• GIM: PROJEKTY EDUKACYJNE 2013/2014

        • W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 UCZNIOWIE KL. II GIMNAZJUM UCZESTNICZYLI 

          W REALIZACJI DWÓCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH:

          "ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO, NA SPORTOWO" - KL. II A 

          ORAZ "MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ" - KL. II B I II C

          ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RELACJAMI I GALERIAMI ZDJĘĆ Z OBU OPROJEKTÓW:

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY KLASY II B I II C:

           „Miłość  niejedno ma imię”

           

           

                Tak właśnie brzmiał tytuł międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klasy II b i II c w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. W piątek 21 lutego 2014 r. nastąpiło podsumowanie ww. projektu, podczas którego uczniowie klas drugich w formie bogatej pod względem treści i urozmaiconej pod względem formy prezentacji przedstawili społeczności szkolnej efekty swojej półrocznej pracy.

                Nad całością pracy czuwały wychowawczynie klas drugich, tj. p. Dorota Adamska i p. Wiesława Lasota, które z uwagą monitorowały realizację poszczególnych zadań, udzielały wsparcia, prowadziły konsultacje oraz motywowały swoich wychowanków do działań. Realizacja projektu była prowadzona przy wsparciu szkolnego  koordynatora projektu p. Barbary Chrobot oraz p. Magdaleny Mazur- Młynarczyk, za pośrednictwem której klasy II b i II c zostały włączone do europejskiego PROJEKTU CENTRES.

           

          Instytucją koordynującą projekt jest BRITISH COUNCIL, który wspiera działania rozwijające przedsiębiorczość, kreatywność i twórczość młodych ludzi; w Polsce projekt koordynuje Polskie Stowarzyszenie Kreatywności.

                GŁÓWNE CELE PROJEKTU :

          • wzrost kompetencji innowacyjności i przedsiębiorczości wśród uczniów (głównie gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych),
          • powiązanie działań uczniowskich z branżą kreatywną, promującą uzdolnienia, ciekawość poznawczą, wyobraźnię, kreatywność i przedsiębiorczość,
          • praktyczne przejście przez proces: od pomysłu do jego realizacji.

           

                Projekt CENTRES ma ambicje mieć również swój wymiar badawczy i chciałby odnieść się do dwóch głównych problemów:

          - Jakie czynniki wspierają podejmowanie przez uczniów przedsięwzięć społecznych/przedsiębiorczych?

          - W jaki sposób polski system kształcenia rozwija takie kompetencje i umiejętności jak: kreatywność, umiejętność generowania i analizy problemów, praca metodą projektu, praca zespołowa, które pomagają w procesie tworzenia innowacji?

                Cel badań: porównanie kompetencji innowacyjności i przedsiębiorczości wśród uczniów w skali kraju i we wszystkich krajach partnerskich biorących udział w projekcie CENTRES.

                Innowacyjność i przedsiębiorczość to kompetencje kluczowe, szczególnie pożądane, aby  sprostać wymogom współczesnego rynku pracy. Celem nowoczesnej edukacji powinno być wskazywanie takich przedsięwzięć, by uczniowie poprzez praktyczne działania nie tylko wzmacniali swoje uzdolnienia, ale także byli dobrze przygotowani do stawiania czoła zawodowym wyzwaniom.

           

          REALIZACJA PROJEKTU

                Uczniowie w czasie realizacji zadań podzielili się,  zgodnie z zainteresowaniami i uzdolnieniami, na dwie grupy tematyczne: LITERATURA i SZTUKA, te zaś na cztery grupy zadaniowe.

                W obrębie grupy literackiej wyłoniła się grupa POETYCKA i TEATRALNA. W obrębie grupy artystycznej (SZTUKA) powstała grupa PLASTYCZNA i MUZYCZNA.

                Cele, założenia, działania i efekty półrocznej pracy przedstawili liderzy grup zadaniowych: Dominika Mrozowska, Iza Życińska, Natalia Cybularz i Lena Maliszewska. Grupa poetycka zbadała, jak temat miłości wykorzystywany jest w literaturze polskiej. Końcowym wynikiem ich pracy jest album pięknych wierszy i cytatów nt. miłości.

                Grupa teatralna przygotowała przedstawienie pt.”Miłość z happy endem”. Autorką scenariusza jest ucz. kl. II c Dorota Kwiecień, która zainspirowana dziełem Szekspira stworzyła historię o miłości - dzieje się ona jednak wśród współczesnych nastolatków i na szczęście nie kończy się tragicznie.

                 Grupa muzyczna zbadała gusty muzyczne szkolnej społeczności oraz sprawdziła, jak często temat miłości przywoływany jest w piosenkach powszechnie uważanych za hity. Uczniowie przeprowadzili ankietę wśród 100 osób, a wyniki zaprezentowali w postaci wykresów , które przedstawili za pomocą prezentacji multimedialnej.

