania projektowe i pozytywnie oceniają współdziałanie w ramach prowadzonych działań.

Wnioski

• uczniowie klas 0 – 3 SP uczestniczyli chętnie w zaproponowanych konkursach; wiele osób wystartowało we wszystkich trzech konkursach
            • uczniowie chętnie recytowali – przezwyciężając swoją nieśmiałość czy wady wymowy
            • uczniowie klas II gimnazjum mimo początkowych oporów włączyli się na miarę swoich możliwości w realizację projektu. Wielość zadań do realizacji pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie.
            • uczniowie poznali zasady pracy w grupie i odpowiedzialności za efekt pracy grupy
            • uczniowie mieli praktyczną możliwość wykorzystania umiejętności informatycznych, takich, jak projektowanie dyplomów, przepisywanie tekstów, tworzenie list,
            • uczniowie rozwijali swoje umiejętności literackie, poprzez np. pisanie programów inscenizacji, układanie treści dyplomów

Rekomendacje