                Grupa plastyków  zajęła się wyszukaniem najpopularniejszych symboli , przy pomocy których można wyrazić miłość. Efektem poszukiwań są piękne plakaty w kształcie czerwonych serc, w środku których zostały umieszczone inne symbole miłości, jak para gołębi czy łabędzi, róże, orchidee, obrączki a nawet kłódki. Bogactwo wykonanych przez uczniów plakatów stanowiło bazę do wykonania pięknej scenografii wg projektu p. Jolanty Jakubowskiej. Plakaty te stanowiły też główny składnik dekoracji sceny do przedstawienia składającego się z kilku połączonych motywem miłości scenek, które kończyła sztuka „Miłość z happy endem” w wykonaniu: Dorota Kwiecień (zakochana Julka), Lena Maliszewska (jej Przyjaciółka), Kacper Woźniak jako Roman, Dominika Błędzińska i Bartosz Gawlik w roli rodziców dziewczyny oraz Radek Kozłowski jako lekarz opiekujący się Julką. Całość prezentacji dopełniło wręczenie przez przewodniczącą szkoły, Anię Świstak „walentynkowych kartek”.

          POCZTA WALENTYNKOWA W GIMNAZJUM

                Bogaty treściowo program został dodatkowo urozmaicony piosenkami o miłości, zarówno dawnymi (z repertuaru np. Czerwonych Gitar), jak i współczesnymi (np. Moniki Brodki czy zespołu Pectus) w pięknym wykonaniu Darii Krzyżanowskiej i Oliwii Ozgi. Darię i Oliwę przygotowali p. Anita Cieślik i p. Jakub Kusiński.

                Uatrakcyjnieniem były niewątpliwie liczne konkursy „miłosne” przeprowadzone przez Dominikę Mrozowską a mające na celu pozyskanie przychylności publiczności. Prezentacja kl. II b i II c przyjęta została bardzo przychylnie, ogólnie wszystkim się podobała, czego potwierdzeniem były rzęsiste brawa w trakcie oraz gorące dyskusje i komentarze po prezentacji.

                Pani Bożena Jop, vice dyrektor w słowie do uczniów stwierdziła, iż uczniowie klasy II b i II c prezentacją swoją udowodnili, iż zaliczyli pracę w projekcie na „SZÓSTKĘ”. Pochwaliła zaangażowanie wszystkich uczniów, szczególne słowa uznania skierowała pod adresem członków Koła Teatralnego, doceniając ich występ.  Pozostali uczniowie nie tylko się bawili, ale też wiele mogli się dowiedzieć i nauczyć o miłości, na pewno zrozumieli, że:

                Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
                Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;  nie dopuszcza się bezwstydu,
                nie szuka swego, nie unosi się gniewem,
                nie pamięta złego; (…)Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy,
                we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.

                Całość pięknie poprowadzili przedstawiciele klas :II c – Dorota Kwiecień i II b - Igor Sala. Bardziej szczegółowe informacje nt. przedstawienia będzie można już wkrótce znaleźć w zakładce KOŁA TEATRALNEGO.W. L.

          Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE i zostało poprowadzone przez przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności i British Council. 

          Zespół Szkół w Rudkach reprezentowali: Dominika Mrozowska, Dorota Kwiecień, Igor Sala, Izabela Życińska i Lena Maliszewska.

          Na początek uczestnikom przypomniano idee przyświecające realizacji projektu, a więc promowanie przedsiębiorczości i kreatywności u uczniów i wymiany doświadczeń między różnymi szkołami z różnych krajów europejskich. Następnie koordynator projektu, pani Dorota Kulesza przedstawiła zebranym efekty działańKażda szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa i ciekawy upominek - grę edukacyjną. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na lunch i zwiedzanie CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Gimnazjaliści złożyli też krótką wizytę w BUWie, czyli Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

          Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją obejmującą zarówno prezentację projektu w Zespole Szkół w Rudkach jak i wyjazd do Warszawy: http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=87

          Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o CENTRES na oficjalnej stronie projektu:

          http://centres.org.pl/szkola/zespol-szkol-w-rudkach/

           

           

           

           

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY KL. II A

          "ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO, NA SPORTOWO!"

                Od początku edukacji gimnazjalnej uczniowie z II a realizowali program edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo”,  którego  główną misją jest nauka młodzieży gimnazjalnej zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania.  W roku szkolnym 2013/14 doszedł projekt Effectora „Żyj z pasją - zdrowo, na sportowo”, który jest realizowany w szkole od 2 lat. Z połączenia tych dwóch projektów jak również dzięki  XXII Zimowej Olimpiadzie Soczi 2014 oraz pasji sportowej wychowawcy i uczniów powstał projekt edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo na sportowo”.

                Prezentacja projektu odbyła się 28.01.2014 na semestralnej wywiadówce. Licznie przybyli rodzice i goście mogli obejrzeć swoje pociechy w dynamicznej prezentacji w III odsłonach - literackiej, sportowej i kulinarnej oraz występujące gościnnie uczennice klasy III - Wiktorię Kowalską, Ewę Borkowską, Oliwię Ozgę, Darię Krzyżanowską, Dominikę Dąbrowską i IzęWójcik. 

                Grupa literacka sławiła idee olimpizmu i rywalizację w duchu fair play. Boginie greckie zaprezentowały układ choreograficzny poświęcony tradycji kółek olimpijskich i znicza olimpijskiego.

                Niezwykle istotnym elementem działań grupy literackiej było ożywienie idei mecenatu sportowego i powstanie Kapituły w skład której weszli reprezentanci społeczności uczniowskiej - Dominika Kluzek, Rady Rodziców - p. Elżbieta Jabłońska oraz nauczyciele koordynujący realizację projektu - p. Iwona Zarosa oraz p. Robert Klefas, wychowawca kl. II a.

                Nawiązując do starożytnych tradycji mecenatu w sporcie, Kapituła przypomniała tę niezwykle ważną i pożyteczną formę działalności społecznej. Jej członkowie wskazali patronów młodych sportowców aktywnych w naszej gminie i przyznali im pamiątkowe grawertony. Należy podkreślić, iż nagrodzeni niejednokrotnie udzielali wsparcia młodym sportowcom wspomagając ich zarówno globalnie jak i indywidualnych. 

          MECENASI SPORTU:

          PAN WIESŁAW JERZY GAŁKA, WÓJT GMINY NOWA SŁUPIA

          PANI ALINA CIEŚLA, DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH

          PANI BOŻENA JOP, DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH

          PAN SYLWESTER KOZŁOWSKI, PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

          PAN JAROSŁAW BINKOWSKI, LOKALNY PRZESIĘBIORCA

          PAN JERZY DOMAŃSKI, LOKALNY PRZEDSIĘBIORCA

          PAŃSTWO MARZENA I TOMASZ SKRZYŃSCY

          PAŃSTWO ANNA I DARIUSZ TUMULEC

                Grupa sportowa popularyzowała trójbój siłowy oraz wybitną zawodniczkę tej konkurencji - Magdalenę Białek, mieszkankę Baszowic, wielokrotna Mistrzynię Świata, Europy i Polski. W ramach tej grupy Kapituła przyznała tytuł Mecenasa Sportu i wręczyła  pamiątkowe grawertony  osobom, które wspierają sport szkolny w różnym zakresie. Była to doskonała forma konsolidacji sponsorów, zawodników, młodzieży jak również wspaniała lekcja wychowawcza.

                Grupa kulinarna przygotowała  różnorodny stół ze zdrowymi napojami i daniami dietetycznymi. Sałatkę sportową na podstawie przepisu Magdaleny Białek wykonały na żywo i brawurowo Ewy - Jabłońska i Borkowska w programie „Ewy gotują”. Degustacja cieszyła się ogromna popularnością wśród uczniów, rodziców nauczycieli i zaproszonych gości.

                Podsumowując, warto podkreślić, że klasa II a w całości, bez wyjątku uczestniczyła w realizacji projektu, co było widoczne podczas prezentacji. Każdy uczeń miał swoje 5 minut. Z dumą można powiedzieć, że zrealizowali projekt na szóstkę z plusem. Dyrektor Bożena Jop podkreśliła, że poprzeczka projektu edukacyjnego została wysoko zawieszona.

                Uczniowie dziękują nauczycielom, którzy wspierali ich w kilkumiesięcznej pracy:

          Ewie Klefas, Przemysławowi Stelmaszykowi, Iwonie Zarosie, Renacie Lasocie-Lenart , Magdalenie Mazur-Młynarczyk, Anicie Cieślik, Anecie Kluzek.

                Dziękują również rodzicom, którzy bardzo zaangażowali się w realizację projektu:

                Elżbiecie Jabłońskiej, Joannie Drewniak, Agacie Gulbie, Agnieszce Mokrzańskiej, Anicie Cieslik i Anecie Kluzek.

          ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO

          ZAPRASZAMY TAKŻE DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RELACJĄ NA STRONĘ GIMNY

          E.K. i R.K.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Rudkach
      • 41 3177179 dyrektor@zsrudki.pl
      • Rudki ul. Szkolna 2 26-006 Nowa Słupia woj. świętokrzyskie Poland
      • Czynny codziennie w godz 7.30 - 15.30 tel/faks 413177 179 e-mail sekretariat@zsrudki.pl
      • Dyrektor- A. Cieśla Ponidziałek - 8.00 - 15.00 Wtorek 8.00 - 15.00 środa - 8.00 - 15.00 czwartek 9.00 - 15.00 piątek 8.00 - 9.00 oraz 13.00 - 15.00 E- mail: dyrektor@zsrudki.pl
    • Logowanie